MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Leśny Piknik Rodzinny "Ekoodpowiedzialnie" w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Jest tam masa ekologicznych atrakcji! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Na dużej łące za lotniskiem Muchowiec, dziś, 8 czerwca, do godz. 17.00, trwa Leśny Piknik Rodzinny „Ekoodpowiedzialnie”. Na przybyłych gości czekają multum ekologicznych atrakcji: warsztaty, badania, pokazy ekologicznych i innowacyjnych sprzętów, konkursy gry i zabawy, stoiska edukacyjne, stanowisko do ekotatuaży, rozmowy z osobami pracującymi w zakresie ochrony przyrody i wiele innych. Co czeka na przybyłych? Zobaczcie ZDJĘCIA.

Trwa Leśny Piknik Rodzinny "Ekoodpowiedzialnie" w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach

Uczestnicy mogą wziąć udziału w wyjątkowych warsztatach: z tworzenia origami, kamiennych obrazków, a także mozaiki z kolorowego szkła. Na środku łąki jak zwykle przygotowany jest namiot cyrkowy, oferujący najmłodszym wiele zabaw i ćwiczeń ruchowych, a w tym roku przygotowano także coś specjalnie dla dorosłych: strefę jogi.

Na Pikniku można z bliska przyjrzeć się sprzętom, które na co dzień dbają o ochronę przyrody w Katowicach. Katowickie Wodociągi na swoim stoisku prezentują najnowszy sprzęt używany w codziennej pracy. Jest to: kamera Rush służąca do inspekcji kanalizacji, mini koparka, charakteryzująca się potężną mocą, niskim zużyciem paliwa oraz bardzo łatwą obsługą.

Na pikniku można zajrzeć do środka prezentowanych pojazdów, a chętni mogą też stać się operatorami kamery do inspekcji kanalizacji czy operatorem koparki.

Zobaczcie ZDJĘCIA z pikniku!

Na swoim stoisku prezentuje się Laboratorium Centralne Katowickich Wodociągów, które przeprowadzi pokazy badania zapachu wody, wykrywania bakterii grupy coli metodą Colilert oraz metod kontroli czystości powierzchni.

Na stoisku Katowickich Inwestycji S.A. można wziąć udział w konkursie na imię /nazwę dla zabudowanego zbiornika retencyjnego oraz zbudować samodzielnie przyłącze kanalizacyjne, nie brakuje także quizów i rebusów multimedialnych dla dzieci i dorosłych.

O tym, jak dbać o środowisko można także dowiedzieć się od pracowników Straży Miejskiej, a Zespół ds. Ochrony Środowiska chętnie dzieli się wiedzą o swojej pracy oraz zapoznaje chętnych z radiowozem i sprzętem używanym na co dzień, do pomiaru wilgotności drewna. Na stoisku czekają także ekologiczne gry i zabawy.

Na stanowisku Zakładu Zieleni Miejskiej można dowiedzieć się ciekawostek o pracy przy pielęgnacji zieleni w mieście i zapoznać się ze sprzętem do tego wykorzystywanym.

O bogatą reprezentację leśnych stanowisk zadbają także Lasy Państwowe.

Odwiedzający Piknik mogą dowiedzieć się, na czym polega praca leśnika oraz jakie są ich codzienne zmartwienia związane np. z zaśmiecaniem lasów. Opowiadają o tym, po co pozyskiwane jest drewno i do czego wszyscy go używamy. Pracownicy dzielą się wiedzą na temat drzew, roślin i grzybów, które spotykamy w otaczających nas lasach i przybliżją świat leśnych zwierząt – z uwzględnieniem chronionych gatunków: żubra i głuszca.

Na stoisku Nadleśnictwa Katowice będzie można otrzymać sadzonkę drzewa – w zamian za przyniesiony na Piknik drobny zużyty elektrosprzęt.

O poszerzenie wiedzy z zakresu prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi w tym elektrośmieciami dbają stanowiska MPGK Sp. z o.o. oraz firmy Biosystem S.A. Za oddany drobny zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny (tablety, telefony, drobny sprzęt agd, itd.) będzie można otrzymać bon na sadzonkę drzewa (do odbioru na stanowisku Nadleśnictwa Katowice) oraz woreczek Kompovitu.

Ponadto można zasięgnąć fachowej wiedzy o segregacji i dalszych losach generowanych przez nas odpadów w tym także elektrośmieci oraz wziąć udział w wielu zabawach jak m.in. ekozgadywanki, rzut kulą do celu czy wspólne malowanie kartonowej śmieciarki. Oczywiście nie zabraknie także Sorteczki i Czyścika tj. pojazdów specjalistycznych do odbioru segregowanych odpadów i zamiatarki na co dzień pracujących na katowickich ulicach.

To jednak nie wszystkie atrakcje czekające tego dnia na uczestników Pikniku. Odwiedzający mogą przyjrzeć się z bliska niektórym gatunkom owadów i dowiedzieć się, dlaczego patyczak przypomina patyk, a straszyk straszy swoim wyglądem? Jaką rolę w ekosystemie pełnią pszczoły? Co to jest wylinka? Odpowiedzi na te pytania wraz z pokazem entomologicznym oraz obserwacją mikroskopową wylinki owadów otrzymamy na stanowisku Centrum Edukacji Ekologicznej.

Na stanowisku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. E. Abramowskiego nr 3 w Katowicach będzie można zrobić sobie zdjęcie w fotobudce.

Odwiedzając stoiska Partnerów i aktywnie uczestnicząc w przygotowanych tam atrakcjach, możemy liczyć także na dodatkowy bonus od Organizatora – wystarczy na stanowisku Urzędu Miasta Katowice pobrać specjalną kartę do zbierania pieczątek. Po wykonaniu różnych zadań na wyznaczonych stoiskach Partnerów, z wypełnioną kartą należy wrócić po odbiór nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni