Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureat nagrody Nobla pisarz John Maxwell Coetzee przyjedzie do Katowic i Sosnowca. Otrzyma tytuł doktora honoris causa UŚ

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Noblista J.M. Coetzee Sosnowcu
Noblista J.M. Coetzee Sosnowcu Karina Trojok
Laureat literackiej Nagrody Nobla doktorem honoris causa UŚ. John Maxwell Coetzee otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego we wtorek 23. 10. 2018. Wczoraj odbyło się spotkanie noblisty z czytelnikami w Sosnowcu. Zobaczcie!

John Maxwell Coetzee, wymowa [ku'tsija], południowoafrykański pisarz, odbierze we wtorek, 23.10 tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Uroczystość odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji UŚ przy ul. Bankowej 11 b. Wstęp za okazaniem zaproszenia.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania w Sosnowcu:

Spotkanie z czytelnikami

Jednak dzień wcześniej, w poniedziałek 22. 10., wszyscy chętni mogli posłuchać noblisty na Wydziale Filologicznym UŚ w Sosnowcu (ul. Grota-Roweckiego 5, sala Rady Wydziału). Coetzee przeczytał fragment swojej powieści i podpisywał książki.

Analityczna błyskotliwość i wymowne dialogi

78-letni urodzony w Kapsztadzie w RPA J.M. Coetzee to laureat Nagrody Nobla (2003, za „prozę cechującą się analityczną błyskotliwością i wymownymi dialogami”) i dwukrotny laureat Nagrody Bookera. Wybitny wizjoner literatury współczesnej, autor takich bestsellerowych arcydzieł jak „Czekając na barbarzyńców”, „Wiek żelaza”.

Jego najsłynniejszą książką jest „Hańba”, która od premiery w 1999 roku zebrała fantastyczne recenzje, została zekranizowana, a autor uzyskał za nią prestiżową Nagrodę Bookera. Pisarz ma też polskie korzenie, bo jego pradziadek, który wyemigrował do Afryki, był Polakiem.

Na początku października 2018 r. nakładem Wydawnictwa Znak ukazało się wznowienie "Hańby" Johna Maxwella Coetzeego. W książce przyszły noblista opisuje historię David Lurie, europejskiego intelektualisty, który nie zamierza trzymać na wodzy swoich namiętności, gdy na jego drodze staje kolejna atrakcyjna kobieta. Tym razem za romans ze studentką przyjdzie mu jednak słono zapłacić. Wykluczony z dystyngowanego uniwersyteckiego świata, szuka schronienia u córki na afrykańskiej prowincji. Erupcja brutalnego biologizmu, której ofiarami staną się David i Lucy, zweryfikuje ich pogląd na świat i wyobrażenie o samych sobie. Oboje zhańbieni, na różny sposób spróbują poradzić sobie z traumą.

W swojej najsłynniejszej powieści laureat Nagrody Nobla bada kondycję współczesnego człowieka. Hańba – rozumiana bardzo szeroko – jest uniwersalną i gorzką cechą rzeczywistości.

W ekranizacji "Hańby" (2008 r.) rolę głównego bohatera, Davida Laurie, wcielił się John Malkovich, a córkę Luriego zagrała południowoafrykańska aktorka Jessica Haines. Najnowsza adaptacja „Hańby” to sztuka teatralna w reżyserii Marcina Wierzchowskiego, która swoją premierę miała w czerwcu 2018 w Teatrze Ludowym w Krakowie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo