MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura. Zobacz, jak to było kilkadziesiąt lat temu! Oto zdjęcia archiwalne z egzaminów dojrzałości

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Maturzyści na starych fotografiach podczas egzaminów dojrzałości wyglądają na skupionych, w oczekiwaniu na swoją kolej nie stronią od zerkania w notatki. Zapewne towarzyszyły im też stres i ogromne emocje. W tej kwestii nic się nie zmieniło, chociaż forma organizacji oraz przebiegu matur przez wiele lat ulegała licznym modyfikacjom. Obecnie do egzaminów dojrzałości podchodzi większość uczniów, bowiem najczęściej zdobywają oni wiedzę w liceach i technikach. Dawniej takich osób było znacznie mniej, spora część młodych ludzi wybierała szkoły zawodowe, w których uczyła się konkretnego fachu. Nie każdy mógł pozwolić sobie na studia, poza tym młodzież szybciej podejmowała pracę oraz stawała się samodzielna.

Obecnie matura i studia są normą

Mimo wielu zmian, które na przestrzeni lat zachodziły w formie organizacji oraz przebiegu matur, egzamin dojrzałości zawsze wywoływał wiele emocji i stresu. Kiedyś jednak nie był on normą, bowiem nie każdy mógł pozwolić sobie na studia. Spora część młodych ludzi wybierała więc szkoły zawodowe, w jakich uczyła się konkretnego fachu. Dzięki temu też młodzież szybciej podejmowała pracę oraz stawała się samodzielna. Obecnie matura i studia stały się standardowym wyborem wśród uczniów szkół średnich. Teraz to egzamin dojrzałości jest pewnym progiem, którego przekroczenie postrzega się jako przejście do nowego etapu życia. Zdawanie egzaminu dojrzałości stało się powszechne, w związku z czym większość uczniów mierzy się z tym wyzwaniem. Mało tego, coraz popularniejsze staje się wybieranie szkół ponadpodstawowych, ukierunkowanych już pod kątem przyszłych studiów. Standardowo też, każdy musi zdecydować się na profil klasy, w jakiej realizuje się naukę konkretnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

Warto też wspomnieć, że kiedyś to szkoły przygotowywały zadania maturalne oraz oceniały uczniów, w związku z czym egzaminy te różniły się od siebie. Od ponad dwudziestu lat ustalaniem zasad przeprowadzania matury zajmuje się Centralna Komisja Egzaminacyjna, która sporządza arkusze maturalne, a po odbytych egzaminach zajmuje się sprawdzaniem rozwiązań i przyznawaniem wyników.

Najwięcej zmian nastąpiło po 1989 roku

Warto przypomnieć, że w latach trzydziestych i czterdziestych dwudziestego wieku w Polsce obowiązywała tak zwana „mała matura” i „duża matura”. Pierwsza z nich dotyczyła uczniów, którzy kończyli czwartą klasę gimnazjum. Potem uczęszczano do dwuletniego liceum, jakie wieńczyła „duża matura”. Należy dodać, że wówczas odpowiednikiem obowiązującej obecnie szkoły podstawowej była szkoła powszechna i to właśnie ona stanowiła obowiązkowy etap edukacji dla każdego młodego człowieka. Później wiele osób przygotowywało się do wykonywania konkretnego zawodu. Na pójście do szkoły ogólnokształcącej nie każdy mógł sobie pozwolić, a tym bardziej na studia. W związku z tym tylko niektórym udawało się podejmować dalszą edukację.

W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a szczególnie do roku 1960 treści maturalne były mocno nacechowane propagandą socjalistyczną, co odbiło się echem w poziomie i randze egzaminu dojrzałości. Najwięcej zmian w formie przeprowadzania matury nastąpiło po roku 1989, a obecnie egzamin ten nazywany jest „starą maturą”. Jej zdanie nie było jednak bezpośrednią przepustką na studia. Każdy kandydat, starający się o przyjęcie na wybrany kierunek musiał też zdać egzamin wstępny na uczelni. Rekrutacja na studia wyglądała więc inaczej niż obecnie, bowiem teraz brane są pod uwagę głównie wyniki z matury.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne z egzaminów dojrzałości, udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz maturzystów na starych fotografiach i sprawdź, jak to było kilkadziesiąt lat temu!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera