Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska Wirek na starych zdjęciach. Tak przez lata zmieniała się dzielnica miasta. Niektóre budynki już nie istnieją

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ul. Henryka Sienkiewicza na Wirku (1978-1984).
Ul. Henryka Sienkiewicza na Wirku (1978-1984). fotopolska.eu
Wirek to dawna kolonia robotnicza, która dziś jest dzielnicą Rudy Śląskiej. Została założona nad Potokiem Bielszowickim, z tego powodu w swojej nazwie ma wir. Na przestrzeni lat nazwa kolonii zmieniała się nieraz. Aktualną wymyślono z potrzeby chwili. Jak przed laty wyglądał Wirek? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę w przeszłość.

Wirek, czyli Nowa Wieś, czyli Antonienhütte - dzielnica Rudy Śląskiej zmieniała nazwę wiele razy

Zanim Wirek stał się Wirkiem, był znany pod innymi nazwami. Pierwsza była niezbyt oryginalna – z braku lepszego pomysłu osadę nazwano po prostu Nową Wsią. Pierwszą wzmiankę o Wirku możemy znaleźć w czeskim dokumencie, tam jednak jest mowa o wzgórzu Wirek, a nie o osadzie.

W 1805 roku na terenie obecnej dzielnicy Rudy Śląskiej powstała huta żelaza Antonia. Wtedy Nowa Wieś została przemianowana na Antonienhütte. Podobnie, jak w innych rejonach Śląska, szybki rozwój przemysłu ciężkiego sprawił, że wieś zaczęła się równie szybko rozrastać. Przy obecnych ulicach Katowickiej, 1 Maja czy Kubiny powstawały kolejne osiedla dla osób szukających pracy w hucie i kopalniach.

Kolonię robotniczą Ficinus mieszczącą się przy ostatniej z wymienionych ulic możemy oglądać do dziś. Na kolonię składa się 16 jednakowych, czterorodzinnych domów wykonanych z naturalnego piaskowca. Wybudowano ją w latach 1860-1867 dla pracowników kopalni Gottessegen (Błogosławieństwo Boże). Osiedle pełni obecnie rolę mieszkalno-usługową, w jednym z budynków mieści się filia miejskiej biblioteki. Kolonia została wpisana w rejestr zabytków w 1978 r. a od 2006 znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Zanim Wirek stał się dzielnicą Rudy Śląskiej był odrębnym miastem. Nowa Wieś otrzymała prawa miejskie w 1949 r. Wówczas zapadła decyzja o kolejnej zmianie nazwy. Uznano, że miasto z członem „wieś” w nazwie byłoby nieco dziwne. Zaledwie dwa lata później Wirek połączył się z Nowym Bytomiem. W 1959 roku stał się częścią Rudy Śląskiej – wtedy oficjalnie powstało miasto, które znamy do dziś.

Zapraszamy na wycieczkę w przeszłość. Jak przed lat wyglądał Wirek? Może na zdjęciach uwieczniono miejsca i obiekty, które dziś już nie istnieją? A może niektóre miejsca wyglądają dziś dokładnie tak, jak kilkadziesiąt lat temu?

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty