Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leslie Carroll „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach” RECENZJA: mordercy, psychopaci i skandaliści na królewskich dworach w Europie

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Leslie Carroll, „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach”
Leslie Carroll, „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach” Mat. pras. wydawnictwa Muza
Księżniczka Małgorzata Windsor, młodsza siostra brytyjskiej królowej Elżbiety II, od młodości uchodziła za jej przeciwieństwo. Małgorzata zyskała sławę skandalistki i czarnej owcy w królewskiej rodzinie. Paulina Bonaparte, siostra Napoleona, była rozpustna. Iwan IV Groźny przeszedł do historii jako bezwzględny rosyjski car. Węgierska hrabina Elżbieta Batory słynęła z zamiłowania do… sadyzmu, a angielski król Ryszard III okazał się dzieciobójcą. O największych królewskich zbrodniach i skandalistach pisze Leslie Carroll w swojej nowej książce „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach”.

Dziś nikogo już nie dziwi, że książę Harry chce się ożenić ze starszą od siebie Meghan Markle, rozwódką, do tego nie będącą członkinią Kościoła anglikańskiego. Jeśli Meghan przyjmie chrzest i przejdzie na anglikanizm, to nawet dla konserwatywnej królowej Elżbiety II, stanie się odpowiednią kandydatką na żonę jej wnuka. I będzie mogła wejść do królewskiej rodziny.

Tymczasem, kiedy cioteczna babka Harry’ego, księżniczka Małgorzata, w wieku 17 lat zakochała się bez pamięci w znacznie starszym od siebie, a na dodatek żonatym, pilocie Peterze Townsendzie, wywołała ogólnokrajowy skandal. Zgodnie z najwyższymi wartościami rodziny królewskiej, która potępiała związki z rozwodnikami, Małgorzata zdecydowała się rozstać z ukochanym. Swoje smutki topiła na zakrapianych imprezach.

I właśnie o takich mocno kontrowersyjnych postaciach jak Małgorzata Windsor opowiada w swojej książce Leslie Carroll zabierając czytelnika w podróż przez kilka stuleci. Autorka w ciekawy sposób ukazuje monarsze występki od średniowiecza do współczesności. Sięgnęła po życiorysy postaci barwnych, wyrazistych i nietuzinkowych. Leslie Carroll pokazuje, że królewskie komnaty zamieszkiwali mordercy, psychopaci, sadyści, rozpustnicy i skandaliści. Są więc tutaj opisani m.in. Jan Bez Ziemi, Wład Palownik, car Iwan IV Groźny, książę Henryk, Paulina Bonaparte, arcyksiążę Rudolf czy książę Albert Wiktor.

Książka Carroll to barwne opowieści o europejskich władcach wzbogacone pikantnymi i wstrząsającymi szczegółami, czasem zaskakującymi, czasem wstrząsającymi, a innym razem zabawnymi. Lektura ukazuje pozornie idealny świat pełen niewybrednych intryg i romansów, nieskrępowanego seksu, chorobliwej zazdrości i zbrodni popełnianych z zimną krwią.

„Zbrodnie i skandale na królewskich dworach” to powieść historyczna, którą dobrze się czyta. Leslie Carroll przywiązuje ogromną wagę do badań źródłowych, ale jednocześnie pisze stylowo i dowcipnie. Nie zanudza czytelnika nadmiarem historycznych dat i faktów. Przytacza za to sporo anegdot i mało znanych faktów z życia królewskich rodów.

Leslie Carroll, „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach”, wydawnictwo Muza, 2018, 416 stron

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!