Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zandka – jak zmieniało się osiedle robotnicze? Zobacz dzielnicę Zabrza na starych i współczesnych zdjęciach

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zabudowania na Zandce (wrzesień 2022 r.)
Zabudowania na Zandce (wrzesień 2022 r.) Paweł Kurczonek / Polska Press
Zandka, dziś dzielnica Zabrza, to osiedle robotnicze wybudowane na początku XX wieku. Było powiązane z hutą Donnersmarcka działającą przed laty w Zabrzu. Z czasem osiedle straciło na znaczeniu i dziś jest nieco zaniedbane. Na szczęście dzielnica zaczyna powoli odzyskiwać dawny blask. Zapraszamy na spacer po historii i współczesności Zandki.

Zandka – osiedle robotnicze w Zabrzu

Szukając Zandki należy kierować się w okolicę pomiędzy centrum miasta, a dzielnicami Biskupice i Zaborze. Najlepszym punktem orientacyjnym będzie Centrum Handlowe Platan, które wybudowano na pohutniczym terenie.

Osiedle robotnicze Zandka powstało w latach 1903-22 według projektu grupy architektów z Berlina Charlottenburga, głównym architektem był Arnold Hartmann. Na kompleks zabudowań powiązanych z działającą nieopodal hutą Donnersmarcka, składały się trzy części – kolonia mieszkalna ulokowana na południe od huty, budynki mieszkalne, które wybudowano nieco dalej na zachód, a także zespół obiektów usługowo-rekreacyjnych.

Zandka powstawała stopniowo. W pierwszej kolejności stanął budynek znajdujący się obecnie przy ul. Stalmacha 20. Przeznaczony był dla dyrektorów huty, która rozpoczęła swoją działalność w 1782 roku. W następnej kolejności wznoszono budynki mieszkalne dla pracowników. A zapotrzebowanie na mieszkania było ogromne. W czasach świetności huta w Zabrzu zatrudniała aż 7 tys. osób. Wzorem innych, jej podobnych obiektów, miała własne, rozwinięte zaplecze socjalne obejmujące m.in. biblioteką pracowniczą, dom starców, a nawet salą gimnastyczną.

Uwagę przyciąga interesująca zabudowa dzielnicy Zabrza

Wybierając się na spacer po Zandce, warto przyjrzeć się bliżej stojącym tu budynkom. Na pierwszy rzut oka wydają się niemal jednakowe. Nie bez przyczyny, wybudowane zostały w oparciu o zbliżone do siebie, symetryczne rzuty, ale każdej z kamienic nadano indywidualne cechy. Bryły budowli wykonanych z czerwonej cegły zostały urozmaicone licznymi wykuszami, a także fragmentami dekoracyjnych, drewnianych szkieletów, które widać na poszczególnych budynkach.

Z czasem ciche, pełne zieleni, rozwinięte osiedle, zaczęło tracić na znaczeniu. Szczególnie przykrym incydentem w historii tego wyjątkowego miejsca było podpalenie dokonane w styczniu 1945 roku przez Armię Czerwoną wkraczającą do Zabrza. Spłonęło wówczas ok. 10 budynków oraz tutejszy kościół. W wybudowanym na jego miejscu kościele pw. Ducha Świętego pierwszą mszę odprawiono dopiero w 2013 roku.

Dziś Zandka zaczyna odzyskiwać dawny blask. W 2022 roku powstał tu mural upamiętniający setną rocznicę nadania Zabrzu praw miejskich. Dzieło powstało w pobliżu wspomnianego kościoła. A w listopadzie 2023 oddano do użytku nowy skwer. Pojawił się u zbiegu ul. Cmentarnej i Bończyka, a powstał na zrekultywowanym terenie po wyburzonym budynku.

- Rewitalizacja zabytkowej dzielnicy Zandka to proces, który w Zabrzu realizowany jest konsekwentnie od wielu lat. W 2008 r. Miasto przeprowadziło pionierski w skali kraju wykup mieszkań tzw. „pohutniczych”. Za kwotę ok. 21 mln zł wykupiło 83 w większości prawie stuletnich budynków. Obecnie w dzielnicy prowadzone są szeroko zakrojone działania rewitalizacyjne - przypomina Urząd Miejski w Zabrzu.

Zobacz także

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty