Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach od początku kwietnia prowadzi szkolenia fizjoterapeutów, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych z zakresu realizacji szczepień ochronnych. To odpowiedź władz uczelni na wniosek Ministerstwa Zdrowia.
Szkolenia farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych już się rozpoczęły. Rekordowa liczba chętnych zgłosiła się na szkolenia organizowane przez Śląski Uniwersytet Medyczny. Do 6 kwietnia zapisało się w sumie 988 osób. Najwięcej w tej grupie jest farmaceutów, bo aż 588. Zgłosiło się także 329 fizjoterapeutów i 71 diagnostów laboratoryjnych. Choć posiadają oni wykształcenie medyczne, to nie mają uprawnień do wykonywania szczepień ochronnych.
- Zainteresowanie szkoleniami jest ogromne. Szkolenia potrwają do końca kwietnia. Wszystkie miejsca są zajęte, a mimo to dzwonią kolejni zainteresowani - mówi Agata Pustułka, rzeczniczka prasowa SUM.
W tej sytuacji, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, niewykluczone, że okres realizacji szkoleń zostanie wydłużony.
Ile osób zaszczepiło się przeciw COVID-19 w województwie ślą...
Jak będzie wyglądało szkolenie?
Osoby zainteresowane nabyciem uprawnień zgłaszają się do właściwej rejonowo izby zawodowej (aptekarskiej, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych). Izby przekazują dane do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, które w określonych terminach realizuje część teoretyczną szkolenia, a po jego ukończeniu uczestnicy zgłaszają się do wybranych przez siebie ośrodków realizujących szkolenia praktyczne. Są to: w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM przy ul. Medyków 8b w Katowicach oraz w Centrum Symulacji Medycznej SUM przy placu Dworcowym 2 w Zabrzu. W obu codziennie nowe uprawnienia zdobywa po 50 osób.
Milion szczepionek Pfizera trafi wcześniej do Polski
W Polsce, jak dotąd, podanych zostało ponad 6,7 mln dawek szczepienia, co nie jest równoznaczne z liczbą osób zaszczepionych. Wysoką odporność zapewnia bowiem przyjęcie dopiero obu dawek preparatu, a do tej pory zrobiło to tylko 2 mln 82 tys. 707 ludzi.
Włączenie farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów do Narodowego Programu Szczepień usprawni akcję szczepień. Zwłaszcza, że Polska zakupiła dodatkową pulę szczepionek Pfizera, która pierwotnie miała dotrzeć jesienią. To niemal milion dodatkowych dawek.