MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad pół miliarda na inwestycje w Parku Śląskim. Kolejna za 160 mln jest w przygotowaniu! To "EKOPARK zielona perła Śląska"

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Ponad pół miliarda złotych zainwestowano w ostatnich pięciu latach w Parku Śląskim. Dzięki tym środkom udało się zrealizować ponad sto inwestycji
Ponad pół miliarda złotych zainwestowano w ostatnich pięciu latach w Parku Śląskim. Dzięki tym środkom udało się zrealizować ponad sto inwestycji Lucyna Nenow
Ponad pół miliarda złotych zainwestowano w ostatnich pięciu latach w Parku Śląskim. Dzięki tym środkom udało się zrealizować ponad sto inwestycji. Co ciekawe - na tym jednak nie koniec! Park Śląski przygotowuje się do kolejnego ambitnego projektu związanego z rewitalizacją terenów zielonych. Całość będzie kosztować prawie 160 mln zł!

Ponad pół miliarda na inwestycje w Parku Śląskim

W Parku Śląskim podsumowano inwestycyjną rewolucją. W ostatnich latach przeszedł on prawdziwą metamorfozę, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w województwie śląskim. Każdego roku jest odwiedzany przez ponad 3 miliony turystów.

- Park Śląski jest miejscem, które łączy pokolenia, jedną z wizytówek i najchętniej odwiedzanych miejsc w województwie śląskim. Naszym zadaniem jest przywrócić mu dawny blask i cieszę się, że te pół miliarda złotych zainwestowane w 100 zadań to impuls, który uczyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym - podkreślał Jakub Chełstowski, były już marszałek województwa śląskiego. - Modernizacja Planetarium Śląskiego, druga, a wkrótce trzecia linia kultowej Elki, Ogród Japoński, czy trwające inwestycje przy Kanale Regatowym i kąpielisku Fala to wybrane projekty, które zmieniają oblicze parku.

W ostatnich pięciu latach w Parku Śląskim zrealizowano ponad sto inwestycji, które w sumie pochłonęły ponad pół miliarda złotych. Część środków pochodziło z Unii Europejskiej, a część z budżetu Województwa Śląskiego. Wśród najważniejszych wymienić można budowę drugiego odcinka Kolei Linowej Elka na trasie Wesołe Miasteczko, a także planetarium, kręgi taneczne, planetarium, psi wybieg, renowację rzeźb, ogród japoński, integracyjny plac zabaw, wodny plac zabaw, miasteczko ruchu drogowego, czy renowację rzeźb.

Najnowsza oddana do użytku inwestycja w Parku Śląskim to Miasteczko Ruchu Drogowego wraz ze skateparkiem, pumptrackiem, ścianką wspinaczkową i strefą malucha. Tutaj jazdę rowerem mogą potrenować najmłodsi i przygotować się do egzaminu praktycznego na kartę rowerową przy współpracy z policją.

- Ostatnie pięć lat to bardzo dobry okres dla Parku Śląskiego związany z wieloma niezbędnymi inwestycjami. To nie tylko odbudowa dotychczasowych obiektów, ale i realizacja nowych. Przykładem może być to miasteczko ruchu drogowego, ale także nowy projekt dotyczący bioróżnorodności, który przed nami. To wielkie dofinansowanie i szansa na ochronę przyrody, ale i okazja, żeby edukować dzieci i młodzież – tłumaczył Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Obecnie trwają też realizacje związane z bulwarami przy stawie Przystań, kanale regatowym, przebudowie kąpieliska Fala, a także renowacji rzeźb.

Park Śląski z kolejną inwestycją za 160 milionów złotych!

Park Śląski nie zwalnia jednak tempa i już przygotowuje się do kolejnego ambitnego projektu związanego z rewitalizacją terenów zielonych. Po projektach infrastrukturalnych realizowanych w pierwszej kolejności, teraz bowiem będzie kładziony nacisk na warstwę biologiczną - obszary związane z ornitologią, dendrologią czy hydrologią mają zostać wzmocnione.

Umowa na dofinansowanie zadania "EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności", które ma na celu edukację oraz promocję naturalnych walorów tego wyjątkowego obszaru, już została podpisana.

- Zależy nam na tym, by to miejsce pozwalało odpocząć na łonie natury, ale jednocześnie żyło, oferowało wiele atrakcji dla wszystkich pokoleń i cieszę się, że udało się skutecznie wykorzystać środki pochodzące z budżetu województwa i Unii Europejskiej, bo to inwestycje, które będą służyć mieszkańcom i turystom – tłumaczył Jakub Chełstowski.

Projekt będzie dotyczył ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie wraz z przeprowadzeniem kampanii informacyjno-edukacyjnej zwiększającej poziom świadomości ekologicznej. W jego ramach powstanie również Centrum Bioróżnorodności.

Inwestycja została podzielona na kilka etapów. Całość ma być gotowa do końca 2029 roku. Projekt pochłonie prawie 160 mln zł. Zdecydowaną większość będzie stanowić dofinansowanie ze środków europejskich - jego kwota przekroczy 110 mln zł.

Poza tym Park Śląski przygotowuje się do realizacji budowy III odcinka kolei linowej na trasie Stadion – Planetarium, wdrożenia nowego systemu parkingowego wraz z infrastrukturą i jej montażem oraz przebudowy istniejącego układu drogowego w strefach wjazd/wyjazd, a także budowy Systemu Informacji Przestrzennej na terenie parku oraz remontu i konserwacji rzeźby "Żyrafa".

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni