MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024 w Sosnowcu. Maturzyści CKZiU Technikum nr 6 przystąpili do egzaminów - opowiadają o swoich wrażeniach

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Trzeci dzień matur w sosnowieckim CKZiU Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska
Trzeci dzień matur w sosnowieckim CKZiU Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska Ignacy Krzemiński
W czwartek 9 maja odbył się trzeci dzień egzaminów maturalnych 2024. O godzinie 9.00 w Technikum nr 6 w Sosnowcu do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym przystąpiło 90 osób. Jakie emocje towarzyszyły maturzystom?

Spis treści

Matura 2024 w Sosnowcu

W trzeci dzień egzaminów maturalnych swoimi wrażeniami podzielili się maturzyści sosnowieckiego CKZiU Technikum nr 6. Abiturienci nie stresowali się tak bardzo, jak mogłoby się wydawać i z optymizmem podeszli do kolejnego egzaminu. Wszyscy rozmówcy podkreślali, że najbardziej denerwowali się przed pierwszym dniem matury.

- Pierwszy egzamin jest najcięższy, była trema. Przed polskim większość osób się obawia, bo nie wiemy, jak to wygląda. Przed kolejnymi egzaminami idzie już lepiej, jesteśmy zorganizowani. Dzisiaj to już rutyna – mówi Zuzanna.

Sprawdźmy, jak poszły dotychczasowe egzaminy i jak maturzyści czują się przed angielskim.

- Polski zdany, matematyka też. Przed angielskim czuję się bardzo dobrze, łatwo będzie, na pewno go zaliczę – zapewnia Zuzia.

Na koniec maturzystka podzieliła się tym, jak przygotować się do egzaminu, aby podejść do niego na takim luzie.

- Trzeba dużo rozmawiać, korzystać z lekcji w szkole, nie bać się pytać nauczycieli jak się czegoś nie wie - dodaje Zuzia.

Następnym rozmówcą był maturzysta Jakub.

- Matura z języka polskiego była łatwa, do niej uczyłem się najwięcej. Z matematyki nie uczyłem się aż tak bardzo, ale nie poszło najgorzej, myślę, że zdałem. Przed językiem angielskim jestem dobrej myśli. Nie stresuję się, będzie, co będzie – mówi Jakub

Przed egzaminem dobrej myśli, choć nie bez obaw jest Wiktoria.

- Myślę, że poszło mi dobrze zarówno z polskiego, jak i matematyki. Angielskiego najbardziej się obawiam, bo najmniej się przygotowałam, więcej uwagi poświęciłam językowi polskiemu, skupiałam się na lekturach i na angielski brakło czasu. Mimo to nie stresuję się, bo jakbym się stresowała to bym wszystko zapomniała – mówi Wiktoria

Nauczyciele technikum w Sosnowcu również przejmują się maturami

Nauczyciele wydawali się bardziej zestresowani niż tegoroczni maturzyści, mimo przekonania, że ich uczniowie są bardzo dobrze przygotowani.

- Matury są na pewno dla nas małym stresem, chodzi o to, żeby uczniowie uzyskali taki wynik maturalny, aby spełnił ich marzenia, żeby mogli dostać się na właściwe studia. To jest dla nas najważniejsze. My ich mocno wspieramy, trzymamy za nich kciuki. Bardzo mocno wierzymy w nich – zapewnia Irena Jabłońska-Wondra, nauczycielka matematyki.

Bożena Fulas nauczycielka języka polskiego opowiedziała o tegorocznej nowości, jaka czekała na uczniów techników.

- Oczywiście, że jest stres. Przez to, że uczniowie mają tremę, zdarza się im mylić imiona, tytuły utworów. W tym roku nasi uczniowie po raz pierwszy zdają matury w nowej formule, nowością jest test historyczno-literacki, którzy zdawali w tamtym roku licealiści. Sprawdzana jest ich wiedza ze znajomości lektur. Uczniowie są przygotowywani od pierwszej klasy. Intensywnie pracujemy na zadaniach maturalnych. W piątej klasie odbywają się matury próbne ustne i pisemne, testy historyczno-literackie, więc mam nadzieję, że uczniowie byli przygotowani. Po egzaminie uczniowie byli zadowoleni, mówili, że to, co było na maturze, omawialiśmy na lekcjach języka polskiego – wyjaśnia Bożena Fulas.

Z optymizmem na wyniki z dzisiejszego egzaminu patrzy Magdalena Godlewska, nauczycielka języka angielskiego, która od roku uczy w Technikum nr 6.

- Nasi uczniowie osiągną dobre wyniki z matury z języka angielskiego, są dobrze przygotowani, ponieważ uczę swoich uczniów zarówno pod maturę, jak i pod kątem praktycznym – na życie. Matury próbne w mojej grupie wyszły bardzo dobrze: 100% z podstawy i 97% z rozszerzenia. Dużo pisaliśmy rozprawek, dłuższe formy wypowiedzi zarówno z matury podstawowej, jak i rozszerzonej. Gramatyka i wszystkie sety do matury ustnej zostały powtórzone. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że będzie dobrze – komentuje Magdalena Godlewska.

Historia sosnowieckiej szkoły sięga 1945 roku

Początki sosnowieckiej szkoły sięgają 1945 roku. Od tego czasu, istniejące obecnie Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska dotykały zmiany wynikające z aktualnej polityki oświatowej i zmian, które związane są z restrukturyzacją górnictwa. We wrześniu 1973 roku uruchomiono 4-letnie Technikum Górnicze. Ważnym momentem w życiu szkoły były lata 1974/75, kiedy to nastąpiło oddanie nowego budynku szkolnego przy ulicy Legionów Polskich 9 - tu placówka mieści się do dziś.

Od 1 września 2013 roku Zespół Szkół Technicznych wszedł w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, tworząc Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni