MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubomski Wielikąt to unikalny zakątek ziemi wodzisławskiej. Grupa stawów zachwyca przyrodą i krajobrazem. Zobaczcie z „lotu ptaka” ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Dotychczas potwierdzono występowanie na terenie Wielikąta 236 gatunków ptaków, w tym 129 lęgowych lub prawdopodobnie lęgowych. Z grupy ptaków wodno-błotnych zaobserwowano 123 gatunki. Stanowiska lęgowe mają tu gatunki zagrożone i potencjalnie zagrożone w skali globalnej, europejskiej, krajowej oraz regionalnej - Wikipedia.
Dotychczas potwierdzono występowanie na terenie Wielikąta 236 gatunków ptaków, w tym 129 lęgowych lub prawdopodobnie lęgowych. Z grupy ptaków wodno-błotnych zaobserwowano 123 gatunki. Stanowiska lęgowe mają tu gatunki zagrożone i potencjalnie zagrożone w skali globalnej, europejskiej, krajowej oraz regionalnej - Wikipedia. Przemysław Skrzypiec
Miejsce to powinien zobaczyć każdy miłośnik przyrody. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Wielikąt w gminie Lubomia (powiat wodzisławskim) zachwyca swoimi walorami. Położona w pobliżu osady Wielikąt grupa stawów hodowlanych uzyskała status zpr-u decyzją wojewody, wskutek starań min. Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. Miejsce to bowiem jest rajem dla dzikiego ptactwa.

Ponad 370 hektarów stawów na Wielikącie w gminie Lubomia!

Wielikąt w gminie Lubomia to wyjątkowe miejsce na mapie województwa śląskiego. Zajrzeć powinien tutaj każdy turysta. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy obejmuje kompleks stawów hodowlanych Gospodarstwa Rybackiego Wielikąt z otaczającymi je polami i łąkami. Składa się na nie dziewięć większych akwenów o powierzchni od 17 do 40 hektarów oraz kilkanaście mniejszych. Łączna powierzchnia zbiorników wodnych zajmuje 370,5 ha. Pierwsze wzmianki o stawach rybnych na terenie Wielikata pochodzą z 1532 roku. Gospodarka rybacka z pewnością miała duże znaczenie dla tutejszego majątku – Grabówki.

W 1993 roku, na terenie Wielikąta, wytyczono ścieżkę dydaktyczną z siedmioma punktami obserwacyjnymi i platformą widokową w centralnej części stawów. Odwiedzając to miejsce przyda się przewodnik Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Publikacja oprowadza po najciekawszych zakątkach Wielikąta.

236 gatunków ptaków, w tym 123 wodno-błotnych

Cały ten obszar ma ponad 600 ha. Zwiedzając go warto zaopatrzyć się także w lornetkę - radzą autorki książki "Szlakiem legend i zabytków historyczno-przyrodniczych", pod redakcją Joanny Frydrych i Sabiny Kuśki (wyd. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Syryni). Wielikąt słynie bowiem z dzikiego ptactwa. Penetrując go, warto zatem poobserwować gatunki, których nie spotkamy w częściach zurbanizowanych województwa śląskiego.

Dotychczas potwierdzono występowanie na terenie Wielikąta 236 gatunków ptaków, w tym 129 lęgowych lub prawdopodobnie lęgowych. Z grupy ptaków wodno-błotnych zaobserwowano 123 gatunki.

„_Stanowiska lęgowe mają tu gatunki zagrożone i potencjalnie zagrożone w skali globalnej, europejskiej, krajowej oraz regionalnej. Są to m.in.: bąk, bączek, krakwa, hełmiatka, podgorzałka, orzeł bielik, kropiatka, krwawodziób, zimorodek, podróżniczek, brzęczka i wąsatka. W 2008 r. stwierdzono tu piąty przypadek lęgu w Polsce gęsiówki egipskiej. Poza znaczeniem związanym z zapewnieniem warunków do lęgów dla bogatego zespołu awifauny, „Wielikąt” pełni też ważną funkcję jako miejsce odpoczynku ptaków w okresie przelotów i koczowania polęgowego. Pierzą się na stawach pokaźne stada ptaków wodnych, np. w latach 90. były one najważniejszym pierzowiskiem łabędzi niemych w południowo-zachodniej Polsce, skupiającym do 1300 ptaków. Podczas przelotów stwierdzono tu takie rzadkie w Polsce gatunki, jak kormoran mały, pelikan różowy, czapla nadobna, warzęcha, gęś mała, gęś tybetańska, bernikla rdzawoszyja, kazarka rdzawa, sterniczka, sęp płowy, błotniak stepowy, kobczyk, dubelt, czajka towarzyska, brodziec pławny, terekia i wydrzyk długosterny_” – podaje Wikipedia. Najwięcej ptaków gniazduje w Wielikącie na przełomie lipca i sierpnia.

Wielikąt w europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000

W 2004 roku Wielikąt, na podstawie obowiązujących w Unii Europejskiej kryteriów, ogłoszono ostoją ptactwa o randze międzynarodowej, a cztery lata później obszar ten włączono do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Idealne warunki znalazły tutaj także ssaki związane z ekosystemem wodnym, takie jak: piżmak, rzęsorek rzeczek i wydra. Na terenie Wielikąta żyją również liczne gryzonie i ssaki drapieżne np. karczownik, lis, gronostaj, borsuk czy jenot.

Faunie towarzyszy charakterystyczna roślinność. Mowa tu np. o rzadkim kosaćcu żółtym. Na groblach rosną piękne drzewa liściaste – dęby szypułkowe, klony zwyczajne, jawory, brzozy, osiki, graby i olchy. Wiele z nich osiągnęło już rozmiary pomnikowe. Krzewy reprezentują: wierzba, bez czarny, tarnina, dzika róża, jeżyna popielica, kalina koralowa oraz kruszyna pospolita. Wszystkie są objęte ochroną gatunkową.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera