MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W śródmieściu Dąbrowy Górniczej zniknął stary magazyn kolejowy. Co dalej z atrakcyjnie położoną działką? Co tu powstanie?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Magazyn kolejowy przy ulicy Kolejowej został zburzony i rozebranyZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Magazyn kolejowy przy ulicy Kolejowej został zburzony i rozebranyZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej w marcu tego roku wyburzone zostały stare magazyny towarowe, wykorzystywane przez dziesięciolecia przez kolej. Znajdowały się w ścisłym śródmieściu, które ostatnio przeszło dużą metamorfozę. Pozostała teraz atrakcyjnie położona działka, na zagospodarowanie której pewnie wielu miałoby ochotę. Co zatem stanie się z tymi gruntami?

Kolej zburzyła stare magazyny w Dąbrowie Górniczej, by poprawić estetykę centrum

W centrum Dąbrowy Górniczej zaszły ostatnio duże zmiany. Od października 2022 roku kierowcy jadą pod nowym wiaduktem kolejowym w ciągu ulicy Kościuszki, który pozwala bezkolizyjnie i szybko dotrzeć na drugą stronę miasta, a od kwietnia 2023 roku mogą korzystać z nowej drogi za Hutą Bankową, która stanowi swoistą obwodnicę śródmieścia. Dąbrowianie korzystają też ponownie z przebudowanego i zmodernizowanego dworca kolejowego, który wybudowany został w 1888 roku. Całkowicie od nowa wybudowana została też nawierzchnia ul. Kolejowej. Pozostały przy niej natomiast stare budynki kolejowe, wykorzystywane w XX wieku. Zostały rozebrane w marcu.

- Zdecydowaliśmy się na wyburzenie magazynu z rampą przy ulicy Kolejowej w Dąbrowie Górniczej z uwagi na jego zły stan techniczny, a także zagrożenie jakie mógł stwarzać dla osób, które bezprawnie wchodziły na jego teren. Chcieliśmy również poprawić estetykę otoczenia przebudowanego przez nas dworca w Dąbrowie Górniczej, a także wybudowanego przez miasto węzła przesiadkowego – tłumaczy Bartłomiej Sarna z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Jeszcze w czasach PRL-u stacja w Dąbrowie Górniczej, oprócz połączeń pasażerskich, obsługiwała bowiem także szereg połączeń towarowych. Stało tu zawsze mnóstwo wagonów-węglarek z ówczesnej kopalni Generał Zawadzki. Bocznice miały też Huta Bankowa czy Dąbrowska Fabryka Obrabiarek Defum. Przez ostatnie lata budynki przy ul. Kolejowej nie były już PKP potrzebne. Powierzchnie wynajmowane były przez prywatne spółki na magazyny lub działalność usługową. Kiedy w 2021 roku rozpoczęła się generalna przebudowa całego układu komunikacyjnego w centrum miasta i wspomniany remont ul. Kolejowej dostęp do tego budynków był utrudniony. Od tego czasu stały opuszczone, a teraz kolej zdecydowała się je wyburzyć. Pozostały po nich tylko stosy cegieł.

Stary magazyn, to kolejny budynek kolejowy w centrum Dąbrowy Górniczej, który przeszedł do historii. W grudniu 2020 roku wyburzony został dworzec Kolei Iwanogrodzkiej, którego położenie kolidowało z planami budowy centrum przesiadkowego oraz nowej drogi pod nowym wiaduktem, która połączyła dwie części miasta, podzielone torami kolejowymi.

Co dalej z atrakcyjnie położona działką w centrum Dąbrowy Górniczej?

Działka, na której stał wyburzony magazyn, leży w samym śródmieściu. Blisko wspomnianego dworca kolejowego, nowego centrum przesiadkowego, Pałacu Kultury Zagłębia oraz Centrum Handlowego Pogoria. Za kilka lat tuż obok powstanie też na terenach dawnej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum nowe centrum miasta z zielonym rynkiem, a także mnóstwem zagospodarowanych od nowa fabrycznych hal, w których znów ma tętnić życie.

Taka lokalizacja sprawia, że grunty te są bardzo atrakcyjne dla potencjalnych, przyszłych nabywców lub dzierżawców. Dąbrowianie zastanawiają się już, w jaki sposób działka może zostać wykorzystana.

- Może jakiś biurowiec postawią albo mały hotel. Chyba, że deweloper wykupi ziemię, to i apartamentowiec wciśnie, bo te budują dziś na skrawkach ziemi. Kto to wie? - zastanawia się pan Kazimierz, który mieszka po sąsiedzku, w jednym z bloków przy ulicy Kościuszki.

Jakie zatem plany ma wobec działki PKP?

- Na ten moment działka, na której były położone magazyny, ma nieuregulowany stan prawny. Dlatego nie możemy w stosunku do niej mieć dalszych planów, do momentu zakończenia tej procedury – wyjaśnia Bartłomiej Sarna.

Podobna sytuacja z brakiem uregulowanego stanu prawnego gruntów ma miejsce w przypadku dworca kolejowego w dąbrowskiej dzielnicy Gołonóg i jego otoczenia. Tam sprawa regulacji ciągnie się już kilkanaście lat i nadal nie widać jej końca. Czy w tym przypadku będzie inaczej? Musimy poczekać na dalszy rozwój wypadków.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera