Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści z Rybnika współpracują z naukowcami z Politechniki Śląskiej. Sprawdzają stan wody Zalewu Rybnickiego

Katarzyna Pachelska
Grupa uczniów z IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku wspólnie z naukowcami z Politechniki Śląskiej będzie prowadziła badania w laboratoriach gliwickiej uczelni.
Grupa uczniów z IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku wspólnie z naukowcami z Politechniki Śląskiej będzie prowadziła badania w laboratoriach gliwickiej uczelni. Materiały prasowe
Grupa uczniów z IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku wspólnie z naukowcami z Politechniki Śląskiej będzie prowadziła badania w laboratoriach gliwickiej uczelni. Młodzi rybniczanie wraz ze specjalistami z Katedry Biotechnologii Środowiskowej będą sprawdzać stan wody Zalewu Rybnickiego, a następnie zaprezentują wyniki badań… w Japonii!

Uczniowie IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku już po raz kolejny biorą udział w międzynarodowym projekcie „Water is life”. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Water is life – the local approach”. Licealiści postanowili więc przyjrzeć się tym razem zbiornikowi elektrowni w Rybniku i przedstawić jego rolę z technologicznego oraz środowiskowego punktu widzenia. Do tematu podeszli ambitnie – chcieliby bowiem do swojej pracy dołączyć własne badania. Postanowili więc zwrócić się o pomoc do badaczy z Politechniki Śląskiej.

– Zainteresowała nas kwestia zakwitów wody w zbiorniku, ponieważ z jednej strony jest to problem czysto społeczny, wpływający np. na intensywność korzystania rekreacyjnego, ekologiczny, ale również technologiczny

– Zainteresowała nas kwestia zakwitów wody w zbiorniku, ponieważ z jednej strony jest to problem czysto społeczny, wpływający np. na intensywność korzystania rekreacyjnego, ekologiczny, ale również technologiczny, ponieważ osady bardzo niekorzystnie wpływają na system instalacji chłodniczych – opowiada Katarzyna Romaniuk-Demonchaux, nauczycielka biologii i opiekunka licealistów.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej bez wahania zgodzili się pomóc w badaniach zaangażowanej młodzieży i udostępnić im bazę laboratoryjną. Opiekę nad młodymi pasjonatami nauki objął mgr inż. Mariusz Tomaszewski, doktorant na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. Część, która jest realizowana na Politechnice Śląskiej, dotyczy wpływu temperatury na zakwity wody pochodzącej ze zbiornika w Rybniku.

– Zakwity wody spowodowane są intensywnym rozwojem fitoplanktonu, czyli głównie sinic i glonów. Analizujemy skład wody pobranej ze zbiornika, a dokładniej zawartość substancji biogennych, czyli azotu i fosforu, które są odpowiedzialne za zakwity. Badamy też ilość fitoplanktonu oraz zawartość barwników fotosyntetycznych w fitoplanktonie w zależności od warunków – opisuje doktorant.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane przez licealistów z Rybnika w lipcu 2018 roku w Japonii na konferencji podsumowującej tegoroczną edycję projektu „Water is life”, a także zostaną wykorzystane do udziału w przedmiotowej olimpiadzie z biologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!