Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matury 2020. Licealiści "Sienkiewicza" w Częstochowie rozpoczęli egzamin dojrzałości

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Matury 2020. Licealiści "Sienkiewicza" w Częstochowie rozpoczęli egzamin dojrzałości
Matury 2020. Licealiści "Sienkiewicza" w Częstochowie rozpoczęli egzamin dojrzałości Piotr Ciastek
Dziś uczniowie kończący szkołę średnią podejdą do egzaminu dojrzałości. Na początek napiszą egzamin z języka polskiego. Tegoroczna matura będzie inna niż poprzednie, ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią restrykcje sanitarne. W IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie uczniowie musieli się stawić w szkole dużo wcześniej niż to było w poprzednich latach.

W poniedziałek o godz. 9.00 uczniowie szkół średnich rozpoczęli pisanie egzaminu maturalnego z języka polskiego. Z kolei we wtorek napiszą egzamin z matematyki, a w środę z języka angielskiego. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych.

Uczniowie częstochowskiego "Sienkiewicza" indywidualnie i w maseczkach wchodzili do budynku szkoły, by przejść procedury sanitarne i znaleźć się w odpowiedniej sali egzaminacyjnej. - Wstałem o 6.15, żeby być tu koło 8. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze - mówił jedne z maturzystów Sienkiewicza.

Musisz to wiedzieć

Zalecenia sanitarne

W tym roku egzaminy maturalne odbędą się w ścisłych rygorach sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. MEN, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym, opracował zalecenia potrzebne do bezpiecznego przeprowadzenia egzaminu dojrzałości.

Wśród najważniejszych zapisów w rozporządzeniu MEN wymienić należy przede wszystkim obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r.

Zobacz i zapamiętaj

Podczas egzaminów w szkole przebywać mogą jedynie zdający (bez rodziców, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy, na przykład w poruszaniu się), pracownicy oświaty oraz służb medycznych.

Inny zapis mówi o konieczności korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, czy kalkulatora. Zdający nie powinni także wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera