Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Częstochowy najlepsza w województwie z wiedzy o ubezpieczeniach! Uczennice z "Sienkiewicza" wygrały w konkursie

OPRAC.:
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Młodzież z Częstochowy najlepsza w województwie z wiedzy o ubezpieczeniach! Uczennice z "Sienkiewicza" wygrały w konkursie
Młodzież z Częstochowy najlepsza w województwie z wiedzy o ubezpieczeniach! Uczennice z "Sienkiewicza" wygrały w konkursie ZUS
Uczennice z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie wygrały wojewódzki etap Olimpiady ZUS. Dziewczęta zdobyły maksymalną liczbę punktów, a na rozwiązanie testu potrzebowały zaledwie 10 minut i 45 sekund. Teraz to one będą reprezentować województwo śląskie w centralnym finale konkursu w Warszawie.

W Oddziale ZUS w Chorzowie odbył się wojewódzki etap Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zwyciężyły Zuzanna Rydzowska, Natalia Misiewicz i Zuzanna Gmyrek z IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, pokonując 21 zespołów z różnych szkół z całego województwa śląskiego. W komisji konkursowej zasiedli dyrektorzy sześciu Oddziałów ZUS w województwie śląskim, w tym Jarosław Żuk, dyrektor Oddziału ZUS w Częstochowie.

Dziewczęta z Częstochowy odpowiedziały poprawnie na wszystkie 25 pytań w czasie 10 minut i 45 sekund. II miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Bytomiu (Kamila Krupa, Bartłomiej Górski, Seweryn Brożyna). Popełnili tylko jeden błąd, czyli na swoim koncie mają 24 punkty, a wynik ten osiągnęli w czasie 7 minut i 12 sekund, natomiast III miejsce wywalczyli Oliwia Ostrowska, Jakub Urbaszewski i Agata Rybarska. To uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu. Na ich koncie są również 24 poprawne odpowiedzi, na które odpowiedzieli w ciągu 8 minut i 2 sekund.

– W konkursie ważna jest nie tylko wiedza, ale też szybkość w udzielaniu odpowiedzi na teście. Uczniowie mieli do rozwiązania test 25 pytań wielokrotnego wyboru, na rozwiązanie przeznaczone był 30 minut. Zwyciężczynie bezbłędnie odpowiedziały w niecałe 11 minut, a kolejne drużyny z tylko jedną błędną odpowiedzią udzieliły odpowiedzi w 7 i 8 minut. Tak więc o miejscu na podium decydowały sekundy – mówi Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Jaki jest przepis na sukces, by posiąść tak niełatwą wiedzę? Jak mówi Przemysław Kluska, nauczyciel i opiekun uczennic z IV LO z Częstochowy, decydują głównie trzy składniki: pracowitość, umiejętności uczniów i doświadczenie.

– Ważna jest nie tylko praca nad materiałem, ale sama postawa uczniów, muszą chcieć się uczyć i mają zdolności przyswajania wiedzy. Niewątpliwe przydatne jest też doświadczenie, czyli udział w poprzednich konkursach. To pozwala na mobilizację i opanowanie, bo już wiedzą jak wygląda olimpiada, czego się spodziewać na teście, jak ważne jest właściwe odczytanie pytania, bo czasem jedno słowo, jakiś niuans może zaważyć na odpowiedzi. Jestem dumny z naszych uczennic, poświęciły dużo czasu na naukę i mamy piękny efekt. Ogromne gratulacje – mówi Przemysław Kluska, nauczyciel w IV LO w Częstochowie, po ogłoszeniu zwycięstwa jego podopiecznych.

Ogromne zainteresowanie konkursem

W tym roku do udziału w olimpiadzie zgłosiło się blisko 4000 uczniów z prawie 140 szkół ponadpodstawowych z terenu całego województwa śląskiego. Spośród tego licznego grona w etapie szkolnym wyłoniono trzyosobowe zespoły z danej szkoły. Te z największą liczbą punktów przedostały się do drugiego, wojewódzkiego etapu, który miał miejsce właśnie w Chorzowie. Swoje reprezentacje miały takie miasta jak Bielsko-Biała, Żywiec, Wisła, Częstochowa, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Mikołów, Cieszyn, Sosnowiec, Mysłowice, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Żory, Ruda Śląska i Zabrza.

Przygotowania już od października

Młodzi ludzie przygotowanie do konkursu rozpoczynają od jesieni, to wówczas biorą udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”, podczas którego poznają historię ZUS i ubezpieczeń społecznych, dowiaduje się czym jest solidaryzm społeczny, uczą się o poszczególnych świadczeniach, jakie dzięki ubezpieczeniom społecznym przysługują w sytuacji różnych zdarzeń losowych.

- Olimpiada ZUS jest zwieńczeniem tych lekcji i zdobytej wiedzy. Trzeba przyznać, że przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS łamią ten stereotyp. Młodzi ludzie przyswajają przydatne informacje, a po „Lekcjach z ZUS” zazwyczaj wiedzą więcej niż ich rodzice – mówi rzeczniczka.

Teraz przed zwyciężczyniami z IV LO kolejny miesiąc nauki, bo już w kwietniu zmierzą się w finale centralnym. Trzymamy kciuki za sukces naszej reprezentacji!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera