Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Koterbska ma swój mural. Wizerunek znanej bielszczanki zdobi wrocławską kamienicę

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Mural we Wrocławiu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mural we Wrocławiu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MPK Wrocław
Bohaterką wrocławskiego muralu została Maria Koterbska. Piosenkarkę, która śpiewała o wrocławskich tramwajach, uwieczniono na budynku przy ulicy Teatralnej 26. Dzieło wykonał duet artystów działających pod szyldem Czary-Mury.

Maria Koterbska spogląda ze ściany budynku we Wrocławiu

Maria Koterbska przez całe życie związana była szczególnie z Bielskiem-Białą, ale to Wrocław zawdzięcza jej piosenkę „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”, która powstała w 1951 lub 1952 roku. Utwór, pierwotnie nagrany przez Wiktorię Zającównę, spopularyzowany został właśnie przez bielszczankę. Muzykę skomponował Jerzy Harald, a słowa napisała jego żona Krystyna Wnukowska.

Wkrótce potem utwór stał się nieformalnym hymnem wrocławskich tramwajarzy. Można nawet powiedzieć, że wszedł w tożsamość wrocławian, stając się ich „wrocławską piosenką”. Warto również nadmienić, że tramwaje we Wrocławiu to coś więcej niż po prostu środek komunikacji, to także pewien element tradycji, a kolor niebieski to ich znak rozpoznawczy. Nic więc dziwnego, że w 2005 roku Maria Koterbska odebrała nagrodę wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Uhonorowano ją właśnie za tę piosenkę. Natomiast w tym roku bielska piosenkarka została patronką pierwszego wrocławskiego tramwaju Moderus Gamma 2.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Wrocławski mural upamiętnia piosenkarkę

Mural upamiętniający Marię Koterbską powstał z inicjatywy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. Stworzył go duet artystów, działający pod szyldem Czary-Mury. Mural to portret Marii Koterbskiej i wizerunek tramwaju linii 17, którego trasa odpowiada słowom jej wrocławskiej piosenki „przez Sępolno, Zalesie i Krzyki". Dzieło znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Teatralnej 26.

- Piękny będziemy mieli widok z rewitalizowanego Bastionu Sakwowego. Na nowy mural i odrestaurowany Pałac Leipzigera - napisał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Duet Czary-Mury tworzą Marek Grela, którego wiodącą techniką jest malarstwo, i Marta Piróg, specjalizująca się w mozaice ceramicznej, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ich dzieło we Wrocławiu ma 260 metrów kwadratowych. Prace nad muralem trwały blisko miesiąc.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera