Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Śląska jeżdżą bezpieczniej. Świadczy o tym policyjna statystyka. Dzisiaj Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
Od 1993 r. w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Sprawdziliśmy, jak jest z bezpieczeństwem na śląskich drogach.

W tym roku na drogach województwa śląskiego zginęło 99 osób. Rok temu w analogicznym okresie ofiar śmiertelnych wypadków było 129, a w 2021 r. - 121.

- Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych w tym roku w naszym województwie były: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (25,7 proc.), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (15,8 proc.), niedostosowanie prędkości do warunków (10,1proc.) - mówi mł. asp. Damian Sokołowski z Wydziału Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach.

Rozwaga kierowców i nowoczesne systemy bezpieczeństwa

Poprawie bezpieczeństwa na drogach służą nowoczesne systemy bezpieczeństwa montowane w samochodach. Nowe auta potrafią m.in. rozpoznawać znaki i głosowo sygnalizować kierowcy moment przekroczenia prędkości. Auta wyposażone są w czujniki rozpoznające przekraczanie białej linii, system ostrzegania przed pojazdami znajdującymi się w tzw. martwym polu czy kontrolę stanu zmęczenia kierowcy.

- Na pewno jest to dodatkowy czynnik poprawiający bezpieczeństwo, ale nic nigdy nie zastąpi rozwagi. A zatem pomimo tego, że mamy samochód wyposażony we wszystkie możliwe systemy bezpieczeństwa, cały czas musimy pamiętać, że jest to tylko kawałek metalu. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, pomimo tych wszystkich systemów, może dojść do tragedii – mówi mł. asp. Damian Sokołowski.

Pijani kierowcy na śląskich drogach

Innym problemem są pijani kierowcy. - W tym roku w okresie od stycznia do października pijani kierowcy spowodowali 77 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 88 zostało rannych. Oprócz tego byli też sprawcami 8037 kolizji.

Jeżeli porównamy to do tego samego okresu roku poprzedniego, to w tamtym roku pijani kierowcy spowodowali 87 wypadków, zabitych było 10 osób, rannych 102 – informuje mł. asp. Damian Sokołowski.

Brak odpowiedzialności ze strony pieszych

W połowie czerwca 2021 roku zmieniono przepisy dotyczące pieszych.

- Pieszy ma teraz pierwszeństwo już w momencie wchodzenia na przejście, w momencie podjęcia chęci skorzystania z tego przejścia. Natomiast w dalszym ciągu pieszy nie może wtargnąć przed nadjeżdżający pojazd, ponieważ kierowca musi mieć czas na wyhamowanie - tłumaczy mł. asp. Damian Sokołowski.

Po zmianie tych przepisów śląska policja odnotowała spadek zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W okresie od 1 czerwca 2019 do 31 maja 2021 na pasach zginęło 124 osoby, natomiast od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2023 odnotowano 96 śmiertelnych potrąceń na przejściach dla pieszych.

Rodzinne dramaty ofiar wypadków drogowych

Każdy wypadek śmiertelny to tragedia dla rodziny ofiary wypadku. Wśród wielu sposobów upamiętnienia tragicznie zmarłych jest stawianie krzyża przy drodze, na której doszło do wypadku.

- Stawianie przydrożnych krzyży jest odruchem serca i potrzebą ludzi, którzy doświadczyli straty. Ale one mają również pozytywny aspekt. Działają na przejeżdżających drogą, przypominają im również o odpowiedzialnej jeździe, o stosowaniu przepisów, o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. To jest ważne przesłanie, które niosą krzyże upamiętniające ofiary wypadków drogowych. Krzyż najlepiej wyraża ból i cierpienie osób, które straciły kogoś bliskiego – mówi ks. Jerzy Kraśnicki, zastępca duszpasterza krajowego kierowców.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera