Nasza Loteria

Bytom na starych zdjęciach. To jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku - tak wyglądało przed II wojną światową. Zobaczcie!

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Centralna pompownia "Bolko", ul. Kruszcowa (1920-1930)
Centralna pompownia "Bolko", ul. Kruszcowa (1920-1930) fotopolska.eu
Bytom jest jednym z najstarszych miast historycznego Górnego Śląska. Swoją siedzibę mieli tu książęta piastowscy Księstwa Bytomskiego. W latach 1742–1945 miasto było ważną częścią lokalnego zagłębia przemysłowego Prus i Niemiec. Jak Beuthen wyglądał przed laty? Zapraszamy na spacer po przedwojennym Bytomiu.

Bytom to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska

Początki Bytomia datowane są na XI wiek. Król Bolesław Chrobry na Wzgórzu św. Małgorzaty zbudował gród obronny. Bytom już w XII w. stał się ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym, a także górniczym. Znajdowały się tu kopalnie ołowiu i srebra.

Rozwój miasta przez wiele stuleci związany był z rozbudową tutejszego górnictwa i hutnictwa. Przemysł rozwijał się tu już w XIV wieku. W kolejnych stuleciach na terenie Bytomia powstawały kolejne zakłady przemysłowe. W 1821 roku pracę rozpoczęła huta cynku Klara, a w 1840 roku uruchomiono hutę żelaza Pokój znajdującą się obecnie w… Rudzie Śląskiej. Tereny Nowego Bytomia, obecnej dzielnicy Rudy Śląskiej, początkowo były obszarem dworskim, odrębną jednostką administracyjną. W kwietniu 1890 zostały włączone do odległego miasta Bytomia. Tak powstała eksklawa miasta, czyli obszar należący do terytorium miasta, ale położony w oddzieleniu od jego głównego obszaru.

Dziś Bytom znajduje się w czołówce polskich miast pod względem wartości historycznej. W mieście zachowało się wiele XIX-wiecznych kamienic, a także układ urbanistyczny średniowiecznego miasta charakterystyczny dla ówczesnych miast europejskich. Spacerując ulicami Bytomia warto zwrócić uwagę na zróżnicowaną architekturę. W mieście można budynki wzniesione w różnych stylach, zaczynając od modernizmu i secesji, a kończąc na ekspresjonizmie oraz funkcjonalizmie.

Zapraszamy na podróż do przeszłości. Jak wyglądał Beuthen (taką nazwę nosiło dawniej miasto) w dwudziestoleciu międzywojennym? Które budynki dziś oglądamy tylko na zdjęciach, a które nadal pełnią swoje pierwotne funkcje? Odpowiedź w naszej galerii.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni