Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Piotr Gliński wziął udział w konferencji poświęconej obchodom setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiał prasowy
Minister Piotr Gliński wziął udział w konferencji poświęconej obchodom setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, podczas której, między innymi, wskazał na wymiar historyczny i współczesny powstań śląskich. W czasie spotkania zaprezentowano najważniejsze inicjatywy, jakie zaplanowano na obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Nie zabraknie koncertów, wystaw, inscenizacji, prezentacji filmów, a także licznych debat. Jednym z głównych wydarzeń będzie otwarcie Panteonu Śląskiego w podziemiach katowickiej katedry.

Już w poniedziałek, 20 czerwca 2022 roku, po raz pierwszy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Powstań Śląskich, ustanowiony 8 czerwca 2022 roku, na mocy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy. Równe sto lat temu, dokładnie 20 czerwca 1922 roku, wojska polskie wkroczyły do Katowic, a niedługo później podpisano akt włączenia części Górnego Śląska do Polski. Obchodom setnej rocznicy tych niezwykle ważnych wydarzeń została poświęcona konferencja prasowa z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, która odbyła się w wtorek, 14 czerwca 2022 roku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślił ich rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków oraz zapowiedział najważniejsze inicjatywy, jakie będą miały miejsce podczas zbliżającego się świętowania.

Piotr Gliński wskazał na wymiar historyczny i współczesny powstań śląskich

Na samym początku, wicepremier odwołał się do historii i przypomniał, jak ważnymi oraz wielowymiarowymi działaniami w dziejach Polski były powstania śląskie, które miały ogromny wpływ na proces kształtowania się polskich granic.

– Rzadko pamiętamy, że ten epizod śląski był bardzo krwawy. Był także bardzo trudny do zrealizowania, ponieważ w tym czasie zaognione były również inne fronty – w czasie II powstania śląskiego toczyła się wojna polsko-bolszewicka. Dlatego należy podkreślić, że cały proces odzyskiwania niepodległości – w tym powstania śląskie – to z jednej strony czyn zbrojny, gotowość polskiej wspólnoty, mimo tak trudnych czasów, do walki z bronią w ręku, a z drugiej – działania dyplomatyczne – mówił podczas konferencji Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił też rolę tych wydarzeń w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej, odwołując się do współczesnej sytuacji na Ukrainie.

– Współczesny kontekst wojny na Ukrainie dobitnie nam dziś pokazuje, jak ważne są tego typu wybory i jak bardzo ważne są wartości, które umożliwiają wspólną obronę w sytuacji krytycznej. Taka była przed stu laty sytuacja Polski i tylko dzięki heroizmowi i mądrości naszych ojców możemy dziś rozwijać się w wolnym państwie – zauważył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jedną z głównych inicjatyw będzie otwarcie Panteonu Śląskiego

Podczas konferencji zaprezentowano najważniejsze inicjatywy, jakie zaplanowano na obchody setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Nie zabraknie koncertów, wystaw, inscenizacji, prezentacji filmów, a także licznych debat. Jednym z głównych wydarzeń będzie otwarcie Panteonu Śląskiego w podziemiach katowickiej katedry.

– W niedzielę otwieramy Panteon Śląski. To jest instytucja, która, jak wiele innych, pozostanie po tych obchodach. (...) Jest on wspólną inicjatywą archidiecezji, miasta Katowice, województwa śląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odnosi się do pamięci o Ślązakach, o tych najważniejszych ludziach, którzy na Śląsku żyli, tworzyli i byli związani z polskością. Otwarcie Panteonu odbędzie się 19 czerwca, w przeddzień setnej rocznicy wkroczenia wojsk polskich do Katowic – powiedział wicepremier Gliński.

Instytut Śląski koordynatorem obchodów

Obchody setnej rocznicy powstań śląskich i włączenia ziem Górnego Śląska do macierzy będzie koordynował Instytut Śląski z dr. Bartoszem Kuświkiem na czele, który jest pełnomocnikiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych w ramach tego projektu. Jak stwierdził dr Bartosz Kuświk, przygotowywane inicjatywy będą skierowane nie tylko do Ślązaków, ale nabiorą też charakteru ogólnopolskiego.

– Chcemy nie tylko zapraszać do świętowania, ale również przypomnieć Polakom, dlaczego Śląsk i walka o nasze ziemie była ważna dla Polski – zapowiedział dyrektor Instytutu Śląskiego.

Specjalnie na tę okazję zrealizowano cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych o kobietach związanych z powstaniami śląskimi, a także dokument o procesie kształtowania granic Polski na Śląsku. Powstanie też Internetowa Encyklopedia Powstań Śląskich. Nie zabraknie również debaty naukowej pod tytułem „Przyłączenie Śląska do Macierzy” czy akcji edukacyjno-plakatowej „Dziękujemy, że jesteście z nami”, skierowanej do mieszkańców Śląska. Ponadto, 3 lipca w Rybniku odbędzie się koncert pieśni powstańczych i patriotycznych.

Z inicjatywami wychodzi także Muzeum Śląskie w Katowicach i Biuro Programu „Niepodległa”

Instytucją, która przyłączyła się do organizacji obchodów setnej rocznicy przyłączenia części Śląska do Polski, jest Muzeum Śląskie w Katowicach, które również oferuje ciekawe wydarzenia edukacyjne i kulturalne.

– Zaplanowaliśmy również szereg wydarzeń w samym muzeum, które przypomną nam historię powstań, ale również zintegrują mieszkańców Katowic i okolic – zapowiedziała Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach. – Koncert pieśni patriotycznych i historycznych wzbogacony o atrakcje dla rodzin połączy nas we wspólnym świętowaniu. Wystawa „Był to dzień niezapomniany – droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk” pozwoli zaś przypomnieć, jak przebiegał sam proces włączania ziem śląskich do Polski – dodała. Ponadto, muzeum przygotowuje wystawę plenerową „Dla Ciebie, Polsko – Śląsk”, która zostanie zaprezentowana po raz pierwszy 20 czerwca na dziedzińcu warszawskiego Pałacu pod Blachą.

Zobacz zdjęcia:

Z kolei Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało kampanię społeczną zatytułowaną „Śląsk. Wspólna Sprawa – 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski”, która ma przypominać, jak ważne dla Polski było odzyskanie ziem śląskich.

– W ramach obchodów Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało koncert plenerowy w Parku Śląskim w Chorzowie. Już 18 czerwca o godz. 20.00, na Polach Marsowych w Parku Śląskim w Chorzowie zagrają dla Śląska między innymi Stanisław Soyka, Renata Przemyk, Abradab, Sebastian Riedel, Baasch oraz wielu innych artystów – zapowiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Przygotowaliśmy również debatę naukową, serię materiałów edukacyjnych i wystawę o burzliwej historii Górnego Śląska do pobrania ze strony niepodlegla.gov.pl – dodał. W ramach obchodów, „Niepodległa” dofinansuje także rekonstrukcję jednej z historycznych bram, które sto lat temu witały Polaków na Śląsku.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera