MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Centrum Zdrowia Psychicznego już dostępne dla wszystkich potrzebujących pomocy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Centrum Zdrowia Psychicznego już dostępne dla wszystkich potrzebujących pomocy
Centrum Zdrowia Psychicznego już dostępne dla wszystkich potrzebujących pomocy arc powiat lubliniecki
W Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. dr. E. Cyrana w Lublińcu (WSN) rozpoczęło działalność Centrum Zdrowia Psychicznego.

Jakie są założenia Centrum Zdrowia Psychicznego w Lublińcu? O tym mówiła dyrektor WSN – Beata Musialik.

- Po wielu miesiącach intensywnej pracy od 1 maja udało nam się uruchomić Centrum Zdrowia Psychicznego, które funkcjonuje w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jest to niewątpliwie wielkie osiągnięcie, którego głównym założeniem jest objęcie opieką psychiatryczną mieszkańców powiatu lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego. To miejsce, w którym można otrzymać bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania, bez zapisywania się na wizytę. Pomoc dostosowana jest do potrzeb zdrowotnych pacjentów – mówiła Beata Musialik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dr. E. Cyrana w Lublińcu.

Centrum ma na celu zapewnić osobom z zaburzeniami psychicznymi skoordynowanej, kompleksowej i wielostronnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy, w taki sposób, aby ograniczyć rozmiary i negatywne skutki hospitalizacji, a także uruchomić inicjatywy i zasoby lokalnej społeczności i przeciwdziałać stygmatyzacji, wykluczeniu osób chorych psychicznie, a także zapewnić im opiekę i pomoc niezbędną do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.

W ramach działalności Centrum Zdrowia Psychicznego rozpoczęły działalność nowe komórki organizacyjne takie jak:

  • Oddział Dzienny Psychiatryczny - z jego świadczeń mogą skorzystać osoby niewymagające hospitalizacji całodobowej,
  • Zespół Leczenia Środowiskowego, który oferuje pomoc dla pacjentów w ich miejscu zamieszkania niewymagających hospitalizacji i niemogących skorzystać ze świadczeń w Poradni Zdrowia Psychicznego,
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego, którą uruchomiono ponownie po kilku latach przerwy, a tym samym zapewniono dodatkowy dostęp do świadczeń psychiatrycznych na poziomie ambulatoryjnym. Dodatkowo przy Poradni funkcjonuje Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, do którego po pomoc może zgłosić się każda osoba z rejonu działania Centrum, w celu uzyskania pomocy w kryzysie psychicznym.

Dzięki wspólnym staraniom podjętym przez Dyrekcję i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego na terenie naszego powiatu udało się nawiązać współpracę z Poradnią Zdrowia Psychicznego ,,INTEGRA” B. Grabinska. Podjęte działania wpisują się w reformę psychiatrii. Szczegółowe informacje dotyczące Centrum wraz z adresami i numerami telefonu znajdują się na stronie internetowej https://wsnlc.pl/czp/

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni