Minister Piotr Pyzik, podsekretarz stanu MAP w Rybniku: "Rosyjska agresja wpłynęła na wiele aspektów związanych z polityką energetyczną"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wystąpienie ministra Pyzika wpisało się w trwającą na rybnickim oddziale Politechniki Śląskiej konferencję naukowo-techniczną.
Wystąpienie ministra Pyzika wpisało się w trwającą na rybnickim oddziale Politechniki Śląskiej konferencję naukowo-techniczną. Piotr Chrobok
Bezpieczeństwo energetyczne należy budować na własnych źródłach i współpracy z zaufanymi partnerami - mówił podczas swojego wystąpienia podczas konferencji naukowo-technicznej trwającej na Politechnice Śląskiej w Rybniku, minister Piotr Pyzik, podsekretarz stanu Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jak wskazywał po wybuchu wojny w Ukrainie, sytuacja energetyczna nie jest stabilna, przez co niełatwa będzie transformacja energetyczna.

Minister Piotr Pyzik, podsekretarz stanu Ministerstwa Aktywów Państwowych: "Rosyjska agresja wpłynęła na wiele aspektów związanych z polityką energetyczną"

Energetyce: bezpieczeństwu energetycznemu, a także trwającej transformacji energetycznej poświęcone było wystąpienie ministra Piotra Pyzika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik ds. dialogu społecznego, podczas trwającej w Rybniku na tamtejszym oddziale Politechniki Śląskiej, konferencji naukowo-technicznej: "Energia, środowisko, eksploatacja kopalin i zrównoważony rozwój".

Jak wskazuje minister Pyzik, obecna sytuacja energetyczna z powodu wywołanej przez Rosję wojny jest trudna do opanowania.

- Rosyjska agresja wpłynęła na wiele aspektów związanych z polityką energetyczną. Spowodowała wzrost znaczenia drugiej płaszczyzny polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej. To jest: bezpieczeństwa energetycznego i jego zapewnienia przez większą dywersyfikację i zwiększenie stopnia niezależności Unii Europejskiej od importu surowców energetycznych - zauważył Piotr Pyzik, dodając, że wojna zmieniła też myślenie o bezpieczeństwie energetycznym. - Atak Rosji na Ukrainę spowodował globalny kryzys energetyczny i dobitnie dał do zrozumienia, że bezpieczeństwo energetyczne należy budować na własnych źródłach wytwórczych i współpracy z zaufanymi partnerami - podkreślał minister Pyzik.

W ocenie podsekretarza stanu MAP, takie działania w energetyce - dotyczące dywersyfikacji dostaw surowców, żeby uniezależnić się od Rosji - od początku swojej władzy prowadzi rząd Zjednoczonej Prawicy, który mianuje je nawet jednym z fundamentów jej rządów.

- Politykę dywersyfikacji realizowały i dalej realizują spółki skarbu państwa poprzez inwestycję w infrastrukturę oraz zawieranie nowych kontraktów z partnerami z: Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Kataru, czy Arabii Saudyjskiej - zaznaczył Piotr Pyzik, który dodał, że było to podyktowane tym, iż Rosja wykorzystywała i nadal wykorzystuje surowce jako narzędzie do wpływania na politykę, wywieranie presji na inne kraje.

Pyzik: "Krajowy system energetyczny musi dysponować odpowiednimi zdolnościami wytwórczymi, gwarantującymi niezawodność dostaw energetycznych zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości"

Z kolei, jeśli mowa o kwestii transformacji energetycznej, ta - według ministra Pyzika - może być w najbliższym czasie niełatwa. Utrudnieniem w przebudowie systemu elektroenergetycznego - idącego w parze z transformacją - będzie niestabilność rynku surowców i energii, jaką spowodowała wojna.

- Niezbędnym elementem jest zapewnienie szybkiego uniezależnienia krajowej gospodarki od importowanych paliw kopalnych z Rosji oraz innych krajów objętych sankcjami gospodarczymi - mówił Piotr Pyzik, który podkreślił, że trwająca transformacja systemu energetycznego musi zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oraz efektywność ekonomiczną w perspektywie następnych dziesięcioleci, przez co musi być oparta o źródła odporne na destabilizację. - Nic, co może być szybko zdestabilizowane, nie jest w stanie tworzyć systemu w dłuższej perspektywie czasu. Krajowy system energetyczny musi dysponować odpowiednimi zdolnościami wytwórczymi, gwarantującymi niezawodność dostaw energetycznych zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości - tłumaczy podsekretarz stanu MAP.

Minister Pyzik: polska gospodarka przejdzie z węgla na OZE i atom

Jak powiedział minister Pyzik, jeśli chodzi o polską energetykę i polską gospodarkę będzie ona jeszcze do czasu zakończenia transformacji energetycznej wykorzystywała węgiel.

- Węgiel w pewnej mierze będzie paliwem przejściowym w procesach transformacji energetycznej, z którego polska gospodarka bezpośrednio przejdzie na Odnawialne Źródła Energii i atom. Bloki jądrowe, jako niezawodne źródła energii wpływają na stabilność wytwarzania energii przy zerowej emisji zanieczyszczenia powietrza - wyjaśnia minister Pyzik. - W średnioterminowej perspektywie może się także pojawić możliwość wykorzystania SMR-ów, czyli małych reaktorów jądrowych w ciepłownictwie systemowym i przemyśle. Spółki z udziałem skarbu państwa, takie jak ORLEN, aktywnie pracują nad uruchomieniem w Polsce pierwszych SMR-ów jeszcze w tej dekadzie.

Nie przeocz

Zobacz także

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie