MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowskie OPZZ wraz Lewicą obchodzili Święto Pracy w 20. rocznicę wejścia Polski do UE (ZDJĘCIA I VIDEO)

Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na placu Pamięci Narodowej częstochowskie środowiska lewicowe wraz z OPZZ zorganizowało obchody Święta Pracy. W związku z przypadającą na 1 maja 2024, dwudziestą rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej nie zabrakło akcentów unijnych.

W 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, miasto Częstochowa łączyło się w obchodach Święta Pracy, celebrując jednocześnie dwie ważne okazje. To nie tylko był dzień, w którym wspominano długi historyczny marsz ku lepszemu życiu pracowników, ale także okazja do refleksji nad dwiema dekadami polskiego członkostwa w jednym z najważniejszych gospodarczo-politycznych sojuszy na świecie.

Na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie zebrali się przedstawiciele Lewicy wraz z członkami OPZZ oraz PPS.

- Bardzo się cieszę, że mogę Was ponownie widzieć. Co roku spotykamy się na Święcie 1 maja, aby przypominać ten czyn ludzi pracy, którzy walczyli o godne życie. O godne życie dla swoich rodzin, o prawa pracownicze, o wolność, o demokracje, o możliwość współdecydowania o państwie w którym żyli. Walczący z imperializmem, z ludźmi, którzy decydowali bez słuchania społeczeństwa. Dzisiaj jesteśmy w innej sytuacji. W Europie, w Polsce jest demokracja. To nigdy nie będzie trwało wiecznie, jeśli nie będziemy tego pilnowali i nie będziemy o to walczyli. Jeśli nie będziemy sprzeciwiali się wszystkim przejawom agresji, nietolerancji i dyskryminacji, zwłaszcza ludzi pracy. W obliczu konfliktu za wschodnią granicą, widać jeszcze bardziej te zagrożenia. - mówił europoseł Marek Balt.

O "małżeństwie z Unią Europejską" i jej wpływie na rozwój Częstochowy opowiadał wiceprezydent Częstochowy - Piotr Grzybowski.

- 20 lat to porcelanowe gody. I ta Unia Europejska też tak wygląda. To jest takie stare, ale dobre małżeństwo. Może też żar już zagasł, ale razem ze sobą funkcjonujemy i trzeba powiedzieć, że Nasza strona na tym "małżeństwie" bardzo dobrze wychodzi. Kiedy wchodziliśmy do UE to PKB Polski było na poziomie 40% średniego PKB Unii. Dzisiaj to jest 80%. W samej Częstochowie z dofinansowanie funduszy unijnych zrealizowaliśmy projekty warte prawie 3 miliardy złotych. Myślę, że sobie nie wyobrażamy jakby to miasto wyglądało bez tego wsparcia.

Głos zabrał także przewodniczący Rady Powiatowej OPZZ w Częstochowie - Tomasz Blukacz.

- 1 maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy na całym świecie obchodzony jest od 1890 r., dla uczczenia pamięci strajkujących robotników, którzy polegli podczas pacyfikacji pochodów w Chicago w 1886 r. 1 maja w Polsce jest świętem państwowym oraz dniem ustawowo wolnym od pracy od 1950 r.

1 maja to dzień ludzi pracy na całym świecie, to czas przypominania o pracowniczych postulatach oraz o naszych prawach! To dzień walki o godną pracę i godną płacę. Praca jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Dla wielu ludzi jest nawet wartością samą w sobie. Dlatego tak ważny jest postulat godnej pracy.

Przypominamy także, że możliwość tworzenia związków zawodowych i wstępowania do związków zawodowych jest prawem każdego pracownika. Związki zawodowe bronią praw pracowników oraz są gwarantem realizacji ich interesów. Stanowią także istotny fundament nowoczesnego państwa demokratycznego. Bez związków zawodowych nie ma prawdziwej demokracji. Bez związków zawodowych nie możemy także mówić o otwartym i niezależnym społeczeństwie obywatelskim.

1-go maja 2024 r. mija dokładnie 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dla OPZZ Unia Europejska to nie tylko wspólnota gospodarcza. To kluczowa ponadnarodowa instytucja, której zadaniem powinno być harmonizowanie kwestii społecznych i pracowniczych.
Tylko wtedy, gdy Unia Europejska będzie zrównoważona w kwestiach ekonomicznych i społecznych, ma szansę stać się globalnym liderem. OPZZ docenia ogromny dorobek społeczny Unii Europejskiej. Za fundamentalne dla unijnej tożsamości uznajemy nie tylko jej Traktaty, ale także Kartę Praw Podstawowych UE oraz Europejski Filar Praw Socjalnych. OPZZ oczekuje jednak dalszego pogłębiania i dobrze funkcjonującej Europy w sferze pracowniczej i społecznej, niwelującej różnice między Wschodem i Zachodem.

Niebawem wybory do Parlamentu Europejskiego. OPZZ oczekuje od kandydatów i przyszłych europarlamentarzystów aktywności na rzecz głębszej integracji Unii Europejskiej w sferze socjalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni