Mój Reporter: Kto może się starać o ulgę na zakup kasy fiskalnej?

MOKR
arc.
Komu przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej? - z takim pytaniem zwrócił się do nas czytelnik z Katowic.

Na pytanie odpowiada Joanna Kruz, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach:

Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Ustawodawca zapewnił nowym nabywcom kas możliwość skorzystania ze zwrotu w wysokości do 90 proc. wartości urządzenia, maksymalnie 700 zł. Szczegółowe warunki jakie musi spełnić podatnik zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 r.

1. Ta ulga przysługuje tylko podatnikom, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. 2. Każda z tych osób musi jednak rozpocząć ewidencjonowanie w obowiązujących terminach.
3. Podatnik musi przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego pisemne zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do tego ewidencjonowania.
4. W momencie korzystania z ulgi należność za kasę rejestrującą powinna być zapłacona i to bez znaczenia czy płatność była jednorazowa, czy też ratalna.
5. Wspomniana ulga przysługuje tylko w przypadku zakupu pierwszej kasy fiskalnej.

Podatnicy powinni pamiętać, że prawo do ulgi przysługuje tylko w zakresie kas rejestrujących spełniających wymagania określone w przepisach dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

Każdy z podatników, którzy skorzystał z ulgi na zakup kasy fiskalnej musi też pamiętać o warunkach jakie musi spełnić, aby nie być zmuszonym do zwroty tej sumy. Jeśli w ciągu trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania obrotów wystąpią okoliczności opisane poniżej będą zmuszeni do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot:

1. zaprzestanie przez podatnika używania kas rejestrujących;
2. niedokonanie przez podatnika w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis;
3. zaprzestanie przez podatnika działalności;
4. otwarcie likwidacji podatnika;
5. ogłoszenie upadłości podatnika;
6. sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), a następca prawny nie będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych za pomocą kas rejestrujących,
7. dokonanie odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w § 2 i 3 rozporządzenia MF z dnia 27 grudnia 2010 r.

W przypadku zawieszenia działalności zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej do tzw. „okresu używania kasy rejestrującej” nie jest wliczany okres zawieszenia tej działalności co oznacza, że aby podatnik nie był zobligowany do zwrotu wcześniej odliczonej lub zwróconej mu ulgi kasa winna być używana przez minimum trzy lata.


*Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
*Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

Minimalna płaca w górę. Wzrośnie przynajmniej o 184 zł

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie