Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii i jego zastępca – Grzegorz Tobiszowski przyjechali dzisiaj na spotkanie w Kompanii Węglowej. Dla niektórych związkowców obecność przedstawicieli rządu na zaplanowanych rozmowach była zaskoczeniem, o ich przyjeździe dowiedzieli się z mediów. Dzisiaj w Kompanii Węglowej kolejna tura rozmów. To odpowiedź zarządu na wszczęcie sporu zbiorowego przez związki zawodowe. Głównym powodem tej decyzji jest żądanie utrzymania w tym roku wysokości średnich miesięcznych wynagrodzeń jak w 2015 roku.- Można powiedzieć, że dzisiaj spotykamy się z nowym zarządem – mówił przed rozpoczęciem rozmów Marceli Murawski z Sierpnia 80. Przypomnijmy: od 24 lutego nowym prezesem KW jest Tomasz Rogala, a stanowisko wiceprezesa na najbliższe trzy miesiące zostało powierzone Andrzejowi Paniczkowi (dotychczasowy dyrektor biura skarbca Kompanii Węglowej, wcześniej dyrektor ds. ekonomicznych w kopalni Jankowice).

- Jestem ciekaw co powie dzisiaj nowy prezes, czy jest przygotowany na załatwienie podstawowej sprawy, czyli uspokojenie załóg, że nie będzie myślał o obniżaniu wynagrodzeń już teraz, bez namysłu i bez powstania Polskiej Grupy Górniczej – dodawał Murawski. 

Związkowcy oczekiwali również spotkania z przedstawicielami ministerstwa ds. energii, ale nie spodziewali się, że nastąpi to dzisiaj. Obecność ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i jego zastępcy – Grzegorza Tobiszowskiego dla niektórych była zaskoczeniem. 

Przed rozpoczęciem rozmów minister Tchórzewski spotkał się z dziennikarzami. - Chcę doprowadzić do tego, żeby to, co ustalimy było realne i możliwe, żeby się wzajemnie nie oszukiwać. W takim kierunku chcę rozmawiać. Stąd też te zespoły audytowe, żeby pokazać prawdę o sytuacji wewnętrznej (w spółkach węglowych – przyp. red.) – mówił Krzysztof Tchórzewski i zaznaczał, że najbardziej optymalnym terminem powstania PGG jest 1 maja.  

Czy zmiany w systemie wynagrodzeń są konieczne i czy jest szansa, że zostaną zachowane na ubiegłorocznym poziomie?

– Tego jeszcze nie wiem. Myślę, że bezpośrednie płace miesięczne nie ulegną zmianie – mówił Tchórzewski. 

Po spotkaniu w Kompanii Węglowej, minister Tchórzewski spotka się ze związkowcami w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. 

 

Kamila Rożnowska