Nasza Loteria

Mosty nad Czarną Przemszą zapewnią dojazd koleją do lotniska w Pyrzowicach

Materiał informacyjny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Budowa mostu nad Czarną Przemszą w Siewierzu
Budowa mostu nad Czarną Przemszą w Siewierzu
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych, budują połączenie kolejowe do portu lotniczego Katowice Airport. Prace prowadzone są na linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. Jednym z kluczowych elementów inwestycji jest budowa i przebudowa obiektów inżynieryjnych, które umożliwią dojazd koleją do lotniska w Pyrzowicach. Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W zeszłym roku zakończone zostały prace torowe na szlaku Tarnowskie Góry – Siewierz. Wybudowano nowe obiekty inżynieryjne, w tym m.in. wiadukty kolejowe nad autostradą A1, nad drogą wojewódzką nr 908 w Mierzęcicach oraz nad drogą wojewódzką nr 913 w Pyrzowicach. Dwa pierwsze umożliwią dojazd koleją do międzynarodowego portu lotniczego Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór. Ostatni z nich, nad DW 913 w Pyrzowicach, zapewni taki dojazd podróżnym od drugiej strony linii kolejowej nr 182 – czyli od Zawiercia.

Obecnie prace w ramach inwestycji prowadzone są na szlaku Siewierz – Zawiercie. Tutaj także budowane są obiekty inżynieryjne, m.in. dwa mosty kolejowe nad rzeką Czarna Przemsza. Jeden z nich znajduje się na terenie Siewierza, drugi – Zawiercia. W pierwszym etapie prac rozebrane zostały stare konstrukcje obiektów. Następnie wybudowane zostały podpory, na których zamontowano nowe przęsła. Oba mosty będą miały 21 metrów długości, 7,5 metra szerokości, a ich waga osiągnie ponad 62 tony.

Na szlaku Siewierz – Zawiercie postępują także budowa nowego przystanku kolejowego Zawiercie Kądzielów oraz przebudowa stacji Poręba. Oba obiekty zyskają po nowym peronie. Będą dostosowane także do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dostęp do nich zapewnią pochylnie. Będą wiaty i ławki. Czytelna informacja pasażerska ułatwi podróże. Na antypoślizgowych nawierzchniach ułożone zostaną ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych oraz niedowidzących. Bezpieczeństwo podróżnym zapewni nowoczesne oświetlenie LED. Nowe perony zapewnią mieszkańcom nie tylko dojazd koleją do lotniska, ale także do pracy i szkoły w regionie.

Projekt „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni