Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masakra słoni. Czemu bezbronne zwierzęta giną?

AGA
Organizacja ekologiczna WWF ustaliła, że zabito 192 słonie!

Według ostatniego raportu, który został przygotowany na podstawie zdjęć lotniczych obszaru parków narodowych Serengeti, w północnej Tanzanii i Masai Mara, w południowej Kenii, rośnie liczba martwych słoni – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Na podstawie zebranego materiału zostały zidentyfikowane 192 martwe słonie, z czego aż 84 proc. zwierząt pochodziło z obszaru Kenii i było pozbawionych ciosów.

To niepokojące dane, które sprawiają, że nasz apel o wzmożenie wysiłków na rzecz walki z kłusownictwem i nielegalnym handlem kością słoniową jest niestety nadal aktualny – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Do kluczowych kwestii należy również sprawa opracowania strategii mającej na celu zabezpieczanie osobników żyjących poza obszarami chronionymi.
Jest też dobra wiadomość, która dotyczy liczebności żywych zwierząt. Na badanym obszarze doliczono się 7 535 słoni, zatem liczebność populacji jest wyższa w porównaniu z 1986 rokiem - wtedy wynosiła zaledwie 2058 osobników. Oznacza to, że pomimo zagrożenia ze strony kłusowników populacja słoni rośnie, również dzięki wysiłkom władz zmierzającym do zintensyfikowania działań na rzecz ochrony przyrody i zagrożonych gatunków. Pozostaje jednak problem przybierającego na sile procederu przestępczego powiązanego z azjatyckimi gangami, na których zlecenie kłusownicy zabijają słonie. Minister Zasobów Naturalnych i Turystyki w Tanzanii, po opublikowaniu raportu z liczenia zwierząt w obrębie Serengeti-Mara, już dziś deklaruje ściślejszą współpracę z Kenią w walce z kłusownictwem i nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami w regionie.
Obszar Masai Mara i Serengeti jest dla WWF obszarem priorytetowym. Obszar ten stanowi unikalną w skali całej Afryki ostoję nie tylko słoni, ale też zagrożonych wyginięciem dwóch gatunków nosorożców. Te ostatnie znajdują się również na kłusowniczym celowniku, bo na ich róg znajdują się zamożni kupcy w Azji. Sproszkowany róg nosorożca jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie azjatyckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!