Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocny akcent na zakończenie Festiwalu Ars Cameralis. Wyjątkowy spektakl w Chorzowie. Atrakcyjne warsztaty w weekend i w poniedziałek

OPRAC.: GOL
Na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie we wtorek zaprezentowany zostanie spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”.
Na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie we wtorek zaprezentowany zostanie spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”. Fot. Andrzej Grabowski
Dobiega końca tegoroczna edycja Festiwalu Ars Cameralis. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia były HEREZJE. Intensywna część festiwalu kończy się we wtorek, 28 listopada, spektaklem „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”. Zjawiskowe przedstawienie Teatru Tańca wystawione zostanie na scenie chorzowskiego Teatru Rozrywki.

Znakomity finał festiwalu w Chorzowie

We wtorek, 28 listopada, na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie zaprezentowany zostanie spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”. To wspólny projekt Teatru Tańca w Poznaniu i niemieckiego kolektywu bodytalk. Twórcy zderzają w nim ekstatyczny i wyzwalający taniec z duszną rzeczywistością pandemii. Przywołują słynny dramat Szekspira, by zwielokrotnić tytułową parę bohaterów i opowiedzieć jednocześnie kilka historii miłosnych o tym samym tragicznym finale.
Spektakl zdobył Nagrodę Złoty Yorick za najlepszą polską inscenizację na 26. Festiwalu Szekspirowskim 2022.

Ars Cameralis to także warsztaty

W ostatni weekend festiwalu, 25 i 26 listopada ciekawie będzie w katowickim BWA. Organizatorzy chcą w nas rozbudzać ducha surrealizmu. Kolaże, wiersze z kapelusza i maski, ćwiczenie wrażliwości, patrzenie na świat ciągle nowymi oczami. Czego właściwie możemy się spodziewać? – Zapraszam do skoku w magiczne przepaści, prześwitujące spomiędzy białych i czerwonych kwadratów obrusa. Spróbujemy wyjść z myślowych torów i tworzyć w sposób irracjonalny, pomijając reguły i przyzwyczajenia, zdając się na intuicję, przypadek czy iskrę poezji – informuje Bożka Rydlewska, autorka warsztatów. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: [email protected].

„Więcej światła” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. To już druga odsłona festiwalowych warsztatów teatralnych dla dzieci. Tym razem poznamy tajniki teatru cieni. Osoby uczestniczące stworzą własne lalki, a następnie poznają możliwości gry światłem i kształtem. Zwieńczeniem warsztatów będzie udział w tworzeniu i prezentacji etiud teatru cieni. Spotkania odbędą się w poniedziałek 27 listopada, zapisy: [email protected].

Do 10 grudnia ogladać można festiwalowe wystawy

Wystawa „O ulotności słów: Michał Smandek, Yannick Vey” jest prezentowana [b]w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach[b]. Mit Orfeusza i studia przyrodnicze Jana Dzierżona to jej bezpośrednie inspiracje. Pasieka postrzegana jest tu jako obiekt, instalacja artystyczna. Artyści zastanawiają się nad socjologicznymi i antropologicznym aspektami życia owadów, ich współistnienia z człowiekiem.

„INNY [NIE] OBCY” to wystawa, którą obejrzeć można [b]w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu[b]. Jej autorem jest nasz redakcyjny kolega, świetny fotoreporter Arkadiusz Gola.

– Prezentowane tu fotografie Arkadiusza Goli są zapisem spotkań w gronie romskich przyjaciół, próbą przeniknięcia rzeczywistości, która odsłania się przed jego oczyma. To trudne wyzwanie odczytać mity ich świata, tak często niszczonego ciosami cywilizacji, uderzanego przez wszechmocną historię, brutalną politykę i brak tolerancji. Gola zaczyna więc obserwować proste i banalne czynności dnia codziennego, chwile przymierzanych, a następnie nakładanych ubrań, przedmioty, często o wymiarze magicznym, wypełniające ich mieszkania. Uwiecznia słowa wpadające w jego oczy, chce zrozumieć ich brzmienie i odkryć tajemnicę języka – mówi Marek Zieliński, kurator wystawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera