Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta na Śląsku w ścisłej czołówce rankingu miast sukcesu. Tu ekonomia, zarobki i infrastruktura zadziwiają. Każdy chciałby w nich żyć

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Bielsko-Biała zajęło 1 miejsce wśród miast na prawach powiatu województwa śląskiego w podsumowaniu Sukces Kadencji 2018-2023 i 2 miejsce w Polsce.
Bielsko-Biała zajęło 1 miejsce wśród miast na prawach powiatu województwa śląskiego w podsumowaniu Sukces Kadencji 2018-2023 i 2 miejsce w Polsce. fotopolska.eu
Czasopismo samorządowe Wspólnota przygotowało matematyczny model, który podsumowuje cztery kluczowe wskaźniki, decydujące o sukcesie miast. Tegoroczna czołówka nie zaskakuje, ale przetasowania i kolejność wzbudzają zainteresowanie. Sprawdźcie, jak wygląda ranking i na jakich miejscach plasują się śląskie miasta.

Śląskie miasta w czołówce rankingu Sukces kadencji 2018-2023

Naukowcy opracowali matematyczny model, aby ocenić miasta sukcesu w Polsce. Ten ranking, nazwany Sukces kadencji 2018-2023, uwzględnia cztery kluczowe wskaźniki, które odzwierciedlają, czy mieszkańcy chcą żyć w danym miejscu i czy wiążą z nim swoją przyszłość. Ranking podsumowuje liczbowo cztery najważniejsze wskaźniki.

  • sukces finansowy (związany z budżetem jednostki samorządowej)
  • sukces ekonomiczny (związany ze stanem gospodarki lokalnej)
  • sukces infrastrukturalny (związany z komunalną infrastrukturą techniczną)
  • sukces społeczny (związany m.in. z wynikami edukacji, ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym)

W kategorii wojewódzkich miast sukcesu Katowice zajęły zaszczytne czwarte miejsce w kraju!

Sprawdźcie, które miasta w woj. śląskim odniosły największy sukces!

Które miasta znalazły się w rankingu?

W rankingu Sukces kadencji 2018-2023 przeprowadzono oddzielną klasyfikację miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych oraz miasteczek i gmin wiejskich. Profesor Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślają, że ujmowanie wyników tego rankingu jako jednoznacznej oceny działalności władz lokalnych byłoby mylącym uproszczeniem.

- Wskaźniki dobraliśmy takie, które możliwie najlepiej obrazują osiągnięty sukces, ale nie można powiedzieć, że ten sukces zawsze zależy od pracowitości, pomysłowości i od jakości działań podejmowanych przez radnych, wójta, burmistrza czy prezydenta oraz podlegającą im administrację samorządową. Sukces to wypadkowa działań samorządu i korzystnego (lub niekorzystnego) splotu okoliczności, w których przyszło działać - piszą o rankingu jego autorzy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera