MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna dewastacja w chorzowskim Skansenie. Zwiedzający zostawili po sobie "pamiątki" w chałupach z XVIII i XIX wieku

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Zdjęcie poglądowe. Zniszczeń dokonano w małej chałupie (z 1876 r.) i dużej chałupie (z 1794 r.) z Istebnej
Zdjęcie poglądowe. Zniszczeń dokonano w małej chałupie (z 1876 r.) i dużej chałupie (z 1794 r.) z Istebnej arc DZ
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, czyli popularny Skansen, w czwartek 16 maja poinformował o zniszczeniach, jakie zostawiła po sobie jedna z grup zwiedzających. Dokonano ich w małej chałupie (z 1876 r.) i dużej chałupie (z 1794 r.) z Istebnej.

Dewastacja w chorzowskim Skansenie. Zwiedzający zostawili "pamiątki" w chałupach

Skansen to wyjątkowe miejsce na mapie Parku Śląskiego. Żywe muzeum pod gołym niebem co roku przyciąga do Chorzowa tysiące gości. Na jego terenie znajdują się zabytki związane z dziedzictwem regionów Górnego Śląska: Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, Pszczyńsko-Rybnickiego, Bytomsko-Tarnogórskiego i Lublinieckiego. Zwiedzający mogą zobaczyć tu również zabytki Zagłębia Dąbrowskiego i budownictwo ery przemysłowej. Łącznie w Skansenie znajduje się ponad 100 obiektów powstałych między XVII a XX wiekiem. Zdaje się jednak, że nie wszyscy goście wiedzą, do jakiego miejsca przychodzą, o czym świadczy komunikat muzeum opublikowany w tym tygodniu po wizycie jednej z wycieczek.

- Jesteśmy wdzięczni za częstotliwość, z jaką odwiedzacie nasze muzeum i ogromne chęci uczestnictwa w wycieczkach zorganizowanych. Jak wiecie, dokładamy wszelkich starań, by zachować zabytkową ekspozycję w jak najlepszym stanie dla Was i przyszłych pokoleń. Pozyskujemy środki na remonty i konserwację, mając świadomość odpowiedzialności oraz troski o dziedzictwo naszego regionu. Widoczne na zdjęciach bezmyślne zniszczenia pozostawili po sobie wczorajsi zwiedzający. Dokonano ich w małej chałupie (z 1876 r.) i dużej chałupie (z 1794 r.) z Istebnej - informuje chorzowski Skansen.

To nie był pierwszy taki incydent

Wspomniane chałupy to jedne z pierwszych obiektów, jakie napotykają zwiedzający po przekroczeniu muzealnej bramy.

- Przypominamy, że będąc na terenie naszej ekspozycji odwiedzający znajdują się w MUZEUM zaś historia zgromadzonych tu budynków sięga nawet XVII wieku. Dbałość o zachowanie zabytków powinna być wyrazem troski każdego, kto odwiedza nasze muzeum. Szanujmy wspólnie dziedzictwo kultury - kończy Skansen.

Przypomnijmy, to niestety nie pierwszy taki incydent, jaki miał miejsce w chorzowskim Skansenie. W lipcu ubiegłego roku pochodząca z połowy XIX wieku stodoła ośmioboczna z Brzeźc została wymazana kredą przez zwiedzających.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera