Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy Bytom w Rudzie Śląskiej na starych zdjęciach. Tak wyglądała obecna dzielnica miasta przed II wojną światową. Zobacz

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Urząd Miasta (lata 30. XX wieku).
Urząd Miasta (lata 30. XX wieku). fotopolska.eu
Historia Nowego Bytomia nierozerwalnie związana jest z rozwojem przemysłu ciężkiego – górniczego i hutniczego. Wielki piec tutejszej Huty Pokój do dziś góruje nad krajobrazem dzielnicy będąc jej bardzo charakterystyczną, acz wątpliwą ozdobą. Zanim Nowy Bytom stał się dzielnicą Rudy Śląskiej, był częścią Bytomia, a później samodzielnym miastem. Jak to miejsce wyglądało przed II wojną światową? Zapraszamy na historyczny spacer.

Nowy Bytom – nazwa zobowiązuje

Tereny obecnej dzielnicy Rudy Śląskiej początkowo były obszarem dworskim, odrębną jednostką administracyjną. W kwietniu 1890 zostały włączone do odległego miasta Bytomia. Obszar stał się eksklawą miasta, czyli obszarem należącym do terytorium miasta, ale położonym w oddzieleniu od jego głównego obszaru.

Zobacz, jak wyglądał Nowy Bytom przed II wojną światową

W 1922, po podziale Górnego Śląska, tereny Nowego Bytomia zostały przyłączone do Polski i przekształcone je w samodzielną gminę. Wówczas nadano mu nazwę, która funkcjonuje do dziś. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że na przełomie XVIII i XIX wieku na tych terenach rósł las o niemieckiej nazwie Schwarzwald. Osoby bardziej obeznane z topografią Rudy Śląskiej zapewne od razu podchwycą skojarzenie. W styczniu 2006 decyzją Rady Miasta wydzielona została nowa/stara dzielnica w mieście – Czarny Las. Nową, bo formalnie rzecz biorąc jest to najmłodsza dzielnica Rudy Śląskiej, a starą, bo kiedyś tą nazwą określany był obszar obecnego Nowego Bytomia.

Warto również dodać, że w latach 1947–1958 Nowy Bytom był odrębnym miastem. W 1959 został połączony z miastem Ruda, tworząc funkcjonujące do dziś miasto o nazwie Ruda Śląska.

Spacerując ulicami Nowego Bytomia nie sposób nie zauważyć wielkiego pieca Huty Pokój znajdującego się przy ul. Niedurnego. Huta Friedenshütte, jak początkowo nazywał się rudzki zakład, powstała w 1840 r. Rozwój zakładu ciągnął za sobą konieczność rozwoju budownictwa mieszkaniowego dla pracowników. Równolegle z uruchomieniem huty oddano do użytku dwa pierwsze budynki mieszkalne. Nieco później, bo w latach 1880–1913, powstało osiedle Kaufhaus. Do dziś zachowała się jedynie część dawnej zabudowy. W latach 80. ubiegłego wieku podjęto decyzję o rozbiórce Kaufhausu. W rezultacie połowa najstarszej części osiedla przestała istnieć.

Zapraszamy na historyczny spacer po Nowym Bytomiu. Które budynki nadal istnieją, a które są tylko wspomnieniem?

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera