Martwe pszczoły i trzmiele w Parku Śląskim, tuż przy bramie zoo. Skąd tyle martwych owadów? Tego nie wiadomo...

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Dziwna śmierć owadów na terenie Parku Śląskiego. Nasza czytelniczka, w trakcie spaceru, przy murze śląskiego zoo znalazła martwe pszczoły i trzmiele. Wiadomo, że niewłaściwe wykonywanie oprysków zagraża pszczołom. Park Śląski nie przeprowadzał jednak w ostatnim czasie oprysków przeciwko owadom.

Martwe pszczoły i trzmiele. Dlaczego zginęło tyle owadów?

Dziwna sprawa z Parku Śląskiego. Nasz Czytelniczka, we wtorek 14 lipca, wzdłuż ogrodzenia śląskiego zoo znalazła pełno martwych pszczół i trzmieli. Martwe owady zlokalizowane były tuż przy murze zoo, od strony chorzowskiego parku. To nie był jeden, dwa lub trzy martwe owady. Na zdjęciach widać, że było ich sporo, a wzdłuż muru było ich jeszcze więcej.

- Na spacerze wzdłuż lewego ogrodzenia zoo znalazłam całą masę martwych pszczół i trzmieli. Te na zdjęciach zebrane są z odcinka ok. 15 metrowego, ale trupy leżą prawie na całej długości asfaltu - pisze na naszą skrzynkę pani Magda, zaniepokojona Czytelniczka.

Musisz to wiedzieć

Sprawdziliśmy czy w ostatnim czasie Park Śląski wykonywał opryski przeciwko komarom, które nieprawidłowo wykonane, magą zabić także pożyteczne owady, takie jak pszczoły. Okazało się, że nie było w ostatnich czasie wykonywanych takich oprysków. Nikt też nie zgłosił, by widział na terenie parku inne skupiska martwych pszczół.

- Park Śląski nie wykonywał żadnych oprysków. Nie mieliśmy także zgłoszenia dotyczącego martwych pszczół - mówi Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego

- W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym mamy własne ule. Sprawdziliśmy, czy nie poginęły także nasze pszczoły miodne. Weterynarz stwierdził, że naszym pszczołom nic się nie stało - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, dodając, że na terenie zoo również nie były prowadzone żadne opryski przeciwko owadom.

Martwe pszczoły i trzmiele zostały zamiecione. Dlaczego owady poginęły? Tego nie wiadomo. Znamy wiele przykładów, gdy zostały źle wykonane opryski przeciwko komarom. W efekcie czego poginęło wiele pszczół i innych owadów. Rolnicy często wykonują opryski o nieodpowiednich porach.

Chemiczne opryski przeciwko owadom powinno wykonywać się po zmierzchu. Najlepiej dobierać także takie preparaty, które są mało toksyczne dla pszczół. Jeżeli to możliwe, powinno się zabezpieczać ule w trakcie oprysków.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni