Matury 2020. Licealiści "Sienkiewicza" w Częstochowie rozpoczęli egzamin dojrzałości

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Matury 2020. Licealiści "Sienkiewicza" w Częstochowie rozpoczęli egzamin dojrzałości
Matury 2020. Licealiści "Sienkiewicza" w Częstochowie rozpoczęli egzamin dojrzałości Piotr Ciastek
Dziś uczniowie kończący szkołę średnią podejdą do egzaminu dojrzałości. Na początek napiszą egzamin z języka polskiego. Tegoroczna matura będzie inna niż poprzednie, ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią restrykcje sanitarne. W IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie uczniowie musieli się stawić w szkole dużo wcześniej niż to było w poprzednich latach.

W poniedziałek o godz. 9.00 uczniowie szkół średnich rozpoczęli pisanie egzaminu maturalnego z języka polskiego. Z kolei we wtorek napiszą egzamin z matematyki, a w środę z języka angielskiego. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych.

Uczniowie częstochowskiego "Sienkiewicza" indywidualnie i w maseczkach wchodzili do budynku szkoły, by przejść procedury sanitarne i znaleźć się w odpowiedniej sali egzaminacyjnej. - Wstałem o 6.15, żeby być tu koło 8. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze - mówił jedne z maturzystów Sienkiewicza.

Musisz to wiedzieć

Zalecenia sanitarne

W tym roku egzaminy maturalne odbędą się w ścisłych rygorach sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. MEN, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym, opracował zalecenia potrzebne do bezpiecznego przeprowadzenia egzaminu dojrzałości.

Wśród najważniejszych zapisów w rozporządzeniu MEN wymienić należy przede wszystkim obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r.

Zobacz i zapamiętaj

Podczas egzaminów w szkole przebywać mogą jedynie zdający (bez rodziców, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy, na przykład w poruszaniu się), pracownicy oświaty oraz służb medycznych.

Inny zapis mówi o konieczności korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, czy kalkulatora. Zdający nie powinni także wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie