Nasza Loteria

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach z nagrodą „Budowa Roku 2022” - inwestycja doceniona przez polskich inżynierów i użytkowników WIDEO

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa wraz z Ministerstwem Budownictwa oraz Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego nagrodził gliwickie Centrum Przesiadkowe. Inwestycja zdobyła 1. miejsce w konkursie „Budowa Roku 2022”. - Myślę, że to miejsce zasługuje na tę nagrodę, jest to bardzo dobre rozwiązanie – komentuje Wincenty Tomasik, mieszkaniec Pyskowic, użytkownik Centrum Przesiadkowego w Gliwicach.

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach zdobyło nagrodę „Budowa Roku 2022”

Inwestycję w Gliwicach zrealizowało konsorcjum firm Mostostal Zabrze GPBP SA oraz PRUiM Gliwice. Nagrodę „Budowa Roku 2022” wręczono wykonawcom podczas gali w Warszawie. Konkurs, w którym wyłaniane i nagradzane są najciekawsze inwestycje zrealizowane w Polsce, organizowany jest od 23 lat.

- Zgłoszone obiekty są poddawane trzyetapowej ocenie przez Sąd Konkursowy, który uwzględnia takie kryteria, jak funkcjonalność obiektu, jakość robót, zastosowanie nowoczesnych materiałów i rozwiązań techniczno-technologicznych, organizacja procesu budowlanego, wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu oraz spełnienie wymagań bhp – wyjaśnia Urząd Miejski w Gliwicach.

Gliwickie Centrum Przesiadkowe połączyło transport kolejowy z liniami autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych. Prace zrealizowane zostały w ciągu 27 miesięcy w latach 2020-2022. Koszt zadania wyniósł ok. 200 mln zł, blisko 130 mln zł miasto pozyskało na ten cel w ramach dotacji unijnej.

- Inwestycja obejmowała wykonanie robót budowlanych związanych z zagospodarowaniem terenu pokolejowego oraz włączenie zespołu dworców i parkingów w układ komunikacyjny miasta wraz z robotami towarzyszącymi. W jej ramach powstał dworzec autobusowy z zadaszeniem, budynek główny, budynek pomocniczy i tunel – przypomina Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, współwykonawca zadania.

W trakcie robót do tunelu łączącego dworzec kolejowy z ulicami Składową i Tarnogórską dobudowano odnogę prowadzącą do stref naziemnych Centrum Przesiadkowego. Prace objęły również przebudowę odcinka ul. Tarnogórskiej, budowę przyłącza elektroenergetycznego i przebudowę torów kolejowych. Inwestycja objęła także dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej na zadaszeniu obiektu

- Stworzono od podstaw nowy, wewnętrzny układ drogowy. Całość dostosowano do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami i uzupełniono całoroczną zielenią. Na terenie kompleksu posadzono m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów oraz ponad 400 pnączy – podkreśla UM Gliwice.

Inwestycję docenił nie tylko Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, ale również pasażerowie. O Centrum Przesiadkowym w Gliwicach wypowiadają się bardzo ciepło.

- Myślę, że to miejsce zasługuje na tę nagrodę, jest to bardzo dobre rozwiązanie. Z dworca kolejowego można tu przejść tunelem. Są toalety, pasażer łatwo znajdzie informacje o połączeniach, jest to bardzo dobra rzecz – komentuje Wincenty Tomasik, mieszkaniec Pyskowic.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni