Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie gliwickiej szkoły uczcili Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Coroczna rekonstrukcja wydarzeń stała się tradycją placówki

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 w Gliwicach tradycyjnie uczcili Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej.
Uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 w Gliwicach tradycyjnie uczcili Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach
Przedstawienie "Ku uczczeniu ofiar tragedii górnośląskiej 1945 Ziemi Gliwickiej" zostało przygotowane przez nauczycieli, uczniów i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 w Gliwicach. Odbyło się w miniony piątek, 23 lutego w gliwickim Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II. W wydarzeniu wziął udział prezydent miasta, Adam Neumann.

W 2011 roku Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej, który corocznie obchodzimy w ostatnią niedzielę stycznia. Pamięć o wstrząsających wydarzeniach, które działy się wraz z wkroczeniem na śląską ziemię oddziałów sowieckich w 1945 roku.

Jak podaje oficjalna strona gliwickiego urzędu, uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 zorganizowali rekonstrukcję historyczną ukazującą przeżycia i sytuację ludności cywilnej z 25 stycznia 1945 roku. Uwzględniono wspomnienia i relacje blisko stu świadków, mieszkańców gliwickich dzielnic – Ostropy, Starych Gliwic i Żernik, a także inni miejsc, m.in. Kopienicy, Łubia, Jasiony, Miechowic, Szałszy i Zabrza.

- Szkoła od lat kultywuje pamięć o tragicznych wydarzeniach z 25 stycznia 1945 roku i bestialskich mordach dokonanych na Górnoślązakach, w tym także na mieszkańcach Gliwic, które były jednym z pierwszych górnośląskich miast, do którego wkroczyła Armia Czerwona. Serdecznie gratuluję dyrekcji szkoły oraz wszystkim zaangażowanym w organizację tego dnia - strona miasta przytacza wypowiedź prezydenta Adam Neumann.

Społeczność szkolna od trzech lat organizuje żywą lekcję historii, w formie rekonstrukcji.

- W poszczególne – w dużej mierze autentyczne postacie - każdego roku wcielają się nauczyciele i pracownicy szkoły wraz z kolejnymi rocznikami uczniów. W ostatnich latach do grupy rekonstrukcyjnej dołączyli także mieszkańcy dzielnicy, kolekcjonerzy oraz członkowie Koła Seniorów "As" - informuje strona miasta.

Okazuje się, że gliwicka placówka aktywnie angażuje się w propagowanie lokalnej historii, m.in. współorganizuje rajdy i biegi historyczne, czy spotkania na cześć tamtejszych bohaterów.

- Nauczyciele angażują się również w prace badawcze, których efektem jest m.in. monografia dzielnicy „Kartki z dziejów Starych Gliwic i parafii pod wezwaniem św. Gerarda”. Zebrane w ich trakcie archiwalne zdjęcia i przedmioty zasiliły zbiory powstałego w Radzionkowie w 2015 roku Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, a na ich bazie publikowane są m.in. artykuły naukowe i popularnonaukowe oraz pozycje książkowe - czytamy na stronie miasta.

Dodatkowo szkoła współpracuje z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum w Gliwicach oraz Stowarzyszeniem Pamięci Tragedii Śląskiej 1945.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera