MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister edukacji Barbara Nowacka z wizytą w woj. śląskim. W gmachu Sejmu Śląskiego spotkała się z przedstawicielami Młodzieżowych Rad

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W czwartek, 6 czerwca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach po raz drugi odbyło się spotkanie zrzeszające przedstawicieli wszystkich Młodzieżowych Rad Miast, Gmin i Powiatów. Poprzednie - marcowe zakończyło się sukcesem, dlatego postanowiono o cykliczności tych wydarzeń. Tym razem w debacie z udziałem młodych ludzi wzięła udział minister edukacji narodowej, Barbara Nowacka. Jak powiedziała na początku spotkania do uczniów "większość z was nie ma wspomnień z innej szkoły, niż szkoły w czasach PiS-u, kiedy kurator zajmował się dyscyplinowaniem za poglądy, za różnorodności, za otwartość lub zajmował się polityką" - teraz czas na zmiany.

Minister edukacji dyskutuje ze śląską młodzieżą o bolączkach polskiej szkoły

W spotkaniu wzięło udział 43 przedstawicieli Młodzieżowych Rad Miast, Gmin i Powiatów działających na terenie województwa śląskiego. Na wydarzenie zainicjowane przez śląską kurator oświaty, Aleksandrę Dyle przyjechała minister edukacji narodowej, Barbara Nowacka, przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Krystyna Szumilas, senator RP, Halina Bieda i gospodarz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Marek Wójcik.

- Ten dzień jest szczególnie ważny, dlatego że przyjechała do Katowic minister edukacji narodowej i młodzi ludzie będą mieli możliwość zaprezentowania swoich poglądów i tego, jak ich zdaniem działa system, w którym się uczą, osobie, która zbiera te wszystkie pomysły i decyduje jak ten system będzie w przyszłości wyglądał - mówi Alicja Waliszewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Spotkanie śląskiej młodzieży z Barbarą Nowacką - dyskusja o kształcie polskiej edukacji

W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego ustawiono cztery długie stoły, przy którym zasiedli uczestnicy dyskusji. Na początku głos zabrała organizatorka przedsięwzięcia, śląska kurator oświaty.

- Bardzo się cieszę, że możemy się ponownie spotkać. Tak jak obiecałam będą to spotkania cykliczne, bo to, czego dowiedzieliśmy się ostatnio, to były niezwykle cenne informacje - mówiła Aleksandra Dyla.

Na przestrzeń śląskiego urzędu, jako miejsca dobrego do prowadzenia inspirujących i często trudnych rozmów, zwróciła uwagę minister edukacji, która przypomniała, że przed miesiącem odbyło się tu wyjazdowe posiedzenie sejmu. Jak dodawała, nie przyjechała na Śląsk, aby wyłącznie mówić, ale żeby dyskutować i poznawać punkt widzenia uczniów - osób, które będą wpływały na kształt naszego państwa.

- To nie będzie długa przemowa, dlatego że przyjechałam z państwem porozmawiać, a nie państwu coś powiedzieć. Jak będziecie chcieli chcieli żebym wam coś opowiedziała, to dajcie znać pod koniec. Z przyjemnością wtedy wam poopowiadam, co robimy w ministerstwie, co planujemy, ale część pewno wiecie, bo z tego co słyszałam od pani kurator, jesteście młodymi osobami zainteresowanymi tematyką związaną z edukacją - mówiła Barbara Nowacka. - Tak naprawdę ministerstwo przechodzi duże zmiany i nie chodzi mi tylko o ostatnich osiem lat, które były dla edukacji bardzo trudne. Większość z was nie ma wspomnień z innej szkoły, niż szkoły w czasach PiS-u, kiedy kurator zajmował się dyscyplinowaniem za poglądy, za różnorodności, za otwartość lub zajmował się polityką - dodawała.

Minister podkreślała, że szkoła składa się z dwóch ważnych komponentów jakimi są uczniowie i nauczyciele. Dopóki ich potrzeby nie zostaną usłyszane i w pełni zauważone nie można mówić o szkole otwartej na zmiany.

- Kiedy cokolwiek robimy, zmieniamy szkołę, musimy mieć perspektywę dobra ucznia, ale też dobrych warunków pracy nauczyciela. W ministerstwie w tej chwili jesteśmy w procesie zmian w podstawach programowych, ale są to zmiany kosmetyczne. Odchudzamy podstawę programową, bo to było konieczne - mówiła Barbara Nowacka.

Wśród zapowiedzianych przez minister zmian są te związane z edukacją zawodową, branżową oraz wsparciem dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami. Polska szkoła ma zwracać szczególną uwagę na zdrowie psychiczne uczniów.

Swoją deklarację ciągłej współpracy z młodzieżą złożyły ze strony Sejmu posłanka Krystyna Szumilas, a ze strony Senatu, senator Halina Bieda.

Podsumowanie spotkania z uczniami - najważniejsze tematy dyskusji

Po godzinie dyskusji z uczniami odbyła się krótka konferencja prasowa, w trakcie której minister edukacja przedstawiła poruszone na spotkaniu z młodzieżą tematy. Okazuje się, że wśród tych najbardziej palących są kwestie tożsamości, zdrowia psychicznego i gotowości do startu w dorosłe życie.

- Spotkanie z młodzieżą było bardzo ciekawe. Uważam, że dialog z młodym pokoleniem jest potrzebny. Dyskusja dotyczyła wielu aspektów edukacyjnych, czyli i problemów dotyczących szkolnictwa zawodowego i technicznego, zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w ogóle angażowania się w aktywizację młodych osób - mówiła Barbara Nowacka.

Na koniec minister edukacji wygłosiła dwa apele, pierwszy dotyczący zgłaszania swoich przemyśleń do Ministerstwa Edukacji Narodowej, a drugi związany z dokonywaniem odpowiedzialnych decyzji przy urnach wyborczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni