Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Rogala „Zastrzyk śmierci”, „Grzech zaniechania” RECENZJA: psychologia zbrodni, wyraziste postaci i spora dawka emocji

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Małgorzata Rogala „Zastrzyk śmierci”, „Grzech zaniechania”
Małgorzata Rogala „Zastrzyk śmierci”, „Grzech zaniechania” Maria Olecha-Lisiecka
Wciągająca i nieoczywista zagadka kryminalna, ważny kontekst społeczny, świetnie nakreślone portrety psychologiczne, spora dawka emocji i garść humoru – oto przepis Małgorzaty Rogali na bardzo dobry kryminał. W serii o warszawskich policjantach Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku ukazało się dotychczas pięć części. Ja niedawno skończyłam czytać „Zastrzyk śmierci” i „Grzech zaniechania”, czyli odpowiednio czwartą i piątą część.

Nie bez kozery Małgorzata Rogala została okrzyknięta polską mistrzynią kryminału psychologicznego. W pełni na ten tytuł zasługuje. Świetnie widać to w jej ostatniej powieści „Grzech zaniechania”, która jest dopracowana pod wieloma względami. Oto czytelnik wraz z warszawskimi policjantami szuka sprawców dwóch morderstw: psychiatry Antoniny Brzozowskiej i taksówkarza Michała Stępnia, byłego partnera Agaty Górskiej. I to właśnie policjantka jest w epicentrum zdarzeń w piątym tomie tej kryminalnej serii. Rogala jej nie oszczędza, a dzieje się w tej części bardzo dużo.

Jest więc w „Grzechu zaniechania” nieoczywista zagadka kryminalna, są wyjątkowo pogmatwane losy głównych bohaterów i wreszcie warstwa, która dla mnie okazała się najciekawsza – tło społeczne tej książki. Tym razem autorka brutalnie obnaża prawdę o współczesnej polskiej rodzinie, rodzinie dysfunkcyjnej, pogubionej, gdzie każdy jest zapatrzony w siebie, dzieci siedzą z nosami w smartfonach i tabletach, a dorośli albo pracują, albo nie dostrzegają swoich pociech.

A że w dobrych kryminałach jest jak w życiu: kiedy ci, którzy powinni zapewnić bezpieczeństwo - zawodzą, role się odwracają. Do głosu dochodzą ogromny żal, rozgoryczenie, rozpacz i tęsknota za normalnym, ciepłym domem, a wtedy o tragedię nietrudno. I to świetnie pokazuje Małgorzata Rogala.

TUTAJ PRZECZYTASZ RECENZJĘ KRYMINAŁÓW „DOBRA MATKA” I „WAŻKA” MAŁGORZATY ROGALI

„Grzech zaniechania” jest powieścią kryminalną z największym ładunkiem emocjonalnym. Finał tej książki sprawia, że czytelnik myśli o niej jeszcze długo po zakończeniu, co jest najlepszym dowodem na to, że Rogala dobrze się przygotowała do napisania piątej części.

Również w „Zastrzyku śmierci” autorka porusza ważne społecznie problemy – przemocy i zatrudniania młodych ludzi, wykształconych, po studiach na umowach śmieciowych w różnych branżach. Praca na umowę zlecenie lub umowę o dzieło to w wielu firmach wieloletni standard.

Kryminalna zagadka w tej części dotyczy zaś zabójstwa Antoniego Frydrycha, właściciela portalu recenzującego warszawskie lokale gastronomiczne oraz piszącego teksty sponsorowane i reklamowe o takich miejscach. Ktoś przywiązał go do fotela taśmą i wstrzyknął mu truciznę. Kiedy w identyczny sposób ginie właściciel innej firmy, warszawscy policjanci szybko muszą znaleźć punkty łączące obie ofiary i wpaść na jakiś trop, bo morderca wciąż jest kilka kroków przed nimi...

Od razu uprzedzam, że zawiedzeni będą czytelnicy, którzy w thrillerach najbardziej lubią nagłe zwroty akcji, mnogość twistów i cliffhangerów. W książkach Rogali tego nie znajdą. Nie jest to jednak zarzut pod adresem autorki. Przeciwnie – uważam, że dowodzi jej wyjątkowego zrozumienia gatunku i umiejętności tworzenia wielowarstwowej fabuły. A zaskakującego finału w książkach tej autorki można być pewnym.

Robert Małecki „Skaza”: świetny kryminał autora toruńskiej trylogii z dziennikarzem Markiem Benerem

Usatysfakcjonowani za to poczują się ci miłośnicy kryminałów, którzy w tym gatunku szukają czegoś innego, lubią, kiedy zbrodnia i jej wyjaśnienie mają głębokie zakorzenienie społeczno-psychologiczne. Bo to, co w kryminałach Rogali najważniejsze, rozgrywa się właśnie na płaszczyźnie psychologicznej i społecznej, w relacjach pomiędzy bohaterami pierwszo- i drugoplanowymi.

Kryminalną serię Małgorzaty Rogali polecam nie tylko fanom kryminałów, bowiem spodoba się także czytelnikom, którzy lubią połączenie kryminału z powieścią obyczajową oraz dobrze skonstruowaną warstwę psychologiczną powieści, a do tego cenią w kryminałach – jak ja - garść humoru. Bardzo polecam!

Małgorzata Rogala, „Zastrzyk śmierci”, Czwarta Strona, 2017, 352 strony
Małgorzata Rogala, „Grzech zaniechania”, Czwarta Strona, 2018, 344 strony

Zobacz zdjęcia:

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?

Sylwester: noc zabawy i tragedii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo