Lekkoatletyka. Natalia Kaczmarek bije Krystinę Cimanouską! Albert Komański pokonany! Mimo zwycięstwa, sztafeta 4x400 metrów zostaje w domu

Paweł Wiśniewski
Niestety - Igor Bogaczyński, Karol Zalewski i Kajetan Duszyński nie dali rady awansować do zbliżających się mistrzostw świata w Budapeszcie... PAP/Lech Muszyński
Podczas ostatniego dnia 99. lekkoatletycznych mistrzostw Polski, Natalia Kaczmarek zdobyła pierwszy medal w karierze w biegu na dystansie 200 metrów (dzień wcześniej złoto na 400 metrów). W Gorzowie Wlkp., podopieczna trenera Marka Rożeja, uzyskała świetny czas 22.86 (+1,4 m/sek.), po raz kolejny bijąc rekord życiowy (wczoraj 23.08, a dotychczasowy to 23.31 z 2022 roku). Tym samym, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4x400 metrów (2021) i rekordzistka kraju na 400 metrów w hali (50.83) „wskoczyła” na ósme miejsce z polskich tabelach historycznych na 200 metrów. Polska sztafeta 4x400 metrów (Maksymilian Szwed, Karol Zalewski, Igor Bogaczyński, Kajetan Duszyński) z czasem 3:02.36 wygrała z mocnymi rywalami, ale niestety... zostaje w domu!

W Gorzowie Wlkp., Natalia Kaczmarek, po porywającym finiszu, pokonała białoruską sprinterkę z polskim paszportem, Krystinę Cimanouską, która nadal nie może reprezentować naszego kraju na arenie międzynarodowej - 22.89 (rekord życiowy 22.75 sprzed 20 dni). Anna Kiełbasińska nie stanęła na starcie biegu finałowego.

22.90 Jolanta Janota (Start Lublin) Epinal, 05.07.1986

W rywalizacji panów na 200 metrów (-0,1 m/sek.), Łukasz Żok wyprzedził Alberta Komańskiego o 0.009 sekundy! Ten drugi miał świetną reakcję startową 0.104 sekundy i wciąż - jako jedyny Polak - ma kwalifikację na mistrzostwa świata (z rankingu).
Nasza sztafeta narodowa 4x400 panów (Maksymilian Szwed, Karol Zalewski, Igor Bogaczyński, Kajetan Duszyński) wygrała co prawda bieg w czasie 3:02.36, ale nie zdołała uzyskać kwalifikacji na zbliżające się mistrzostwa świata!
Nasi zawodnicy byli bardzo blisko kwalifikacji już na ubiegłorocznych MŚ, awansując do finału (sędziowie dodali do biegu Botswanę), gdzie zajęli 9. miejsce (awans zdobywało wówczas 8 najlepszych sztafet).
Orientacyjne międzyczasy Polaków w sztafecie 4x400 metrów: