Lekcje w sobotę? MEN tłumaczy rozporządzenie. Ogólnopolskie...

  Lekcje w sobotę? MEN tłumaczy rozporządzenie. Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców alarmuje

  MJ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie pójdą do szkół w soboty?

  Uczniowie pójdą do szkół w soboty? ©Tomasz Hołod/Polska Press

  Lekcje w sobotę? Szkołą w sobotę? Jeszcze przed świętami Ministerstwo Edukacji Narodowej zamieściło na swojej stronie internetowej 11 projektów rozporządzeń zmieniających prawo oświatowe w Polsce. W jednym z nich znajduje się zapis, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą mogły być realizowane przez 5-6 dni w tygodniu. Oznacza to, że przepisy będą dawały możliwość odbywania się zajęć w soboty. "Nie planujcie weekendów Waszym dzieciom, MEN zrobi to za was" - pisze Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców na Facebook'u.
  Uczniowie pójdą do szkół w soboty?

  Uczniowie pójdą do szkół w soboty? ©Tomasz Hołod/Polska Press

  Lekcje w sobotę


  21 grudnia Ministerstwo Edukacji opublikowało 11 projektów rozporządzeń wprowadzających zmiany w ustawie oświatowej. Między innymi chodzi o pomoc psychologiczno-pedagogiczną, funkcjonowanie samorządów uczniowskich czy organizację publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Propozycjom MEN przyjrzało się Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców. Organizacja na Facebook'u umieściła alarmujący wpis, w którym informuje, że zmiany mają objąć także długość tygodnia nauki.

  - Ministerstwo, na swoich stronach, publikuje 11 zmian w zapisach ustawy oświatowej. Jedna z nich, w na pozór niewinny sposób, może postawić na głowie życie rodzinne! Wydaje się, że jest to również pomysł Pani Minister, na przeładowaną podstawę programową - czytamy w poście.

  Dalej Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców dodaje:
  - Zaproponowane przez resort zmiany dotyczyć mają udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom szkół i podopiecznym przedszkoli, funkcjonowania samorządów uczniowskich czy precyzują brzmienie przepisu mówiącego o tym, że w zależności od warunków pracy szkoły zajęcia dydaktyczno-wychowawcze mogą być realizowane przez pięć lub sześć dni w tygodniu.

  Ogólnopolskie Porozumienie Rad Rodziców zwraca uwagę, że po zmianach art. 111 pkt 14 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw otrzyma nowe brzmienie - „14) organizację tygodnia pracy szkoły, z uwzględnieniem kształcenia w formie dziennej, stacjonarnej lub zaocznej, w tym, przypadki, w których kształcenie w formie dziennej może odbywać się przez 6 dni w tygodniu”.

  Sonda

  Czy lekcje powinny odbywać się także w sobotę?  6 dniowy tydzień nauki? Co znajduje się w rozporządzeniu


  Konkretnie chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli i artykuł 21 dokumentu. Mówi on, że "w zależności od warunków pracy szkoły zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem szkół prowadzących kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej, mogą być realizowane przez pięć lub sześć dni w tygodniu, z uwzględnieniem ust. 2 i 3".

  Ustęp 2 i 3 w projekcie ma natomiast następujące brzmienie:
  2. Szkoły podstawowe, w których współczynnik zmianowości, oznaczający stosunek liczby oddziałów do liczby pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, wynosi co najmniej 2, mogą prowadzić zajęcia przez pięć lub sześć dni w tygodniu przez cały rok szkolny albo stosować – w zależności od pory roku - przemienny system organizacji tygodnia pracy. Decyzje w tych sprawach podejmują dyrektorzy szkół po zasięgnięciu opinii rady szkoły, jeżeli została utworzona i rady pedagogicznej.
  3. Dyrektorzy szkół niewymienionych w ust. 2 decydują o organizacji tygodnia pracy we własnym zakresie, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, jeżeli została utworzona i rady pedagogicznej, natomiast w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, organizujących praktyczną naukę zawodu na podstawie umowy z innymi podmiotami – także w porozumieniu z tymi podmiotami. Dyrektorzy szkół powiadamiają, przed rozpoczęciem ferii letnich, organ prowadzący szkołę, uczniów i ich rodziców o organizacji tygodnia pracy.


  Warunkiem odbywania się zajęć w sobotę zatem będą:
  • Współczynnik zmianowości wynoszący co najmniej 2
  • Decyzję w tej sprawie będzie podejmował dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej


  Przed wejściem w życie projektu rozporządzenia jeszcze długa droga. Na razie planowane zmiany zostały przesłane odpowiednim organizacjom i komisjom do zaopiniowania. Są to między innymi: związki zawodowe, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, ZNP, Rzecznik Praw Obywatelskich i rzecznik Praw Dziecka.  Rodzice o pomyśle: "To niedorzeczne!"


  W komentarzach pod wpisem rodzice skrytykowali zmiany, jakie znajdują się w rozporządzeniu. - Nigdy nie pozwolę mojemu dziecku do szkoły w sobotę iść .niech sobie rząd do pracy w soboty chodzi jak na ochotę cały tydzień sprawdziany klasowki lektury plecak waży 20 kg i jeszcze sobota .NIGDY!!!!!! - napisała jedna z użytkowniczek.

  Druga dodała natomiast - To niedorzeczne! Dzieciaki juz są przemęczone a plecaki przeładowane. Wymyslaja co rusz klasowki,sprawdziany,lektura za lekturą a do tego egzaminy na koniec szkoły, na początek kolejnej szkoły a żeby maluchy za bardzo nie czuły się bezstresowo to dowalić testy kompetencyjne w trzeciej klasie podstawowej. W du...ach im się poprzewracało. Jeszcze trochę i po podstawówce wszyscy do pracy, żeby na pensję dla tej hołoty zarobić.

  MEN wyjaśnia nieporozumienie ws. lekcji w soboty  Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że "przepis mówiący o tym, że można prowadzić obowiązkowe zajęcia w szkołach także w sobotę istnieje od 16 lat". Nie jest to więc nic nowego. Skąd zatem to zamieszanie?

  Ministerstwo wskazało, że można prowadzić zajęcia dydaktyczne np. w sobotę, ale pod pewnymi warunkami. Jak czytamy w komunikacie "może o tym decydować np. tzw. współczynnik zmianowości, oznaczający stosunek liczby oddziałów do liczby pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W przypadku gdy współczynnik zmianowości wynosi co najmniej 2, zajęcia mogą być prowadzone przez pięć lub sześć dni w tygodniu przez cały rok szkolny." Jednak – jak podkreślił departament – "takie sytuacje zdarzają się sporadycznie i wynikają przede wszystkim z sytuacji losowych, np. przerwy w pracy szkoły, spowodowanej awarią, epidemią, warunkami atmosferycznymi itp.".

  Służby prasowe MEN wyjaśniły, że obecnie odbywa się "porządkowanie prawa".

  "Proponujemy, by ten przepis znalazł się w innym rozporządzeniu, dotyczącym organizacji pracy szkoły, a nie jak dotychczas był w rozporządzeniu dotyczącym organizacji roku szkolnego. Najpierw musieliśmy rozszerzyć delegację ustawową, a teraz zmieniamy rozporządzenia."

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?  Sylwester: noc zabawy i tragedii

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze (55)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zad

  LEJE W pisUAR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Zalewska aby w soboty się nie nudziła to powinna prowadzić lekcje


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bróncie mini--ster

  zefel z hanysowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Dziatwa w szkole to chata wolna dla starych moze dzietnosc wzrosnie---GENIALNE--a u ministrowej to juz watpia za staro babunia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to poparcie spadnie dla PISu :D Soboty hahahaha

  deww (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Soboty hahahaha

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Referendum o sobotę , wagę plecaków i ilość godzin !

  cvdr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zajmijcie się wagą plecaków i zmniejszeniem ilości godzin lekcyjnych na tyle ile było w latach 90.
  Zrobić referendum internetowe ( bezpłatne ) . Sobota im się jeszcze marzy , hahaha .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tu chodzi o ratowanie tyłka zalewskiej po nieudanej reformie likwidacji gimnazjów

  Monika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Ministerstwo edukacji przez małe e zlikwidowało gimnazja w ekspresowym tempie i nie przewidzieli tego, że w tym roku szkolnym mury szkół podstawowych i gimnazjów opuści ten sam rocznik, co wiąże...rozwiń całość

  Ministerstwo edukacji przez małe e zlikwidowało gimnazja w ekspresowym tempie i nie przewidzieli tego, że w tym roku szkolnym mury szkół podstawowych i gimnazjów opuści ten sam rocznik, co wiąże się z tym, że 1 września do szkół średnich i szkół branżowych pójdzie dwa razy więcej uczniów niż mogą pomieścić ich mury tych szkół. Więc drodzy rodzice i nauczyciele będziecie płacić za błędy polityków pis z zalewską na czele. Poziom edukacji w kraju ponownie spadnie (jak po każdej reformie edukacji), ale przecież głupim, niewykształconym narodem łatwiej jest rządzić. Wystarczy rzucić jakiś ochłap- 500+ a i tak naród na nich zagłosuje...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Osrac tých ministrów

  Lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  I innych

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  grunt to myśleć...

  grajdołek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Z tymi sobotami to było tak że jeśli jakiś rodzic nie chciał posłać dziecka do szkoły to wystarczyło go nie budzić o konkretnej godzinie a potem napisać usprawiedliwienie z wymyślonym powodem jak...rozwiń całość

  Z tymi sobotami to było tak że jeśli jakiś rodzic nie chciał posłać dziecka do szkoły to wystarczyło go nie budzić o konkretnej godzinie a potem napisać usprawiedliwienie z wymyślonym powodem jak np.: zjazd rodzinny i wszystko było w porządku. I podobne usprawiedliwienia pisało się gdy zwyczajnie w ciągu tygodnia roboczego się dziecka nie puszczało do szkoły w jakimś dniu pojedynczym i pisało się usprawiedliwienie. Nie wiem czemu ci rodzice tak się burzą? Na wszystko znajdzie się sposób. Zarówno na za ciężki plecak, jak i na zbyt długie zajęcia i nie będzie żadnego problemu. Polacy jako naród znani są z kombinowania więc nie rozumiem czemu tutaj nikt nie kombinuje? W Stanach z tego co wiem to jeszcze na tydzień w środku wakacji dzieciaki idą do szkoły i jakoś problemu nie ma. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DO LIBER WYKRZTAuciucha Z ELYTY POlactwa

  777 WSZYscY RUwni PO SMIERCI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2


  Unia europejska się rozdupcy

  Karminadel (gość) 31.12.18, 16:47:23

  Zgłoś naruszenie treści
  Już oceniłeś tę opinię.
  / 1
  / 1

  Konfidenci z PO zostaną przepedzeni z kraju ,Macron ożeni się z...rozwiń całość


  Unia europejska się rozdupcy

  Karminadel (gość) 31.12.18, 16:47:23

  Zgłoś naruszenie treści
  Już oceniłeś tę opinię.
  / 1
  / 1

  Konfidenci z PO zostaną przepedzeni z kraju ,Macron ożeni się z Merkel bo on lubi padlina ,Putin przyłączy byle republiki , Niemcy ,Francja ,Szwecja ,Belgia ,Holandia przejday na islam, Europa wshodnia obroni się przed emigrantami , a Polskę czeka fala emigrantów o jakiej świat nie słyszał ,rodowici europejczycy po oddaniu krajów w rece muzułmanów będą spierdalazswoih ojczyzn wsie bydzie im z zici kopciylozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A propos tej sondy powyżej

  obłęd zwany wiarą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Skoro lekcje katechezy odbywają się w niedziele, święta, rano i wieczorem to nic nie stoi aby w soboty odbywały się też zajęcia. Ważne aby niedziele nie były handlowe i ludzie spędzali w niedziele...rozwiń całość

  Skoro lekcje katechezy odbywają się w niedziele, święta, rano i wieczorem to nic nie stoi aby w soboty odbywały się też zajęcia. Ważne aby niedziele nie były handlowe i ludzie spędzali w niedziele więcej czasu ze swoim proboszczem .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lepsza zmiano!

  On (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Większość waszych reform to jak transplantacje zdrowych organów, np. wymiana nerki tylko dlatego, że na magazynie macie lepszą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak było

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 15

  Tak kiedyś było, nikt nie umarł.. Odrabianie lekcji w domu - no co za dramat

  Partnerzy

  • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
  • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
  • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
  • Medan Szkoła farmaceutyczna
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał