Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metropolia w rękach radnych. A ci są zgodni

Marcin Zasada
Związek metropolitalny powołany zgodnie z nową ustawą zamierzają tworzyć Katowice (na zdjęciu) i 23 gminy regionu
Związek metropolitalny powołany zgodnie z nową ustawą zamierzają tworzyć Katowice (na zdjęciu) i 23 gminy regionu Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
Do końca stycznia większość samorządów aglomeracji przegłosuje przystąpienie do metropolii. Wśród nich nowe miasto - Pyskowice

Radni Katowic i Dąbrowy Górniczej zadecydują dziś o wejściu swoich miast do metropolii. Będą tym samym piątym i szóstym samorządem GZM, który przegłosuje taką uchwałę. Piszemy „będą” ponieważ, w świetle wcześniejszych metropolitalnych ustaleń na szczeblu regionalnym, ten krok jest wyłącznie niezbędną dla dalszego toku prac formalnością.

Serce i płuca aglomeracji

Nie spodziewamy się żadnych kontrowersji czy sprzeciwów. Sprawa jest jasna i uchwała we wszystkich miastach będzie przyjęta przez aklamację. Wiemy oczywiście, że ustawa metropolitalna nie jest idealna, ale widzimy w niej oczywiste korzyści - mówił niedawno na łamach DZ prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Choć, w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, już w ubiegłym roku w sprawie ustawy dogadali się prezydenci czternastu miast, które GZM tworzą, finalne przystąpienie do metropolii zależy od radnych. Na początku stycznia Związek wysłał projekt uchwały intencyjnej do wszystkich samorządów aglomeracji, które deklarowały chęć integracji. Już w grudniu, jako pierwsze, przegłosowały ją Gliwice. Następnie Zabrze, Ruda Śląska, zaś w poniedziałek na metropolię zgodził się Bytom. Po dzisiejszych sesjach w Katowicach i Dąbrowie Górniczej, jutro głosowania w tej sprawie odbędą się w Chorzowie, Mysłowicach, Sosnowcu, Tychach, Siemianowicach i Świętochłowicach, a w piątek - w Jaworznie. Z bazowej czternastki GZM ostatnie do metropolii mają dołączyć Piekary Śląskie, w których radni zbiorą się dopiero 25 lutego. Ale jeśli ta czternastka to serce nowego organizmu, ma on również płuca. To gminy na peryferiach aglomeracji, które także zaproszono do metropolii. Co z nimi?

Jednak 24 miasta

Zgodnie z tym, o czym informowaliśmy w DZ w ostatnich tygodniach, GZM, opierając się na rekomendowanym przez ekspertów (profesorowie: Bogdan Dolnicki i Tomasz Pietrzykowski) wariancie terytorialnym metropolii, zdecydował, że od początku powinien on obejmować 23 gminy ujęte w programie „Śląskie 2020+”. Na styczniowym spotkaniu w GZM zaproszone zostali więc prezydenci i burmistrzowie 9 miast spoza „czternastki”.
- Przynależność do GZM zawsze budziła nasze zainteresowanie, a mamy dobre doświadczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o zakup energii dla miasta. Niestety formalnie nie mogliśmy być członkiem związku - mówił Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.

Wszystko zmienia nowa ustawa. O determinacji „nowych” gmin świadczy fakt, że jeszcze w styczniu większość z nich przegłosuje u siebie przystąpienie do metropolii. 19 stycznia Lędziny, wczoraj Wojkowice, dziś Knurów i Tarnowskie Góry. Jutro - Bieruń, Radzionków i Czeladź. Pojutrze Mikołów i - na koniec - 25 lutego Będzin.

To nie koniec niespodzianek i nie koniec rozszerzania metropolii. Kolejnym miastem, które wyraziło gotowość integracji są Pyskowice. Jeśli jutro pyskowiccy radni przyjmą uchwałę w tej sprawie, wszystko wskazuje na to, że związek metropolitalny tworzony zgodnie z nową ustawą będzie liczył 24 gminy.

Fakty

Jak zdążyć na styczeń 2017 roku?

Pośpiech w pracach nad metropolią w GZM jest uzasadniony - jeśli nie uda się zdążyć ze wszystkimi formalnościami przed końcem marca tego roku, metropolia nie powstanie z początkiem roku 2017, co oznacza, że samorządy nie skorzystają z pieniędzy, jakie daje im ustawa.

W tworzeniu metropolii GZM wspomagać będzie kolejny zespół ekspercki. Jego zadaniem będzie integracja transportu publicznego na obszarze, który obejmie nowy związek metropolitalny. Na czele zespołu konsultacyjnego stanął prof. Robert Tomanek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
- Zespół ma zająć się analizą uwarunkowań prawnych związanych z integracją transportu publicznego w przyszłym związku metropolitalnym, z uwzględnieniem dotychczasowych różnic organizacyjnych i sposobów finansowania - wyjaśnia Maciej Grymowicz z biura GZM.

To o tyle delikatna materia, że takie miasta, jak Tychy czy Jaworzno wypracowały własne modele prowadzenia komunikacji zbiorowej. Połączenie ich z resztą aglomeracji jednym systemem to jedno z największych wyzwań metropolii. Dlatego zespół kierowany przez prof. Tomanka ma wskazać zagrożenia wspólnego modelu komunikacji.

Jest to, po zespole ds. powołania Związku Metropolitalnego z prof. Bogdanem Dolnickim na czele, kolejny zespół ekspercki wspierający biuro GZM w pracach.

O ile strona samorządowa panuje nad terminami i własnymi procedurami, niewiadomą wciąż pozostaje współpraca z rządem.

Nadal czekamy na wydanie rozporządzenia dotyczącego określenia trybu postępowania w sprawie złożenia wniosku o utworzenie metropolii, zakresu składanych dokumentów oraz określenia terminarza prac. Apel GZM w tej sprawie został na razie skierowany przez premier Beatę Szydło do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Co sądzisz o idei powołania metropolii z 24 gmin woj. śląskiego? Dyskutuj z autorem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty