MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mateusz Morawiecki na konferencji w Gliwicach. „Trzeba twardo walczyć o polskie interesy w Unii”

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Mateusz Morawiecki na konferencji w Gliwicach
Mateusz Morawiecki na konferencji w Gliwicach Materiały prasowe
Lider Zespołu Pracy dla Polski, Mateusz Morawiecki, skomentował kwestię ETS2, nowego podatku postulowanego przez Unię Europejską. Jak stwierdził, to rozwiązanie, które zaszkodzi zarówno polskim firmom, jak i gospodarstwom domowym.

Mateusz Morawiecki na konferencji Gliwicach. „Trzeba twardo walczyć o polskie interesy w Unii”

Podczas konferencji w Gliwicach Mateusz Morawiecki komentował najważniejsze aspekty ETS2.

- ETS2 to pewnego rodzaju kontynuacja podatku ETS. ETS2 ma być nałożony na transport. To będzie kolejne 50 groszy więcej w ramach kosztów paliwa. Podatek ma dotyczyć także budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej. W praktyce oznacza to, że pod płaszczykiem pięknych słów o ochronie środowiska nakłada się ogromne obciążenia finansowe na zwykłych ludzi - powiedział podczas konferencji w Gliwicach Mateusz Morawiecki.

Morawiecki zaznaczył także, jak nowy podatek wpłynie na polskie przedsiębiorstwa.

- Żeby firmy się rozwijały, muszą mieć dostęp do taniej energii, co sprawia, że nie ponoszą wysokich kosztów działalności. Dzięki temu stają się coraz bardziej konkurencyjne. Tymczasem po moim ostatnim pobycie w Brukseli mogę stwierdzić, że kolejny podatek od energii nałożony przez UE pogorszy sytuację przedsiębiorstw. Znacząco pogorszy on warunki, w których funkcjonują polskie firmy. Uderzy także w gospodarstwa domowe w Polsce - dodał były premier.

Przedstawił również szacunkowe koszty, które w związku z ETS2 będą musieli ponieść Polacy.

- W zależności od tego, jak dane gospodarstwo ogrzewa swój dom, będzie ponosić określone koszty. Jeżeli ktoś ogrzewa dom węglem, będzie płacił ok. 500 zł więcej za tonę. To oznacza koszt ogrzewania wyższy o 2000 zł w skali roku. Tylko z tytułu unijnego podatku. W przypadku ogrzewania gazem będzie to ok. 1200 zł więcej rocznie. ETS2 – tajemniczy skrót… Tymczasem nazwijmy to rozwiązanie wprost. Jest to podatek nakładany przez Unię Europejską na zwykłych ludzi - podsumował Mateusz Morawiecki.

Na zakończenie były prezes Rady Ministrów zwrócił się z apelem do obecnego premiera, Donalda Tuska.

- Trzeba twardo walczyć o polskie interesy w Unii. Sam wiem, że jest to możliwe. Za czasów, gdy byłem premierem, Polska i Węgry opierały się wprowadzeniu tych regulacji. Niezależnie od tego, że wtedy Polska została przegłosowana, wciąż możemy zmienić sytuację. Jak to zrobić? Należy się dziś twardo postawić UE. Podam dwa przykłady działań, które można podjąć. Za czasów, w których próbowano zmusić państwa Unii do przymusowego przyjmowania migrantów, Polska razem z Węgrami i Czechami twardo przeciwstawiły się Radzie Europejskiej, czy Komisji Europejskiej. Ostatecznie stwierdzono, że wszystkie zmiany w zakresie przyjmowania nielegalnych imigrantów muszą się odbywać na zasadzie jednomyślności i dobrowolności. Drugi przykład, z zeszłego roku, to kwestia embarga na zboże z Ukrainy. UE nie zgadzała się na to, ale wiedzieliśmy, że to kluczowa kwestia dla interesu polskich rolników. Dlatego nałożyliśmy embargo dwukrotnie – 15 kwietnia i 15 września - zakończył swoje przemówienie Morawiecki.

"Głosujcie przeciw KO"

Przy okazji spotkania kandydat PiS na prezydenta Gliwic Łukasz Chmielewski i inni działacze partii zaapelowali do swoich wyborców, aby w niedzielę, 21 kwietnia poszli na wybory i w drugiej turze poparli Mariusza Śpiewoka (KWW Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza).
Zapytany przez dziennikarzy o rekomendacje dla wyborców przed drugą turą wyborów samorządowych, Mateusz Morawiecki powiedział:.

- Mam apel do wszystkich państwa w całej Polsce, w Gliwicach także, choć nie znam tych kandydatów. Ale mam jeden serdeczny apel: pójdźcie na te wybory i głosujcie przeciwko kandydatom KO. To jest jeden jedyny klucz, który powinien obowiązywać w drugiej turze wyborów w całej Polsce, także tutaj w Gliwicach.

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera