Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Rogala „Kiedyś cię odnajdę” RECENZJA: bardzo dobry kryminał o mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Małgorzata Rogala, „Kiedyś cię odnajdę”
Małgorzata Rogala, „Kiedyś cię odnajdę” Mat. pras. wydawnictwa Skarpa Warszawska
O przemocy domowej, dziedziczonej traumie, dorastaniu w roli ofiary, międzypokoleniowej transmisji przemocy i o mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet opowiada w swojej powieści kryminalnej „Kiedyś cię odnajdę” Małgorzata Rogala. Niedawno ukazało się ponownie zredagowane wznowienie tej powieści autorki. Nie czytałam pierwszego wydania, dlatego cieszę się, że Skarpa Warszawska zdecydowała się wydać tę książkę Rogali. Aż trudno uwierzyć, że tak dobra powieść była pierwszym kryminałem napisanym przez pisarkę. Dziś ma ich na koncie znacznie więcej.

Główną bohaterką jest Weronika, graficzka, która miała dziewiętnaście lat, kiedy jej matkę brutalnie zgwałcono i zamordowano. Policji nie udało się wówczas złapać zwyrodnialca, który się tego dopuścił. Sprawę umorzono. Ojciec Weroniki, wstrząśnięty tragedią, która spotkała jego żonę, rzucił się w wir pracy. Oddalili się z córką od siebie. Gdyby nie Olga, najlepsza przyjaciółka Weroniki, dziewczyna pewnie nigdy nie stanęłaby na nogi.

Po latach dramat wydarza się ponownie. W podobnych okolicznościach ginie Olga. Weronika jest zdruzgotana i przerażona. Obiecuje sobie i matce Olgi, że zrobi wszystko, aby sprawca został złapany.

Tutaj przeczytacie recenzje kryminałów „Zastrzyk śmierci” i „Grzech zaniechania” Małgorzaty Rogali

Śledztwo w tej sprawie prowadzi para warszawskich policjantów Krystyna Szuba i Szymon Pawelec. Szybko okazuje się, że wszystkie tropy, jakie mają, są fałszywe, a podejrzani albo mają alibi na noc morderstwa Olgi, albo wyklucza ich badanie DNA.
Kiedy jednak ginie kolejna młoda kobieta, policja obawia się, że ma do czynienia z seryjnym mordercą kobiet. Zaczyna się dramatyczny wyścig z czasem...

Czytelnicy, którzy znają serię kryminalną o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku, odnajdą w tej książce znane sobie elementy. Jest silna, ambitna i odważna główna bohaterka, policjant, który ma kręgosłup moralny, wreszcie jest ważny społecznie temat i to, co w kryminale najważniejsze: wielowarstwowa fabuła. Rogala znakomicie pokazuje, jak zbrodnia rezonuje, mimo upływu lat, jak niszczy. Bo zbrodnia zawsze jest tragedią, która ma swoje psychologiczno-społeczne podłoże, ma genezę. I Rogala bardzo dobrze to rozumie i o tym w swoich powieściach kryminalnych pisze.

Kryminały o mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet, są dla mnie każdorazowo wstrząsające. O problemie przemocy wobec kobiet, przemocy fizycznej i psychicznej, cichym przyzwoleniu na nią, relacjach kat-ofiara Małgorzata Rogala napisała nie tylko w powieści kryminalnej „Kiedyś cię odnajdę”. Do tego problemu, w innym ujęciu i innym kontekście, powróciła w najnowszej powieści, szóstej części serii o policjantach Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku „Punkt widzenia”. I jak zawsze okazała się bardzo wiarygodna.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo