Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mater Dolorosa - najstarsza nekropolia w Bytomiu. Jego historia sięga XIX wieku. Spoczywają tam znamienici bytomianie. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Najstarsza nekropolia w mieście w jesiennej odsłonie.
Najstarsza nekropolia w mieście w jesiennej odsłonie. Aleksandra Wielgosz
Najstarsza nekropolia w Bytomiu mieści się u zbiegu ulicy Piekarskiej i alei Legionów. Mimo wielu zawirowań historycznych, przynależności Bytomia do różnych państw, cmentarz zachował się w doskonałym stanie, stając się niepowtarzalnym świadectwem historycznym regionu. Znajdziemy tam zabytkowe groby i kaplice, historyczny układ przestrzenny oraz cenne przykłady sztuki sakralnej końca XIX i początku XX wieku. Zobaczcie jesienne ujęcia cmentarza Mater Dolorosa!

Cmentarz Mater Dolorosa został założony w drugiej połowie XIX wieku w odpowiedzi na dynamiczny rozwój Bytomia. Wcześniejszy cmentarz parafialny z XVII wieku okazał się niewystarczający ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców miasta. Rozpoczęto wykupowanie gruntów, które miały być wykorzystane pod przyszły cmentarz. Ostatecznie w 1868 roku nastąpiło otwarcie jego pierwszej części, która liczyła 2,4ha i znajdowała się przy ulicy Piekarskiej 71. Kilkanaście lat później w 1886r. utworzono jego drugą część przy ul. Piekarskiej 75, ta z kolei liczyła zaledwie 0,9 ha i miała kształt zbliżony do kwadratu.

Ta najstarsza i świetnie zachowana nekropolia jest miejscem spoczynku wielu znanych osobistości, które miały ogromny wpływ na losy Bytomia i regionu. Są tam pochowani m.in: ks. Norbert Bonczyk, ks. Józef Szafranek, Jan Ligoń, Georg Brüning czy Paul Jackisch, najsłynniejszy bytomski architekt, który opracował projekt przycmentarnego domu grabarza.

Zabytkowy cmentarz w samym centrum Bytomia

Na terenie cmentarza Mater Dolorosa I można podziwiać neogotycką kaplicę cmentarną Matki Boskiej Bolesnej, autorstwa wiedeńskiego architekta Hugo Heera. Nekropolia ma kształt prostokąta i została podzielona na osiem kwater. Najbardziej imponujące nagrobki znajdują się przy murze naprzeciw wejścia - tam zobaczymy duże, rodzinne grobowce. Poświęcenie tej części cmentarza odbyło się w 1866 roku, a pierwszy pochówek miał miejsce dopiero dwa lata później.

Ze względu na to, że nekropolia w 1883 była już w większości zapełniona, zaplanowano wygospodarowanie jej drugiej części. Tak powstał cmentarz Mater Dolorosa II.

Świadectwo historyczne tej części regionu

Czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyniosły tragiczne decyzje o zamknięciu części cmentarza. Mimo odwołań, władze PRL miały inny pomysł na zagospodarowanie tej części miasta. Ostatecznie doszło do likwidacji i dewastacji części nagrobków oraz usuwania napisów z nagrobków osób najbardziej zasłużonych dla miasta.

Od 26 listopada 1987 r. cmentarz jest wpisany do Rejestru Zabytków, co chroni go przez zewnętrznymi interwencjami. Nekropolię można odwiedzać każdego dnia od godziny 7:30 do zmroku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty