MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach powstaną kolejne cztery zielone przystanki. Zazieleni się też fragment Rynku. Działania mają sprzyjać ekologii

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W Katowicach powstaną kolejne zielone przystanki, a pod byłą siedzibą  Muzeum Śląskiego zostaną zasadzone drzewa.
W Katowicach powstaną kolejne zielone przystanki, a pod byłą siedzibą Muzeum Śląskiego zostaną zasadzone drzewa. UM Katowice
W mijającym tygodniu Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej podpisał umowę z wykonawcą odpowiedzialnym za stworzenie czterech nowych przystanków autobusowych. Na tym nie koniec, w planach jest również zazielenienie fragmentu Rynku. Ekologiczne rozwiązania mają sprzyjać obniżeniu temperatury w przestrzeniach miejskich. Jeden z przystanków powstanie przy śląskim ZOO.

Cztery zielone przystanki i zazielenianie Rynku. Takie zmiany wkrótce w Katowicach

Nowa miejska inwestycja realizowana będzie w ramach projektu UPSURGE, który jest realizowany w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. Nadrzędny cel - przeciwdziałanie tworzeniu miejskich wysp ciepła dzięki wykorzystaniu naturalnych metod oraz nowoczesnych systemów monitorujących.

- W Katowicach wprowadzamy różne rozwiązania, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu. Wybudowaliśmy 25 zbiorników retencyjnych, ale też montujemy zbiorniki na deszczówkę przy budynkach miejskich. Wprowadzamy zieleń w przestrzeń śródmieścia – tu przykładami są al. Korfantego, ul. Dworcowa czy ul. Warszawska oraz realizujemy szereg mniejszych zadań chociażby za pośrednictwem Zielonego Budżetu, do którego w tym roku mieszkańcy zgłosili rekordowe 252 pomysły - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Razem z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych realizujemy unijny projekt UPSURGE, dzięki któremu na terenie miasta powstaną cztery nowe zielone przystanki, a przed byłą siedzibą Muzeum Śląskiego nasadzone zostaną dwa drzewa - dodaje prezydent.

Zmiany obejmą cztery katowickie przystanki autobusowe - Ochojec Szpital, Katowice Jagiellońska, Dąb Kościół przy ul. Chorzowskiej oraz Park Śląski Ogród Zoologiczny przy u. Chorzowskiej. Po remoncie będą one wyposażone w czujki monitorujące jakość i skład powietrza, temperaturę, hałas, wilgotność. Dodatkowo w dwóch z wymienionych znajdzie się monitoring pogody - prędkości wiatru, ciśnienia, opadów i promieniowania.

- Pojawią się także mobilne stacje monitorujące mierzące temperaturę, wilgotność oraz składniki powietrza. Będą to specjalne, niewielkie urządzenia – 10 z nich trafi do pracowników, którzy będą mierzyć jakość powietrza, a 4 zostaną zamontowane na samochodach Zakładu Zieleni Miejskiej - dodaje biuro prasowe katowickiego urzędu.

Poza przystankami zostanie odbrukowana i zazielona część Rynku. Za prace budowalne jest odpowiedzialna firma OK Projekt Jakub Okularczyk z Chorzowa, która w przetargu zadeklarowała, że wykona tę inwestycje za kwotę ponad 1,7 mln zł. Przystanki mają być gotowe do końca tego roku.

Ekologiczne rozwiązania wprowadzane w sercu metropolii

Najważniejszym celem UPSURGE jest tworzenie skutecznych rozwiązań poprawy jakości życia mieszkańców za sprawą polepszania jakości powietrza i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

– Projekt jest dla nas bardzo istotnym działaniem ze względów ekologicznych. Dzięki korzystaniu z rozwiązań naturalnych chcemy poprawić jakość życia mieszkańców i sprawić, że przestrzeń wokół nich będzie bardziej przyjazna. Niewątpliwie większa ilość roślin na tych przystankach spodoba się wizualnie, ale przede wszystkim poprawią one jakość powietrza i pozwolą na zmniejszenie temperatury, co każdego lata zdarza się w wielu punktach. Znaleźliśmy się w gronie miast, które uczestniczą w tym projekcie – jak np. Belfast, Budapeszt, Maribor. W przedsięwzięciu bierze udział także wiele instytucji naukowych, firm i organizacji pozarządowych z aż 13 krajów. Dla naszego miasta to duże wyróżnienie, że możemy uczestniczyć w takiej inwestycji – podkreśla Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej.

Przypomnijmy, projekt nie jest nowością dla mieszkańców. Pierwsze zielone przystanki pojawiły się w 2022 r., m.in. na ul. Kościuszki czy ul. Sokolskiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni