MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowej S1 w Śląskiem na finiszu. Będą utrudnienia dla kierowców w Dąbrowie Górniczej. Zamkną węzeł Pogoria

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowa S1 w Dąbrowie Górniczej ma być gotowa do końca czerwca 20204 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowa S1 w Dąbrowie Górniczej ma być gotowa do końca czerwca 20204 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Do końca czerwca br. gotowa ma być nowa S1 w Śląskiem. To prawie 7-kilometrowy odcinek bezkolizyjnej ekspresówki na odcinku Dąbrowa Górnicza – Podwarpie. Tymczasem ważne zmiany czekają na kierowców oraz pasażerów komunikacji miejskiej w weekend, czyli sobotę i niedzielę 15 oraz 16 czerwca. Zamknięte będą całkowicie wjazdy i zjazdy z nowej S1 na węźle Pogoria. Inaczej kursowały będą także autobusy komunikacji miejskiej.

Nowa S1 w Dąbrowie Górniczej: zamknięty węzeł Pogoria. Objazdy i nowe trasy autobusów komunikacji miejskiej

Od godziny 4 rano w sobotę 15 czerwca aż do godziny 22 w niedzielę 16 czerwca na węźle Pogoria niemożliwy będzie zjazd i wjazd z trasy S1 na ulice Armii Krajowej i św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Firma Budimex, która na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebudowuje dąbrowski odcinek DK1 do parametrów drogi ekspresowej, zaplanowała wtedy układanie warstw ścieralnych na węźle Pogoria. Oznacza to, że wyłączone z ruchu zostaną łącznice, które umożliwiają obecnie komunikację między ulicami św. Antoniego i Armii Krajowej.

Jak informuje miasto, ruch do i z Ząbkowic będzie w tym czasie odbywał się przez nowy węzeł Ząbkowice. Natomiast linie autobusowe nr 84, 237, 637, 638, 640 i 903N od alei Piłsudskiego kursować będą objazdem przez ulice: Tworzeń, Roździeńskiego, Leśną, Związku Orła Białego, Gospodarczą, Armii Krajowej i Dworcową do włączenia się na stałe trasy na przystanku Ząbkowice Centrum.

Szczegóły zmian w kursowaniu autobusów znajdziecie: TUTAJ

Dla mieszkańców ul. św. Antoniego, która w weekend nie będzie obsługiwana przez stałe linie autobusowe, zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza: linia 938 kursować będzie na trasie Pogoria I Droga do Plaży – Gołonóg Osiedle – Pogoria I Droga do Plaży.

Nowa S1 w Dąbrowie Górniczej: budowa ekspresówki na finiszu. Będą dalej przebudowywać węzeł Pogoria

Nową S1 mamy bezkolizyjnie pojechać w czerwcu, a więc na zakończenie wszystkich prac i ewentualne poprawki zostały jeszcze dwa tygodnie. Ekipy drogowców nadal będą jednak pracowały w rejonie węzła Pogoria, który zostanie oddany wraz z nowo wybudowanym wiaduktem w ciągu drogi wojewódzkiej nr 796. To ma nastąpić do końca 2024 roku.

- Montowane są bariery energochłonne, ekrany akustyczne, oznakowanie, ogrodzenie i inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Trwają także prace porządkowe. Jeszcze w tym miesiącu zakończymy wbudowywanie mieszanek mineralno-asfaltowych – informował ostatnio katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej na finiszu - zobacz ZDJĘCIA

W ramach robót branżowych zakończyła się już przebudowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Wykonana została przebudowa wodociągów miejskich i wody przemysłowej, należącej do byłej Huty Katowice (dziś ArcelorMittal Poland), a także zakończona została przebudowa gazociągów przesyłowych, należących do PSG oraz Gaz System‎. Przebudowana została linia wysokiego napięcia, kolidująca z realizowaną drogą ‎ekspresową, zrealizowane zostały roboty związane z przebudową sieci teletechnicznych oraz elektroenergetycznych.

Powstało 13 obiektów inżynierskich: dwa mosty, cztery wiadukty, dwie kładki dla pieszych oraz siedem przejść dolnych dla zwierząt. Zrealizowane zostały także drogi dojazdowe i łącznikowe, co znacząco usprawniło komunikację lokalną dla okolicznych mieszkańców.

- Na terenie budowy sukcesywnie przybywa nowej nawierzchni bitumicznej: wbudowano około 150 tysięcy ton mieszanek mineralno-asfaltowych, a roboty te zostaną zakończone jeszcze w bieżącym miesiącu. Wykonawca realizuje ostatnie prace wykończeniowe – informuje katowicki oddział GDDKiA.

W ramach inwestycji powstał nowy, dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S1 o długości 6,95 km z dwoma węzłami: Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz Dąbrowa Górnicza Pogoria. Nowa droga biegnie w śladzie już istniejącej trasy. Po zakończeniu inwestycji zwiększy się komfort jazdy pomiędzy ‎aglomeracją ‎górnośląską i przyległymi terenami, w tym z portem lotniczym w Pyrzowicach, ‎z autostradą A1 oraz ‎dojazdami do przejść granicznych.

Pierwotny termin zakończenia realizacji przypadał na 11 grudnia 2023 roku. Po podpisaniu aneksów terminowych, uwzględniających uzasadnione roszczenia wykonawcy, zakończenie robót powinno nastąpić do 24 czerwca 2024 r. Z wyjątkiem węzła Pogoria, który zostanie oddany do użytkowania wraz z nowo wybudowanym wiaduktem do 31 grudnia 2024 r.

Wartość umowy głównej na wykonie robót budowlanych opiewa na kwotę: 282 mln 122 tys. 728,56 zł. 26 listopada 2020 r. GDDKiA podpisało umowę o dofinansowaniu przedsięwzięcia z Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu to 302 mln 519 tys. 189 zł, przy czym maksymalna kwota dofinansowania z UE wyniesie 168 mln 399 tys. 881,53 zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni