Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Męska grypa” jest groźniejsza niż kobieca, to fakt czy mit?

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Zjawisko "męskiej grypy", czy istnieje na prawdę?
Zjawisko "męskiej grypy", czy istnieje na prawdę? 123rf
Grypa i przeziębienie to choroby inaczej doświadczane przez kobiety i mężczyzn. O ile przedstawicielki płci pięknej chorobę przechodzą ze spokojem, stereotypem jest, że mężczyzna mocno przesadza opisując objawy grypy. Jednak zjawisko „męskiej grypy” wcale nie jest mitem, co potwierdzają wyniki badań naukowych.

Objawy grypy w męskim wydaniu

„Grypa męska” to wg definicji zawartej w Słowniku Oksfordzkim „przeziębienie albo podobne pomniejsze dolegliwości doświadczane przez mężczyznę, który wyolbrzymia objawy tej choroby”. Zatem wymieniając objawy grypy u mężczyzny na myśli mamy gorączkę, czyli temperaturę przekraczającą 38 stopni Celsjusza, osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, katar i zatkany nos... Czyli w zasadzie analogiczne symptomy, jakie doświadcza zarażona grypą kobieta. Dlaczego więc silna płeć momentalnie ląduje w łóżku, natomiast kobieta z większym spokojem podchodzi do stanu chorobowego? Odpowiedź znaleźli naukowcy.

„Męska grypa” istnieje naprawdę

Wyniki badania na temat zjawiska „męskiej grypy” przeprowadzonego przez kanadyjskiego lekarza Kyle’a Sue z Memorial University of Newfoundland dostarczyły wartościowych informacji. Efekty pracy badawczej opublikowano na łamach czasopisma „British Medical Journal”. Okazuje się, że mężczyźni nie wyolbrzymiają objawów grypy, a faktycznie gorzej przechodzą choroby zakaźne. Sugerowanymi przyczynami męskiej grypy są różnice hormonalne.

W przeprowadzonym badaniu pobrano komórki od 63 osób, pogrupowano je pod względem płci i wieku, a następnie zainfekowano wirusami przeziębienia. Zaobserwowano, że komórki pobrane od kobiet przed menopauzą wykazały silniejszą ochronę przed rinowirusami niż komórki pobrane od kobiet po menopauzie i od mężczyzn. Sugeruje to ochronny wpływ kobiecego hormonu płciowego (estradiolu), którego niski poziom występuje zarówno u kobiet po 50-tym roku życia, jak i u mężczyzn. W przypadku panów dominującym hormonem płciowym jest testosteron, niewykazujący działania ochronnego.

Dowiedz się również
: Jak odróżnić grypę od przeziębienia

Innymi mogącymi potwierdzać zjawisko męskiej grypy badaniami są testy na wyizolowanych komórkach nabłonka nosowego, które zainfekowano wirusem grypy. Gdy zaaplikowano komórkom żeński hormon płciowy, komórki kobiece wykazały silniejszą reakcję obronną w porównaniu do komórek męskich. Nie dziwi zatem fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by oceniając ekspozycję na wirusa grypy, brać pod uwagę również płeć.

Lekarze mawiają, że grypa jest jak wilk – eliminuje ze stada najsłabsze owce… Nawet z pozoru banalna infekcja, której nie wyleczymy do końca, może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy obciążeni ryzykiem wielu poważnych chorób. Dlaczego nie warto bagatelizować grypy?Zobacz, na jakie dolegliwości narażamy się ignorując pierwsze objawy grypy! Przesuwaj zdjęcia w prawo przez naciśnięcie strzałkę lub przycisku NASTĘPNE.

Lekceważysz GRYPĘ? Nie wyjdzie Ci to na zdrowie! Sprawdź, co...

Przedstawione dowody naukowe sugerują, że zjawisko "męskiej grypy" jest faktem, a nie mitem. Niestety nie można jednoznacznie wnioskować, w jaki sposób wyniki badań przeprowadzonych na wyizolowanych komórkach, mają się do reakcji obronnej całego organizmu. Niepodważalnym faktem jest, że kobiety mogą nieco więcej czułości i zrozumienia wykazać w stosunku do mężczyzn, którzy przechodzą chorobę – nie wiadomo „na pewno”, czy wyolbrzymiają jej objawy, czy faktycznie czują wówczas nóż na gardle.

Pulmonolog radzi, czy warto szczepić się przeciwko grypie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Męska grypa” jest groźniejsza niż kobieca, to fakt czy mit? - Strona Zdrowia