Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Jąkających: Święto pół miliona Polaków

ama
Dzień jąkających się
Dzień jąkających się
Światowy Dzień Osób Jąkających się, Międzynarodowy Dzień Jąkających (ang. International Stuttering Awareness Day - ISAD) - święto obchodzone jest 22 października. Ustanowione zostało w lipcu 1998 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Jąkających się.

N a świecie jąka się ok. 1% dorosłych i ok. 4% dzieci. W Polsce liczbę jąkających ocenia się na ponad 500 tys. Jąkanie występuje 4-6-krotnie częściej u płci męskiej.

Warto wiedzieć, że niepłynność mowy w postaci zacięć, zająknięć, powtórzeń i blokad mówienia w określonych sytuacjach nie jest kwestią genów, ale przypadłością nabytą. Powstaje zwykle między 4. a 8. rokiem życia. Na początku są to głównie powtórzenia sylab i przeciąganie dźwięków. Przy czym powtórzenia sylab zdarzają się już u małych dzieci w wieku 3-4 lat, ale w tym wieku uznaje się je jeszcze za normę rozwojową.

Dla osób jąkających się poza zacinaniem się charakterystyczne są skurcze twarzy, nienaturalne ruchy oczu i silny szczękościsk. Świadczą one o wewnętrznej blokadzie, która po kilku latach jest tak silna, że osoba jąkająca nie jest w stanie zapanować nad mówieniem.

Jąkanie można skutecznie leczyć. Konieczna jest tylko żmudna i czasami długotrwała terapia, bo na tę dolegliwość nie ma żadnej pigułki - przypominają specjaliści z okazji obchodzonego dzisiaj (22 października) Światowego Dnia Osób Jąkających się. Symbolem tego dnia jest turkusowa wstążka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!