Racibórz jako pierwsze miasto w województwie dołącza do mObywatela
- Jako jedno z pierwszych miast w Polsce, a na pewno jako pierwsze miasto w województwie śląskim, będziemy mieli w mObywatelu nowe funkcjonalności - mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, podczas konferencji prasowej z udziałem ministra cyfryzacji, która odbyła się w poniedziałek 18 września w Raciborzu. To zapowiedź płynąca z podpisanego porozumienia, wprowadzającego nowe funkcje w rządowej aplikacji, dzięki którym mieszkańcy Raciborza zyskają dostęp do lokalnych dokumentów w wersji cyfrowej, w tym do Raciborskiej Karty Mieszkańca i Karty Seniora. Jak zaznaczał minister Janusz Cieszyński, lokalne dokumenty w mObywatelu to jedna z kluczowych funkcji aplikacji.
- Pilotaż usługi jest dostępny dla wszystkich chętnych gmin, bardzo się cieszę, że mieszkańcy Raciborza będą mogli skorzystać z tych udogodnień. Innowacyjne samorządy, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, to bardzo ważny element cyfryzacji całego kraju. Wspólny wysiłek jest konieczny, aby wprowadzać nowe rozwiązania i upraszczać życie obywateli - podkreślał minister Cieszyński.
Jak dodawał minister cyfryzacji, mObywatel wzbogaca się o nowe funkcjonalności, dzięki którym nie będzie już wyłącznie aplikacją służącą do przechowywania dokumentów.
- W ramach mObywatela 2.0, chcemy odejść od bycia wyłącznie portfelem dokumentów. Wprowadzamy szereg nowych usług. To chociażby usługa "Bezpieczny autobus", wkrótce pojawi się historia pojazdu czy możliwość sprawdzenia ciągłości ubezpieczenia. Niebawem w mObywatelu będzie można również sprawdzić w jakiej komisji wyborczej będziemy mogli zagłosować - dodawał minister Cieszyński.

mObywatel dla mieszkańców Raciborza
Zdaniem prezydenta miasta Dariusza Polowego, celem wprowadzenia Raciborskiej Karty Mieszkańca i Karty Seniora do aplikacji mObywatel jest zapewnienie mieszkańcom wygodnego i bezpiecznego dostępu do lokalnych dokumentów w formie cyfrowej. Dodatkowo, aplikacja będzie narzędziem, które pozwoli na sprawdzenie połączeń komunikacji miejskiej, harmonogramu odbioru śmieci, czy uzyskania informacji o godzinach pracy i ofercie miejskich jednostek.
- Jestem przekonany, że raciborscy seniorzy świetnie poradzą sobie z tą formą cyfrowej komunikacji. Mam okazję współpracować z wieloma z nich i wiem, że są bardzo zaawansowani cyfrowo – mówił prezydent Dariusz Polowy.
Jak zaznaczał prezydent miasta, wprowadzenie cyfrowej wersji kart, to nie tylko udogodnienie, ale też bezpieczny dostęp do dokumentów w formie cyfrowej. Aplikacja będzie również narzędziem, które pozwoli na sprawdzenie m.in. połączeń komunikacji miejskiej, harmonogramu odbioru śmieci, czy uzyskania informacji o godzinach pracy i ofercie miejskich jednostek. Raciborska Karta Mieszkańca będzie uprawniała do zniżek i rabatów, np. w lokalnych sklepach czy miejscach rozrywki.
Kartę seniora może otrzymać osoba fizyczna, która ukończyła 60 lat, jest zameldowana i zamieszkuje na terenie miasta Racibórz. Karta uprawnia do szeregu zniżek w wielu różnych obiektach u partnerów programu. Seniorzy nie będą musieli już nosić przy sobie tradycyjnej wersji karty – wystarczy, że okażą jej cyfrową wersję w mObywatelu.
Wprowadzenie Raciborskiej Karty Mieszkańca i Karty Seniora do aplikacji mObywatel jest efektem wspólnych działań Ministerstwa Cyfryzacji, samorządu lokalnego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Nie przeocz
- Tysiące ludzi bez prądu w województwie śląskim. Sprawdź miasta i ulice bez zasilania
- 14. rocznica katastrofy górniczej w kopalni Wujek Ruch Ślask
- Niebezpieczne leki wycofane z aptek. Sprawdźcie aktualną listę WRZESIEŃ 2023
- Beskidy na zakończenie lata. Gdzie warto się wybrać? Oto propozycje na górski spacer!
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?