Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radiostacja Gliwice ponownie czynna. Na zwiedzających czeka teren rekreacyjny i unikatowy zabytek techniki radiowej WIDEO

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
Prace nad renowacją Radiostacji Gliwice dobiegły końca. Najwyższa drewniana konstrukcja w Europie została zaimpregnowana, odwiedzającym został udostępniony teren rekreacyjny wokół zabytkowej wieży i część muzealna z budynku przy ul. Tarnogórskiej. - Wewnątrz możemy zobaczyć oryginalną aparaturę z lat trzydziestych, nadajnik, zespół kontrolno-sterujący, jest również emisja filmu „Halo, tu Gliwice” opowiadającego o Prowokacji Gliwickiej – mówi Zbigniew Gołasz, historyk Muzeum w Gliwicach.

Radiostacja Gliwicka ponownie otwarta po renowacji

Zakończyły się prace impregnacyjne zabytkowej wieży Radiostacji Gliwice. Konstrukcja została oczyszczona i zakonserwowana. Mierząca 111 metrów wysokości wieża jest jedną z wizytówek miasta. Obiekt pozytywnie przeszedł odbiory i teren rekreacyjny wokół wieży oraz oddział Muzeum są już dostępne dla zwiedzających.

- Zapraszamy serdecznie do naszego oddziału. Wokół wieży mamy atrakcyjny park, który jest otwarty do godz. 21.00. Jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych gliwiczan. Obok znajduje się park edukacyjny, w którym można generować różne dźwięki. Chętnie przychodzą tam rodzice z dziećmi, by pewne zjawiska fizyczne zaobserwować, wszystko jest opisane i wyjaśnione – zachęca Zbigniew Gołasz.

Radiostacja Gliwice jest wyjątkowa z kilku powodów. To najwyższa tego typu drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Została wybudowana w 1935 roku. Wykorzystano belki z modrzewia syberyjskiego, które połączono mosiężnymi śrubami. Metalowa wieża blokowałaby sygnał z anteny nadawczej, która była zawieszona w środku konstrukcji.

- Jest to unikatowy na skalę światową zabytek techniki radiowej. Jest to ostatnia z wielu takich wież, jakie stały na terenie ówczesnych Niemiec. Wszystkie zostały rozebrane, gliwicka również miała zostać rozebrana w latach 50. XX wieku. Obawiano się, że wieża się zawali, na szczęście okazało się, że jest to konstrukcja na tyle trwała, że stoi do teraz – opowiada historyk.

Radiostacja Gliwice znajduje się na liście Pomników Historii. Wpisuje się na nią obiekty mające szczególną wartość materialną i niematerialną dla dziedzictwa kulturowego Polski. Obiekt jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

- Dziś wieża pełni przede wszystkim funkcję rozpoznawczą, każdy kto jedzie z daleka i widzi konstrukcję wie, że jest w Gliwicach – nieco żartobliwie mówi Zbigniew Gołasz. - Pełni również funkcje użytkowe, znajdują się na niej różnego rodzaju nadajniki, między innymi telefonii komórkowej. Na terenie przy wieży znajduje się wystawa plenerowa. Obecnie jest to wystawa „Szlaki Nadziei” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Jest poświęcona dziejom wyjątkowej formacji zbrojnej – Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie – dodaje.

31 sierpnia 1939 roku w budynku technicznym wieży niemiecki oddział przeprowadził operację znaną jako Prowokacja Gliwicka. Wydarzenie miało uczynić Polskę agresorem i krajem odpowiedzialnym za rozpoczęcie II wojny światowej.

Poprzednia renowacja wieży gliwickiej radiostacji była przeprowadzona 10 lat temu

Poprzednia impregnacja wieży została wykonana w 2013 roku. Tegoroczna renowacja, oprócz oczyszczenia i zaimpregnowania konstrukcji, objęła także impregnację stóp fundamentowych.

- Do zabezpieczenia masztu użyto 2,3 tony impregnatu. Aby pomalować górną część wieży, pracownicy wspięli się po 300-szczeblowej drabinie pokonując ją średnio cztery razy, co daje 1,2 tys. szczebli każdego dnia – podaje gliwicki Urząd Miejski.

Zwieńczeniem prac było ponownie włączenie podświetlenia wieży. Iluminacja pozwala na oświetlenie obiektu różnymi kolorami. Na znak solidarności z osobami dotkniętymi Mózgowym Porażeniem Dziecięcym i ich rodzinami wieżę oświetlono na zielono, a gdy rozpoczęła się wojna na Ukrainie – na niebiesko i żółto.

Prace przy gliwickiej radiostacji trwały od czerwca, koszt renowacji wyniósł ponad 580 tys. zł brutto i został sfinansowany z budżetu miasta.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera