Lekcje w sobotę? MEN tłumaczy rozporządzenie. Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców alarmuje

mj
Uczniowie pójdą do szkół w soboty?
Uczniowie pójdą do szkół w soboty? Tomasz Hołod/Polska Press
Lekcje w sobotę? Szkołą w sobotę? Jeszcze przed świętami Ministerstwo Edukacji Narodowej zamieściło na swojej stronie internetowej 11 projektów rozporządzeń zmieniających prawo oświatowe w Polsce. W jednym z nich znajduje się zapis, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą mogły być realizowane przez 5-6 dni w tygodniu. Oznacza to, że przepisy będą dawały możliwość odbywania się zajęć w soboty. "Nie planujcie weekendów Waszym dzieciom, MEN zrobi to za was" - pisze Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców na Facebook'u.

Lekcje w sobotę

21 grudnia Ministerstwo Edukacji opublikowało 11 projektów rozporządzeń wprowadzających zmiany w ustawie oświatowej. Między innymi chodzi o pomoc psychologiczno-pedagogiczną, funkcjonowanie samorządów uczniowskich czy organizację publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Propozycjom MEN przyjrzało się Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców. Organizacja na Facebook'u umieściła alarmujący wpis, w którym informuje, że zmiany mają objąć także długość tygodnia nauki.

- Ministerstwo, na swoich stronach, publikuje 11 zmian w zapisach ustawy oświatowej. Jedna z nich, w na pozór niewinny sposób, może postawić na głowie życie rodzinne! Wydaje się, że jest to również pomysł Pani Minister, na przeładowaną podstawę programową - czytamy w poście.

Dalej Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców dodaje:

- Zaproponowane przez resort zmiany dotyczyć mają udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom szkół i podopiecznym przedszkoli, funkcjonowania samorządów uczniowskich czy precyzują brzmienie przepisu mówiącego o tym, że w zależności od warunków pracy szkoły zajęcia dydaktyczno-wychowawcze mogą być realizowane przez pięć lub sześć dni w tygodniu.

Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców zwraca uwagę, że po zmianach art. 111 pkt 14 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw otrzyma nowe brzmienie - „14) organizację tygodnia pracy szkoły, z uwzględnieniem kształcenia w formie dziennej, stacjonarnej lub zaocznej, w tym, przypadki, w których kształcenie w formie dziennej może odbywać się przez 6 dni w tygodniu”.

6 dniowy tydzień nauki? Co znajduje się w rozporządzeniu

Konkretnie chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli i artykuł 21 dokumentu. Mówi on, że "w zależności od warunków pracy szkoły zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem szkół prowadzących kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej, mogą być realizowane przez pięć lub sześć dni w tygodniu, z uwzględnieniem ust. 2 i 3".

Ustęp 2 i 3 w projekcie ma natomiast następujące brzmienie:

2. Szkoły podstawowe, w których współczynnik zmianowości, oznaczający stosunek liczby oddziałów do liczby pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, wynosi co najmniej 2, mogą prowadzić zajęcia przez pięć lub sześć dni w tygodniu przez cały rok szkolny albo stosować – w zależności od pory roku - przemienny system organizacji tygodnia pracy. Decyzje w tych sprawach podejmują dyrektorzy szkół po zasięgnięciu opinii rady szkoły, jeżeli została utworzona i rady pedagogicznej.
3. Dyrektorzy szkół niewymienionych w ust. 2 decydują o organizacji tygodnia pracy we własnym zakresie, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, jeżeli została utworzona i rady pedagogicznej, natomiast w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, organizujących praktyczną naukę zawodu na podstawie umowy z innymi podmiotami – także w porozumieniu z tymi podmiotami. Dyrektorzy szkół powiadamiają, przed rozpoczęciem ferii letnich, organ prowadzący szkołę, uczniów i ich rodziców o organizacji tygodnia pracy.

Warunkiem odbywania się zajęć w sobotę zatem będą:

  • Współczynnik zmianowości wynoszący co najmniej 2
  • Decyzję w tej sprawie będzie podejmował dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej

Przed wejściem w życie projektu rozporządzenia jeszcze długa droga. Na razie planowane zmiany zostały przesłane odpowiednim organizacjom i komisjom do zaopiniowania. Są to między innymi: związki zawodowe, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, ZNP, Rzecznik Praw Obywatelskich i rzecznik Praw Dziecka.

Rodzice o pomyśle: "To niedorzeczne!"

W komentarzach pod wpisem rodzice skrytykowali zmiany, jakie znajdują się w rozporządzeniu. - Nigdy nie pozwolę mojemu dziecku do szkoły w sobotę iść .niech sobie rząd do pracy w soboty chodzi jak na ochotę cały tydzień sprawdziany klasowki lektury plecak waży 20 kg i jeszcze sobota .NIGDY!!!!!! - napisała jedna z użytkowniczek.

Druga dodała natomiast - To niedorzeczne! Dzieciaki juz są przemęczone a plecaki przeładowane. Wymyslaja co rusz klasowki,sprawdziany,lektura za lekturą a do tego egzaminy na koniec szkoły, na początek kolejnej szkoły a żeby maluchy za bardzo nie czuły się bezstresowo to dowalić testy kompetencyjne w trzeciej klasie podstawowej. W du...ach im się poprzewracało. Jeszcze trochę i po podstawówce wszyscy do pracy, żeby na pensję dla tej hołoty zarobić.

MEN wyjaśnia nieporozumienie ws. lekcji w soboty

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że "przepis mówiący o tym, że można prowadzić obowiązkowe zajęcia w szkołach także w sobotę istnieje od 16 lat". Nie jest to więc nic nowego. Skąd zatem to zamieszanie?

Ministerstwo wskazało, że można prowadzić zajęcia dydaktyczne np. w sobotę, ale pod pewnymi warunkami. Jak czytamy w komunikacie "może o tym decydować np. tzw. współczynnik zmianowości, oznaczający stosunek liczby oddziałów do liczby pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W przypadku gdy współczynnik zmianowości wynosi co najmniej 2, zajęcia mogą być prowadzone przez pięć lub sześć dni w tygodniu przez cały rok szkolny." Jednak – jak podkreślił departament – "takie sytuacje zdarzają się sporadycznie i wynikają przede wszystkim z sytuacji losowych, np. przerwy w pracy szkoły, spowodowanej awarią, epidemią, warunkami atmosferycznymi itp.".

Służby prasowe MEN wyjaśniły, że obecnie odbywa się "porządkowanie prawa".

"Proponujemy, by ten przepis znalazł się w innym rozporządzeniu, dotyczącym organizacji pracy szkoły, a nie jak dotychczas był w rozporządzeniu dotyczącym organizacji roku szkolnego. Najpierw musieliśmy rozszerzyć delegację ustawową, a teraz zmieniamy rozporządzenia."

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?

Sylwester: noc zabawy i tragedii

Wideo

Komentarze 64

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zefel z hanysowa

Dziatwa w szkole to chata wolna dla starych moze dzietnosc wzrosnie---GENIALNE--a u ministrowej to juz watpia za staro babunia

L
LEJE W pisUAR

Zalewska aby w soboty się nie nudziła to powinna prowadzić lekcje

d
deww

Soboty hahahaha

c
cvdr

Zajmijcie się wagą plecaków i zmniejszeniem ilości godzin lekcyjnych na tyle ile było w latach 90.
Zrobić referendum internetowe ( bezpłatne ) . Sobota im się jeszcze marzy , hahaha .

j
ja

W dwóch zdaniach tyle błędów! Samo chodzenie do szkoły nic nie daje, tam się jeszcze uczyć trzeba:)
... i wystarczy wtedy 5 dni w tygodniu.

M
Monika

Ministerstwo edukacji przez małe e zlikwidowało gimnazja w ekspresowym tempie i nie przewidzieli tego, że w tym roku szkolnym mury szkół podstawowych i gimnazjów opuści ten sam rocznik, co wiąże się z tym, że 1 września do szkół średnich i szkół branżowych pójdzie dwa razy więcej uczniów niż mogą pomieścić ich mury tych szkół. Więc drodzy rodzice i nauczyciele będziecie płacić za błędy polityków pis z zalewską na czele. Poziom edukacji w kraju ponownie spadnie (jak po każdej reformie edukacji), ale przecież głupim, niewykształconym narodem łatwiej jest rządzić. Wystarczy rzucić jakiś ochłap- 500+ a i tak naród na nich zagłosuje...

L
Lucyper

I innych

g
grajdołek

Z tymi sobotami to było tak że jeśli jakiś rodzic nie chciał posłać dziecka do szkoły to wystarczyło go nie budzić o konkretnej godzinie a potem napisać usprawiedliwienie z wymyślonym powodem jak np.: zjazd rodzinny i wszystko było w porządku. I podobne usprawiedliwienia pisało się gdy zwyczajnie w ciągu tygodnia roboczego się dziecka nie puszczało do szkoły w jakimś dniu pojedynczym i pisało się usprawiedliwienie. Nie wiem czemu ci rodzice tak się burzą? Na wszystko znajdzie się sposób. Zarówno na za ciężki plecak, jak i na zbyt długie zajęcia i nie będzie żadnego problemu. Polacy jako naród znani są z kombinowania więc nie rozumiem czemu tutaj nikt nie kombinuje? W Stanach z tego co wiem to jeszcze na tydzień w środku wakacji dzieciaki idą do szkoły i jakoś problemu nie ma.

G
Gość
Unia europejska się rozdupcy

Karminadel (gość) 31.12.18, 16:47:23

Zgłoś naruszenie treści
Już oceniłeś tę opinię.
/ 1
/ 1

Konfidenci z PO zostaną przepedzeni z kraju ,Macron ożeni się z Merkel bo on lubi padlina ,Putin przyłączy byle republiki , Niemcy ,Francja ,Szwecja ,Belgia ,Holandia przejday na islam, Europa wshodnia obroni się przed emigrantami , a Polskę czeka fala emigrantów o jakiej świat nie słyszał ,rodowici europejczycy po oddaniu krajów w rece muzułmanów będą spierdalazswoih ojczyzn wsie bydzie im z zici kopciylo
o
obłęd zwany wiarą

Skoro lekcje katechezy odbywają się w niedziele, święta, rano i wieczorem to nic nie stoi aby w soboty odbywały się też zajęcia. Ważne aby niedziele nie były handlowe i ludzie spędzali w niedziele więcej czasu ze swoim proboszczem .

B
Budz

Po i minister od debili powinna się dokształcić

B
Budz

Po i minister od debili powinna się dokształcić

g
gienek

Bardzo dobry pomysł z wykorzystaniem sobót do pogłębionego nauczania Pisma Świętego. Młodzież staje się coraz bardziej ateistyczna,wykazuje potężne braki w wychowaniu i kulturze osobistej. Nauczanie o życiu Chrystusa,jego postawie i miłości do ludzi pozwoli na przywrócenie oczekiwanych postaw młodego pokolenia.

Oby w Nowym Roku pomysł szybko zrealizowano,co się Bogu bardzo spodoba.

M
Mintz

No jak to w sobotę?! A Szabes????!!!!

O
On

Większość waszych reform to jak transplantacje zdrowych organów, np. wymiana nerki tylko dlatego, że na magazynie macie lepszą.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3