Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Grzegorz Puda w Katowicach: Projekt CWD Plus skutecznie wspiera samorządy w rozwoju

MAG
Podejście stosowane w projekcie CWD Plus przełamuje dotychczasowe utarte schematy wsparcia rozwoju obszarów słabszych gospodarczo.
Podejście stosowane w projekcie CWD Plus przełamuje dotychczasowe utarte schematy wsparcia rozwoju obszarów słabszych gospodarczo. Magdalena Grabowska
Konferencja "Wyzwania i trendy rozwoju partnerstw samorządowych", która odbyła się 19 czerwca, zgromadziła ponad 300 uczestników, którzy wspólnie z ministrem funduszy polityki regionalnej Grzegorzem Pudą omówili projekt CWD Plus, wspierający obszary słabsze gospodarczo. - Chcemy, aby wszyscy w Polsce, niezależnie od tego jak wielkim są samorządem mieli równe szanse w rozwoju - mówi Grzegorz Puda. W projekcie uczestniczy ok. 700 gmin z całej Polski.

W poniedziałek w Katowicach podsumowano projekt, dzięki któremu ok. 690 gmin i 77 powiatów z 16 województw stworzyło 76 partnerstw, by wymieniać się doświadczeniami i korzystać z doradztwa ekspertów w przygotowaniach do pozyskiwania unijnych środków. Partnerstwa objęły jedną trzecią terytorium Polski i jedną piątą ludności.

- Chcemy, aby wszyscy w Polsce, niezależnie od tego jak wielkim są samorządem mieli równe szanse w rozwoju. Robimy to z myślą o tym, aby mieszkańcy naszych miejscowości, naszych samorządów mieli takie same prawa - mówi Grzegorz Puda.

Dodał, że projekt jest bardzo istotnym narzędziem polityki regionalnej. - Oczywiście wiemy doskonale o tym, że wiele się zmieniło

- Wiele inwestycji i wiele różnych rozwiązań udaje się zrealizować. Zarówno programy europejskie jak i rządowe sprzyjają samorządom w rozwoju. Dzięki programowi udało się pozyskać bardzo dużo samorządów. Wśród 76 partnerstw współpracuje 77 powiatów i prawie 700 gmin. Z satysfakcją możemy powiedzieć, że to wielki program wspierający współpracę. Od samego początku chodzi nam o to, żeby samorządy dobrze między sobą współpracowały - dodał.

W woj. śląskim udział w projekcie bierze sześć gmin ramach partnerstwa JST z obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją na terenie działalności Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka:

  • Gmina wiejska Milówka
  • Gmina wiejska Radziechowy-Wieprz
  • Gmina wiejska Rajcza
  • Gmina wiejska Ujsoły
  • Gmina wiejska Węgierska Górka
  • Gmina wiejska Istebna
  • Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka z siedzibą w Bielsku-Białej

Za priorytetowy, do realizacji i pozyskania wsparcia w ramach funduszy europejskich, uznany został uznany projekt “Zrównoważona gospodarka turystyczna na obszarze Partnerstwa oparta na walorach kulturowych i przyrodniczych a także rozbudowanej infrastrukturze”. Realizowanymi przedsięwzięciami będą m.in. budowa i modernizacja infrastruktury turystycznej, sportowej, rozbudowa ścieżek rowerowych, czy wież widokowych na terenie gmin.

Współpracę na terenie naszego regionu nawiązały także gmina miejsko-wiejska Koniecpol, gmina wiejska Lelów oraz gmina wiejska Irządze. Związek samorządów jest jednym z najmniejszych w projekcie CWD. W ramach opracowanej strategii terytorialnej, partnerstwo zidentyfikowało aż 11 projektów strategicznych, m.in. związanych z pogłębianiem współpracy, zarządzaniem, administracją, infrastrukturą techniczną, turystyką czy transportem. Za priorytetowy, został uznany projekt strategiczny pn. “Rewitalizacja obszarów zdegradowanych na terenach miejskich i wiejskich oraz przywrócenie im i nadanie nowych funkcji społeczno-gospodarczych ”. Obejmie on przedsięwzięcia związane chociażby z rozwojem tras rowerowych i turystycznych czy zieloną infrastrukturą.

Charakter nawiązanych partnerstw jest bardzo zróżnicowany. Pięć z nich zlokalizowanych jest na granicy województw. - Takie partnerstwa umożliwiają samorządom realizację działań ponad granicami administracyjnymi - wyjaśnia minister.

Konferencja w Katowicach będzie trwać od 19 do 20 czerwca. Ma na celu zaprezentowanie dotychczasowych efektów projektu CWD Plus, omówienie wyzwań stojących przed partnerstwami oraz poznanie perspektyw i trendów, które wpływają na funkcjonowanie miast, miasteczek i obszarów wiejskich.

- Dziś wszyscy możemy mówić o zrównoważonym rozwoju naszego kraju - czyli i tych, którzy są duzi, którzy mają ku temu pełne aspiracje i możliwości, ale również tych, którzy wcześniej takich możliwości nie mieli - mniejszych, małych miejscowości, którym naprawdę bardzo często trzeba pomóc, aby mogły rozwijać się w sposób zrównoważony - mówi Grzegorz Puda.

Dodaje, że podejście stosowane w projekcie CWD Plus przełamuje dotychczasowe utarte schematy wsparcia rozwoju obszarów słabszych gospodarczo. Współpraca w ramach projektu daje korzyści wszystkim uczestnikom - samorządy, najczęściej te z mniejszych gmin i powiatów, wymieniają się doświadczeniami i korzystają z fachowego wsparcia na przykład w przygotowaniach do sięgnięcia po środki z funduszy spójności czy wspólnej polityki rolnej. Dzięki temu resort funduszy zyskuje informację o realnych potrzebach samorządów.

- Korzyści z realizacji tych przedsięwzięć, inicjatyw partnerstwa, odczują przede wszystkim mieszkańcy. To oni, choć bezpośrednio nie składają wniosków, są ostatnim ogniwem, rzeczywistym beneficjentem, który wykorzysta środki w największym stopniu. Równolegle partnerstwo przyczynia się do zwiększenia możliwości rozwiązywania problemów, które często stają na drodze samorządom - wyjaśnia Grzegorz Puda.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje przedłużenie doradztwa w ramach projektu CWD o kilka miesięcy, tak aby wesprzeć partnerstwa w dokończeniu najważniejszych procesów.

- Liczę, że w wyniku projektu CWD Plus zdecydowana większość partnerstw, o ile nie wszystkie, będą dalej współpracować, wdrażać zintegrowane projektu i tym samym popularyzować model partnerskiej współpracy w Polsce. Jest to najbardziej efektywny sposób podnoszenia jakości życia mieszkańców - mówi Grzegorz Puda.

Konferencja podsumowująca działanie Centrum Wsparcia Doradczego Plus (CWD) potrwa dwa dni. Wezmą w niej udział partnerzy inicjatywy - przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Związku Miast Polskich, Fundacji Fundusz Współpracy, Urzędy Marszałkowskie z poszczególnych województw oraz 76 partnerstw samorządowych zrzeszających ponad 700 JST.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera