Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej, czyli produkty znaczone różą pszczyńską. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pszczyńskie starostwo powiatowe
Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej to nowe wyróżnienie, które będzie przyznawane produktom wysokiej jakości wytwarzanym tradycyjnie. W tej pierwszej edycji starało się o nie 18 producentów powiatu pszczyńskiego dla swoich 33 produktów. Prawo używania tego wyróżnienia dostało 13 producentów dla 26 produktów. Certyfikaty zostaną wręczone 5 czerwca 2022 podczas "Spotkań pod Brzymem".

O pszczyński znak jakości (zwany tu Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej) ubiegało się 18 producentów dla 33 produktów, przyznano go 26 produktom trzynastu producentów. Są to: miody odmianowe z Pasieki św. Ambrożego Dorota Pękały z Woli i jej miody z dodatkiem suszonych kwiatów i ziół; borowina oraz solanka ze złoża Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój; woreczki z lawendą Anny Mazur („Lawenda pod lasem”), mydła konopne: z nagietkiem, z wrotyczem, z żywokostem firmy BeEco Dobre z Natury Beata Marekwia; chleb z łopaty z piekarni-cukierni Brzęczek; masło z ziołami Babci Franciszki, kule i kremy serowe oraz sery pleśniowe - wszystko z mleka krowiego i koziego, a także sery dojrzewające z mleka krowiego z dodatkiem kiszki śląskiej oraz jogurty z wkładem owocowym Elżbiety Marii Grűner (DG&JG); Fetunia - ser z mleka krów rasy jersey oraz kozi ser dojrzewający Matołek z czarnuszką Marleny i Piotra Przewoźników z Gospodarstwa Przewoźnikówka; sery kozie z Pawłowic: z czosnkiem i natką pietruszki; z przyprawą włoską; z pomidorami i bazylią, sery kozie wędzone z Pawłowic: z czosnkiem niedźwiedzim; z czarnuszką; naturalny, jogurt kozi naturalny i świeże mleko kozie (produkty Krzysztofa Gałuszki - Kozia Rodzinka Gospodarstwo Rolne); gęsina w słoju, pasztet z gęsiną w słoju oraz kopa pszczyńska z Koła Gospodyń Wiejskich w Ćwiklicach; jaja oraz pszczyńskie grzybki z Gospodarstwa Rolnego Sylwii i Leszka Szczotków; rolada śląska z kluskami i modro kapusta oraz kopa pszczyńska z restauracji „Zacisze” Marka Ryguły; a także Pszczyńska Modro Kapusta/RIM s.c. Marek Ryguła Rafał Ostrowski i haft ręczny - Fastrygą przez Pszczynę - czepidło (Bożena Rokita).

Zobacz zdjęcia:

„Produkty te zostaną oznakowane znakiem marki - symbolem róży pszczyńskiej, która znajdowała się na strojach ludowych, np. zapaskach. To typowy element haftu, który występuje tylko na ziemi pszczyńskiej”, czytamy na stronie starostwa powiatowego w Pszczynie.
Certyfikat jakości przyznawany jest na dwa lata.

- Producenci zobowiązali się do przestrzegania zasad używania Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej i ciągłego spełniania kryteriów zadeklarowanych we wniosku o przyznanie marki - informuje Marcela Grzywacz, rzecznik starostwa.

Po dwóch latach jest możliwość przedłużenia prawa używania tego znaku jakości.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera