Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas nie był dla niej łaskawy. Zapomniana historia Hali Targowej w Chorzowie. Czy ma szanse jeszcze zachwycić?

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Hala Targowa w Chorzowie
Hala Targowa w Chorzowie fotopolska.eu
W 1903 roku narodziła się perełka architektoniczna na Górnym Śląsku - Hala Targowa w Hucie Królewskiej (dzisiejszym Chorzowie). Kosztowna inwestycja, budząca podziw swoją nowatorskością, oddana została do użytku 15 sierpnia 1905 roku. Za sumę 700 tysięcy marek powstała nie tylko hala handlowa, lecz także historia zanurzona w fundamentach przeszłości. Dzisiaj, po latach zapomnienia, stoi jako zwiastun minionych czasów. Czy ta niezwykła budowla ma jeszcze szansę odzyskać swoje dawne piękno?

Historia Hali targowej w Chorzowie

W śląskim krajobrazie urbanistycznym zakorzeniła się historia Hali Targowej, której budowę rozpoczęto w 1903 roku, a uroczyste oddanie jej do użytku miało miejsce 15 sierpnia 1905 roku. Ta pierwsza tego typu budowla na Górnym Śląsku stanowiła nie tylko przestrzeń handlową, ale również kamień milowy w architekturze regionu, kosztując imponującą sumę 700 tysięcy marek. Budowla ta był chlubą Królewskiej Huty, czyli dzisiejszego Chorzowa.

Zobaczcie te zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Okres międzywojenny przyniósł Hali znaczne rozbudowy i modernizacje, czyniąc ją centralnym punktem życia handlowego w Chorzowie. Jednakże, w 1948 roku, Chorzowska Spółdzielnia Spożywców wniósł apel do władz o zlikwidowanie hali targowej, z zamiarem uruchomienia na jej miejscu magazynu towarów spożywczych.

W 1962 roku miejskie targowisko, które przez dziesięciolecia funkcjonowało przed budynkiem hali, zostało przeniesione na ulicę Barską, pozostając największym tego typu miejscem w mieście. W 1967 roku obiekt przeszedł bezstylową przebudowę bryły, a od 1972 do 1996 roku (lub według innego źródła 1971–1997) mieścił palarnię kawy i skład herbaty POSTI, a także wiele mniejszych przedsiębiorstw.

Zobaczcie, jak wyglądała kiedyś Królewska Hala Targowa!

Dawna perełka architektoniczna Górnego Śląska

Przez lata świadkiem dynamicznych przemian miasta Chorzów był majestatyczny budynek Hali Targowej, wzniesiony pierwotnie w stylu neogotyckim. Jego potęgę wyrażała łączna powierzchnia wynosząca około 11,4 tys. m², z piwnicami o imponującej pojemności 11 700 m³. To niezwykłe dzieło architektoniczne nie tylko podkreślała finezja stylu, ale także nowoczesne wyposażenie.

Hala, wyposażona w oświetlenie elektryczne, wodociąg, oraz dostęp do bocznicy kolejowej, była miejscem pełnym życia. Wnętrze zdobiły kafelki, a 479 stoisk, z których 153 umieszczono na drugiej kondygnacji, czyniły to miejsce sercem handlowej aktywności.

Zobaczcie, jak wygląda dzisiaj Hala Targowa w Chorzowie!

Zewnętrzne piękno hali podkreślały rzeźby ryb, zwierząt i owoców, a misternie zdobiony zegar wznosił się na wysokość 2 metrów. Z biegiem czasu, w latach 70. XX wieku, budynek przeszedł gruntowną przebudowę, zmieniając swoje oblicze zewnętrzne i nieco tracąc pierwotny urok. W początkach XXI wieku Hala Targowa, wraz z sąsiadującymi zabytkowymi zabudowaniami rzeźni miejskiej, pogrążyła się w zapomnieniu.

W okolicach 2012 roku pojawiły się plany rewitalizacji obiektu, z zamierzeniem przekształcenia go w kompleks usługowy i biurowy pod nazwą 'Stara Palarnia'. Niestety, te wizje nie znalazły swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości, a obecnie Hala Targowa stoi opuszczona i wystawiona na sprzedaż. Czy ta niezwykła budowla z długą historią jeszcze raz odnajdzie swoje przeznaczenie, czy też pozostanie jedynie upadającym reliktem minionych lat?

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera