Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listopad w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Jak tu pięknie! Jesienią ziemia obraca się szybciej z powodu opadających liści

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
Złota polska jesień rozgościła się w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Oczywiście zachęcamy, żeby wybrać się tam osobiście, jednak jeśli zabraknie czasu, spójrzcie na naszą galerię. "Zapraszamy do ogrodu, który jest piękny w każdej porze roku. Zimą także" - mówi Miłosz Morawski specjalista ds. edukacji w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

Złota polska jesień panuje w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Zanim zakróluje zima warto zobaczyć, jak prezentuje się to miejsce. Drzewa wręcz skrzą się wieloma kolorami, choć jak to w listopadzie - część już straciła swoje ubrania.

- W procesach przygotowujących drzewa do zrzucenia jesienią liści chlorofil (zielony barwnik) zanika, a oczom ukazują się karotenoidy, nadając barwy od czerwonej przez pomarańczową po żółtą - tłumaczy specjalista ds. edukacji w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

W czasie jesieni zaczyna się susza fizjologiczna. Liście są podatne na wyziębienie (a co za tym idzie na uszkodzenie) oraz utratę wody. Ogólny rozrachunek jest taki, że drzewom liściastym jest łatwiej zrzucić liście i wytworzyć je na nowo niż martwić się o to jak przetrwać z nimi zimę.

- Drzewa iglaste mają dużo lepsze mechanizmy ochrony. Igły przed chłodem chroni: mniejsza powierzchnia, grubsza warstwa wosku oraz aparaty szparkowe położone w zagłębieniach. Dzięki temu ograniczają parowanie, a przez to utratę wody, którą zimą bardzo trudno uzupełnić, ponieważ zamarznięta woda nie przenika do korzeni - dodaje Miłosz Morawski.

Z jesienią kojarzy się nam także zbieranie zapasów. Co ciekawe wiewiórki zakopują w ziemi nasiona i orzechy - o wielu z nich nie pamiętają przez co przyczyniają się do sadzenia nowych drzew oraz innych roślin.

Ziemia przyspiesza od spadających liści - jesienny zawrót głowy

Okazuje się, że opadanie liści ma swoje globalne skutki. Planeta doznaje przez to swego rodzaju "zawrotu głowy".

- Ciekawostką jest to, że Ziemia jesienią minimalnie szybciej się obraca (to zmiana mniejsza niż jedna milisekunda). Jest to spowodowane tym, że na półkuli północnej znajduje się zdecydowana większość roślin zrzucających jesienią liście. W pewnym momencie i dość bliskim czasie one opadają. To miliardy ton, które nagle są bliżej powierzchni, a więc i jądra ziemi. Tę prędkość mierzono bardzo wyspecjalizowanymi laserami - opowiada Miłosz Morawski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty